تعویض فیلتر تصفیه آب

تعویض فیلتر تصفیه آب 6 مرحله ای 7 مرحله ای یونیزه قلیایی و 8 مرحله ای اکسیژن ساز، همگی نیاز به بررسی اصول و قواعد خاص خود را دارند و در صورتی که در این امر فنی نباشید، می‌تواند به قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی و خود شما صدماتی وارد نماید. عدم تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی نیز در زمان‌های مناسب باعث اشباع و کثیف شدن فیلتر تصفیه آب می‌گردد و منجر به کاهش کیفیت آب آشامیدنی تصفیه شده شما خواهد شد.

توجه کنید که حتی زمان تعویض فیلتر در بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران نیز گذشته باشد، نمی‌تواند آب آشامیدنی لوله کشی شهری را به خوبی و آن طور که باید تصفیه نماید و شما به بهترین سختی آب برای آشامیدن دست نخواهید یافت.

شرکت تصفیه آسا بزرگترین مرکز فروش دستگاه تصفیه آب در تهران و سراسر ایران محسوب می‌گردد که مرکز خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب در ایران، با ارائه خدمات تعویض فیلتر در تهران و فروش فیلتر آب خانگی با ارسال رایگان به سراسر ایران است. در این مطلب سعی داریم تا آموزش روش صحیح چگونگی تعویض فیلتر آب تصفیه کن خانگی را به شما عزیزان توضیح دهیم.

تعویض فیلتر تصفیه آب

تعویض فیلتر تصفیه آب 6 مرحله ای

دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای تایوانی، اکثرا از زمان ورود دستگاه تصفیه به بازار ایران عرضه و به فروش رسید. به طوری که بیشترین خرید دستگاه تصفیه آب توسط مشتریان دستگاه 6 فیلتره بوده است. این مسئله باعث شده تا در بیشتر منازل از آب تصفیه کن 6 مرحله ای استفاده گردد. البته طرز تعویض فیلتر تصفیه آب شش مرحله ای با دستگاه 7 مرحله ای یونیزه قلیایی و 8 مرحله ای اکسیژن ساز تفاوت چندانی ندارد و حتی شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل درخواست اضافه شدن فیلتر آلکالاین قلیایی کننده آب آشامیدنی و فیلتر اکسیژن ساز آنتی باکتریال به دستگاه تصفیه شش مرحله ای خود را نیز داشته باشید.

ترتیب فیلترهای تصفیه آب خانگی 6 مرحله ای به شرح زیر می‌باشند:

 1. فیلتر پلی پروپیلن pp آب تصفیه کن خانگی
 2. فیلتر کربن اکتیو فعال گرانول gac udf آب شیرین کن خانگی
 3. فیلتر کربن بلاک cto تصفیه کننده آب
 4. فیلتر ممبران اسمز معکوس RO دستگاه تصفیه آب
 5. فیلتر پست کربن خطی Post Carbon دستگاه آب تصفیه کن
 6. فیلتر مینرال معدنی ساز Mineral دستگاه آب شیرین کن

تعویض فیلترها نیز به ترتیب مراحل بالا انجام می‌گردد و هر کدام روش خاص خود را دارد. بخصوص فیلترهای بالایی دستگاه تصفیه آب خانگی 6 مرحله ای، نیاز به رعایت اصول فنی و آب بندی و شستشوی فیلتر تصفیه آب دارد که در این مطلب به صورت مفصل آموزش آن را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد تا به این سوال که چگونه فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم پاسخ مناسبی داده باشیم.

تعویض فیلتر تصفیه آب 6 مرحله ای

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

یکی از عوارض دیر عوض کردن فیلتر آب تصفیه کن، رسوب به قطعات دیگر دستگاه است. همان‌طور که اطلاع دارید فیلتر مرحله اول دستگاه وظیفه حذف و تصفیه املاح درشت و رسوبات و شن و ماسه و گل و لای از آب آشامیدنی را دارد. حال با دیر عوض کردن فیلتر پلی پروپیلن آب باعث می‌شویم تا این فیلتر کاملا اشباع شده و بیش از اندازه کثیف شود.

