نحوه تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب

طرز تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی اصول و قواعد خاص خود را دارد که باید حتما در نظر گرفته شود . در صورتی که به نحوه تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب و مراحل دیگر توجه نشود دستگاه تصفیه آب خانگی شما اعم از فیلتر تصفیه آب و قطعات آن آسیب میبیند و کیفیت آب آشامیدنی خروجی از دستگاه همانند گذشته نخواهد بود . همچنین فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی که قلب اصلی آب تصفیه کن محسوب میشود و اصل کیفیت آب آشامیدنی خروجی دستگاه به تعویض فیلتر ممبران بستگی دارد .

پیشنهاد میکنیم در صورتی که در این مورد تخصص ندارید از کارشناسان فنی شرکت تصفیه آسا برای این منظور درخواست نمایید . شرکت تصفیه آسا به ارائه خدمات تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی با بهترین هزینه تعویض فیلتر تصفیه آب در تهران میپردازد و در اسرع وقت امر شما را در محل شما با بهترین فیلتر تصفیه آب خانگی انجام خواهند داد .

امروز قصد داریم تا به شما عزیزان آموزش نحوه تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی را به صورت تصویری و کامل توضیح دهیم تا در صورتی که خارج از شهر تهران سکونت دارید بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید .

نحوه تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب

بهترین زمان تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب

فیلتر ممبران دستگاه آب شیرین کن خانگی وظیفه حذف املاح بسیار ریز موجود در آب آشامیدنی را دارد . این فیلتر به حذف املاح مضری همچون نیترات ، نیتریت ، آرسنیک ، آلومینیوم ، آهک و دیگر املاح بسیار ریز کوچکتر از 0,0001 میکرون میپردازد . از عوارض دیر عوض کردن فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی میتوان به کاهش کیفیت آب آشامیدنی تصفیه شده و علت تلخی آب تصفیه شده اشاره نمود .

یکی از مهم ترین اصولی که باید حتما در نظر گرفته شود و در این مطلب کاملا به آن خواهیم پرداخت کربن گیری دستگاه تصفیه آب خانگی است . توجه کنید که اگر کربن گیری دستگاه به خوبی انجام نشود ممبران تصفیه آب در همان لحظه که تعویض میکنید خراب میشود و اصطلاحا میسوزد به این جهت که کربن موجود در فیلتر دوم و سوم وارد لایه های ریزبافت ممبران شده و آن را کیپ میکند .

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب برای مراحل اول دوم سوم هر چهار الی شش ماه است . البته این بستگی به میزان مصرف آب آشامیدنی تصفیه شده توسط شما نیز دارد . همچنین این زمان میتواند بسته به محل سکونت شما متفاوت باشد به همین منظور حوزینگ فیلتر مرحله اول شفاف تعبیه شده تا در صورتی که رنگ آن به قهوه ای و قرمز زنگ لوله تغییر کرد به تعویض فیلترهای سه گانه تصفیه آب بپردازید .

زمان تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب اما کمی متفاوت تر است . این فیلتر از لحظه ای که آب وارد محفظه و حوزینگ ممبران میشود تا یکسال و نیم الی دو سال توانایی حذف املاح مضر آب آشامیدنی را دارد و از آنجایی که گران ترین فیلتر تصفیه آب در میان مراحل دیگر محسوب میگردد باید بهترین ممبران برای بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی انتخاب گردد تا کیفیت آب مصرفی افزایش یابد . توجه کنید که ممبران 50 گالن تصفیه آب خانگی توانایی تصفیه روزانه 200 لیتر آب آشامیدنی را دارد و املاح مضر را به پساب فاضلاب هدایت میکند .

زمان تعویض فیلترهای مراحل پنجم ششم هفتم و هشتم تصفیه آب نیز هر یکسال میباشد که عمدتا در کنار مراحل یک و دو و سه تعویض فیلتر صورت میگیرد .

آموزش نحوه صحیح تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب

همانطور که قبلا نیز در نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی 6 مرحله ای توضیح دادیم حتی اگر شما بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی در بازار ایران را هم خریداری نمایید ولی به زمان تعویض فیلترها و طرز صحیح تعویض توجه نکنید کیفیت آب آشامیدنی ، استاندارد سلامت بدن انسان نخواهد بود . ما به شما نحوه صحیح تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب را آموزش خواهیم داد پس در صورتی که فنی نیستید پیشنهاد میشود آموزش تصویری زیر را به صورت مرحله به مرحله جلو بروید تا در طول تعویض به مشکلی بر نخورید و دستگاه شما آسیب نبیند .

لوازم مورد نیاز برای تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب :

  • دستکش چرم کار برای ایمنی
  • آچار حوزینگ ممبران که از آچار حوزینگ های پایینی کوچکتر است
  • فیلتر ممبران جدید که میخواهید با قبلی تعویض نمایید
  • دم باریک یا انبر دست
  • یک حلقه نوار تفلون
  • یک لگن یا سینی بزرگ برای قرار دادن زیر دستگاه تصفیه آب

ممبران تصفیه آب در محفظه ای که در عکس زیر مشاهده میکنید قرار گرفته است :

حوزینگ فیلتر ممبران

فیلتر ممبران نیز همانند عکس زیر است که از داخل حوزینگ ممبران خارج کرده و فیلتر جدید را جایگزین میکنید :

جهت تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب

برای انجام تعویض فیلتر ابتدا شیر ورودی دستگاه را ببندید . این شیر همانند تصویر زیر است که در حالت بسته به صورت 90 درجه میباشد و در حالت باز در راستای شلنگ تصفیه آب قرار میگیرد .

شیر ورودی تصفیه آب در حالت بسته

پس از بستن شیر ورودی ، شیر مخزن تصفیه آب را نیز ببندید . بستن شیر مخزن برای این که در زمان تعویض فیلتر آب آشامیدنی با فشار در شلنگ ها جریان نداشته باشد ضروری است پس این مرحله را فراموش نکنید . شیر مخزن نیز در حالت بسته با شلنگ 90 درجه است و در حالت باز در راستای شلنگ مخزن میباشد .

شیر مخزن تصفیه آب در حالت بسته

آچار حوزینگ فیلترهای سه گانه در پک انواع دستگاه تصفیه کننده آب وجود دارد اما آچار حوزینگ ممبران در این پک موجود نیست و نیازمند آن خواهیم بود تا این آچار را از مراکز فروش تصفیه آب در تهران تهیه نماییم . توجه کنید که چون نحوه تعویض فیلتر ممبران کاری تخصصی است این آچار در پک دستگاه وجود ندارد پس اگر فنی نیستید سعی کنید از کارشناسان متخصص در این زمینه کمک بگیرید .

شلنگ ورودی حوزینگ ممبران را مطابق تصویر زیر از اتصال کوئیک فیتینگ کلگی حوزینگ جدا نمایید . در صورتی که این اتصال پیچی است میتوانید در خلاف جهت عقربه های ساعت آن را