زمانی که فیلتر مرحله اول توان تصفیه بیشتر املاح درشت را نداشته باشد و عمر مفید خود را از دست داده باشد، رسوبات از حوزینگ مرحله اول عبور کرده و به حوزینگ فیلترهای دیگر خواهد رفت و این مسئله باعث می‌گردد تا املاح درشت از شلنگ تصفیه عبور کند. با رسوب داخل شلنگ تصفیه، پمپ برقی دستگاه و فیلتر اصلی ممبران دستگاه جرم می‌گیرند و باعث سوختن پمپ و کاهش کیفیت آب آشامیدنی خواهد شد.

به همین صورت فیلترهای تصفیه آب در مراحل دیگر نیز باعث کاهش کیفیت آب آشامیدنی می‌شوند. بهترین زمان برای تعویض فیلتر آب تصفیه کن به صورت زیر می‌باشد و پیشنهاد می‌گردد حتما در این زمان‌ها به سرویس دستگاه تصفیه خود بپردازید.

 • زمان تعویض فیلتر مرحله اول دوم سوم تصفیه آب: چهار الی شش ماه
 • زمان تعویض فیلتر مرحله چهارم ممبران تصفیه آب: یک سال و نیم الی دو سال
 • زمان تعویض فیلتر مرحله پنجم و ششم تصفیه آب: هر یک سال

سرویس تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

سرویس دستگاه

کارشناسان فنی در زمان سرویس دستگاه، علاوه بر فیلترهای دستگاه به بررسی قطعات دیگر نیز می‌پردازند و در صورت نشتی و مشکلات دیگر به عیب یابی و حل مشکل خواهند پرداخت. همچنین از زمان تعویض فیلتر دستگاه شما، اطلاعات شما در شرکت ثبت شده و کارشناسان اطلاع رسانی اتوماتیک زمان تعویض فیلتر به شما یاد آوری خواهند نمود، تا دستگاه خود را در زمان مناسب تعویض فیلتر و سرویس نمایید.

نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب

همان‌طور که در بالاتر به شما عزیزان توضیح دادیم، پیشنهاد ما برای تعویض فیلتر آب تصفیه کن خانگی ارتباط با کارشناسان فروش و ثبت درخواست تعویض فیلتر است؛ زیرا انجام مراحل تعویض فیلتر یک کار فنی محسوب می‌شود و چون دستگاه دارای پمپ برقی و با آب سر و کار دارد باید نکات اصولی و روش صحیح این امر در نظر گرفته شود. طریقه تعویض فیلتر به شرح زیر و به صورت مرحله به مرحله انجام می‌گیرد. توجه کنید که این مراحل یک به یک انجام شود تا مشکلی برای دستگاه شما به وجود نیاید.

ابتدا برای شروع این امر سعی کنید از دستکش‌های محکم برق استفاده نمایید زیرا پیش آمده است که به علت باز نشدن فیلتر تصفیه آب، نیاز به زور بیشتر برای باز کردن حوزینگ‌های پایینی وجود دارد و برای این منظور ممکن است دستان شما آسیب ببیند.

شیر ورودی استیل دستگاه تصفیه را ببندید. شیر ورودی یک شیر گازی در سایز 1/4 است که به شلنگ تصفیه آب متصل شده و آب آشامیدنی را وارد دستگاه شما خواهد کرد. این شیر به وسیله یک سه‌راهی استیل به شیر پیسوار ظرفشویی، زیر سینک شما وصل شده است. برای بستن شیر ورودی احتیاط کنید و بیش از اندازه زور نزنید، چون در صورتی که فشار نامناسب به شیر ورودی وارد شود امکان شکستن شیر از رزوه‌ها وجود دارد و آب از شیر یا سر گازی شیر نشتی می‌کند.

شیر ورودی دستگاه تصفیه آب خانگی

پس از بستن شیر ورودی، شیر بهداشتی روی سینک دستگاه تصفیه را باز نمایید. باز کردن شیر روی سینک، به این منظور است که مخزن تصفیه آب و آب داخل دستگاه شما کاملا خالی شود. پس از باز کردن شیر روی سینک، آب آشامیدنی تصفیه شده در حدود 16 لیتر خالی می‌شود و سپس فشار آب کاهش می‌یابد. تا قطع شدن کامل آب، صبر نمایید تا مخزن کاملا خالی شود. بعد از خالی شدن مخزن تصفیه آب شیر آبی روی مخزن را نیز ببندید.

شیر بهداشتی روی سینک تصفیه آب خانگی

شیر روی سینک که باز کرده بودید نیز ببندید، تا آخر کار به مشکلی بر نخورد. پیشنهاد می‌شود برای رعایت طرز صحیح تعویض فیلتر آب شیرین کن خانگی، یک لگن بزرگ یا یک سینی بزرگ زیر دستگاه قرار دهید تا آب داخل محفظه فیلترها و شلنگ‌های دستگاه روی ام دی اف کابینت یا فرش آشپزخانه نریزد.

برای باز کردن حوزینگ مرحله اول دستگاه، پیشنهاد می‌شود از آچار حوزینگ مراحل پایینی استفاده نمایید که باید در پکیج دستگاه آب تصفیه شما وجود داشته باشد. توجه نمایید که آچار را از زیر حوزینگ تا بالای حوزینگ ببرید و بعد فشار وارد کنید. جهت باز شدن فیلتر تصفیه آب، مراحل اول دوم سوم به صورت پاد ساعت گرد یعنی خلاف جهت عقربه‌های ساعت باشد.

باز نشدن فیلتر به علت دیر عوض کردن آن است که باید برای این منظور زور بیشتر و فشار بیشتری وارد شود. قبل از ایجاد فشار بیشتر مطمئن شوید که حوزینگ‌های دستگاه شما به مشکل بر نمی‌خورد و نمی‌شکند. در صورتی که حتی با فشار بیشتر هم حوزینگ دستگاه شما باز نشد، پیشنهاد می‌شود از یک چاقو برای رسوب زدایی استفاده کنید. بین کلگی حوزینگ و خود حوزینگ یک فاصله بسیار کم هست که برای باز کردن حوزینگ‌های رسوب کرده، می‌توانید چاقو را بین این شیار وارد نموده و کمی عقب و جلو نمایید تا رسوب و جرم کاهش پیدا کند.

آموزش باز کردن فیلتر مرحله اول تصفیه آب

پس از باز کردن حوزینگ مرحله اول می‌توانید فیلتر کثیف و اشباع شده را جایگزین فیلتر جدید نمایید. پیشنهاد می‌شود محفظه فیلتر را یک بار با آب شستشو نمایید. توجه کنید، فقط و فقط با آب خالی به شستشوی محفظه بپردازید زیرا وارد شدن مواد شوینده و کف در محفظه می‌تواند هم به دستگاه شما و هم به عملکرد فیلترهای تصفیه آب آسیب وارد نماید.

روش عوض کردن فیلتر اول آب تصفیه کن خانگی

پس از اینکه فیلتر جدید را که جایگزین فیلتر اشباع شده کردید، هوزینگ دستگاه را سر جای خود قرار داده و در جهت عقربه‌های ساعت ببندید. مطمئن شوید که هوزینگ محکم بسته شده باشد، زیرا در صورت شل بودن رزوه‌های هوزینگ امکان نشتی آب وجود دارد. همچنین در نظر داشته باشید که بالای هوزینگ نزدیک به رزوه‌ها یک واشر برای آب بندی دستگاه شما قرار دارد، که در صورتی که اصطلاحا رزوه‌ها واشر را گاز بگیرند، واشر از جای خود جا به جا شده و می‌تواند موجب نشتی آب آشامیدنی شود.

واشر آب بندی هوزینگ دستگاه تصفیه آب خانگی

در صورتی که همه این مراحل را به درستی و صحیح انجام دادید و باز هم هوزینگ مرحله اول نشتی داد، می‌توانید واشر را کمی روغن مایع خوراکی بزنید و در سر جای خود قرار دهید تا آب بندی گردد. همچنین می‌توانید از نوار تفلون صنعتی پهن نیز برای رزوه‌های هوزینگ استفاده نمایید.

تا اینجا فیلتر مرحله اول به درستی جایگزین شد و فیلتر مراحل دوم و سوم نیز به همین شکل تعویض فیلتر می‌گردند. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که فیلتر مرحله اول و سوم، دو سر به یک شکل می‌باشند و نیازی نیست به صورت خاصی در هوزینگ دستگاه تصفیه قرار بگیرد؛ اما برای قرار دادن فیلتر مرحله دوم کربن اکتیو گرانول می‌بایست حتما واشر بالا قرار گیرد تا دستگاه شما آب بندی درستی شود و عملکرد فیلتر مرحله دوم نیز مختل نشود؛ مطابق تصویر زیر:

واشر فیلتر مرحله دوم تصفیه آب خانگی

وظیفه فیلتر مراحل دوم و سوم حذف و تصفیه کلر از آب آشامیدنی است. در نظر بگیرید که عوارض دیر عوض کردن فیلترهای سه گانه تصفیه آب می‌تواند به پک کامل فیلتر تصفیه آب آسیب برساند؛ زیرا در صورتی که فیلتر پیش تصفیه عملکرد درستی نداشته باشد نمی‌تواند از فیلتر ممبران اسمز معکوس، که اصلی‌ترین فیلتر دستگاه شما محسوب می‌شود محافظت لازم را به عمل آورد و کیفیت آب آشامیدنی تصفیه شده شما به شدت کاهش پیدا خواهد نمود.

طبق مراحل بالا که توضیح دادیم، سه فیلتر پایینی مراحل 1 و 2 و 3 دستگاه تصفیه آب خود را تعویض نمایید. سپس نیاز به کربن گیری دستگاه تصفیه آب خانگی پیدا خواهید نمود. روش کربن گیری اصولی دستگاه، به این صورت است که شلنگ ورودی فیلتر ممبران مرحله چهارم را از اتصالات کوئیک فیتینگ جدا می‌کنید. سپس شیر ورودی دستگاه را باز می‌کنید تا آب آشامیدنی به میزان 20 لیتر از شلنگ ورودی ممبران در یک ظرف خارج شود. سعی کنید تا زمانی که آب کاملا شفاف شود آن را تخلیه کنید، تا کربن داخل فیلتر مراحل دوم و سوم کاملا تصفیه گردند.

شلنگ ورودی فیلتر ممبران مرحله چهارم تصفیه آب

پس از این امر می‌توانید شلنگ ورودی ممبران را جا بزنید. توجه کنید که تا اینجا برای تعویض فیلتر مراحل اول دوم و سوم نیاز به کربن گیری می‌باشد و در صورتی که می‌خواهید پک کامل فیلتر تصفیه آب 6 مرحله ای را تعویض نمایید، پیشنهاد می‌شود که تا این مرحله کربن گیری را انجام ندهید و در آخر مراحل تعویض فیلتر این کار انجام شود.

هزینه تعویض فیلتر

هزینه تعویض فیلتر برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی می‌باشد. به خصوص در صورتی که طبق زمان تعویض فیلتر ذکر شده اقدام نمایید، می‌توانید قیمت تعویض فیلتر را در طول سال تقسیم نمایید و هر مرتبه تعداد فیلتر مورد نیاز برای تعویض را عوض کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت فیلتر تصفیه آب به صورت تلفنی با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید، تا پس از دریافت عکس دستگاه تصفیه آب خانگی شما قیمت بهترین فیلترها در اختیار شما قرار گیرد.

تعویض مخزن تصفیه آب

مخزن ذخیره تصفیه آب پس از چند سال، فقط در صورتی که کیفیت مناسبی نداشته باشد نیاز به تعویض پیدا خواهد کرد. این مسئله گاهی به علت کم شدن و افت فشار آب تصفیه شده می‌باشد که تیوپ داخل مخزن پاره شده و گاهی به علت بو گرفتن تیوپ داخل مخزن می‌باشد، که باعث ایجاد طعم و بوی بد و تلخ در آب خروجی تصفیه شده خواهد بود. در این صورت به علت وجود پرس دور تا دور مخزن نمی‌توان آن را تعمیر کرد و تنها می‌توان به تعویض مخزن پرداخت. همچنین کارشناسان فنی در زمان تعویض فیلتر دستگاه، مخزن شما را نیز چک و بررسی خواهند نمود و در صورت نیاز به شما اطلاع رسانی می‌شود که زمان تعویض مخزن رسیده است یا خیر تا در صورت صلاح دید شما عزیزان مخزن دستگاه تعویض گردد.

در این روزهای شیوع ویروس کرونا Corona Virus کووید 19 پیشنهاد می‌شود تا بیشتر در قرنطینه باشیم و کمتر از منزل به بیرون برویم. برای این منظور شرکت تصفیه آسا خدمات ارسال رایگان فیلتر تصفیه آب برای خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب خانگی را برای شما عزیزان به ارمغان آورده است، تا هر تعداد فیلتر که خرید آنلاین نمایید بتوانید بدون پرداخت هزینه اضافی درب منزل تحویل بگیرید و همچنین در صورت تمایل کارشناسان فنی شرکت با رعایت تمام نکات بهداشتی به منزل شما مراجعه و دستگاه شما را تعویض فیلتر خواهند نمود.

منبع: espwaterproducts

15 پاسخ
  • Ara
   Ara گفته:

   بله تمام دستگاه های موجود در ایران با هر تعداد مراحل و مدلهای مختلف توسط کارشناسان فنی تصفیه آسا تعویض فیلتر میشوند

   پاسخ
 1. حمیده
  حمیده گفته:

  شما تعویض فیلتر دستگاه روبن هم جزو خدماتتون هست؟ اگر بخوایم فیلتر قلیایی و فیلتر اکسیژن ساز اضافه کنیم چی انجام میدید؟

  پاسخ
  • مدیر وب سایت
   مدیر وب سایت گفته:

   بله دستگاه های زیرسینکی پمپ و مخزن دار روبن هم تعویض فیلتر میکنیم. برای اضافه کردن فیلتر به مراحل دستگاه نیز موقع ثبت درخواست اعلام کنید کارشناسان فنی فیلتر همراه داشته باشند اضافه می‌کنند.

   پاسخ
 2. قادر
  قادر گفته:

  شما فیلتر یو وی ماورا بنفش هم دارین؟ اضافه می‌کنین به دستگاه تصفیه؟
  راستی من فشار آب دستگاهم خیلی کم شده چیکار کنم؟ مخزن هم از جای بادش آب میاد

  پاسخ
 3. حسن رادمنش
  حسن رادمنش گفته:

  یک سوال این که نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب cck هفت مرحله ای هم به همین شکل هست؟ دستگاه سی سی کا من شیر میکس نداره برای کربن گیری چه روشی پیشنهاد میکنید؟

  پاسخ
  • مدیر وب سایت
   مدیر وب سایت گفته:

   بله برای تعویض فیلتر هفتم هم میتوانید اتصالات دو سر آن را با انبر دست باز کرده و به فیلتر جدید ببندید فقط دقت کنید که ورودی خروجی ها رو جا به جا نزنید. برای کربن گیری هم میتوانید ورودی ممبران را به ورودی فیلتر پنجم پست کربن بزنید و شیر ورودی آب رو باز کنید تا کربن سیاه از شیر روی سینک خارج شده و پس از شفاف شدن آب ورودی ممبران رو سر جای خود بزنید و استفاده نمایید.

   پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *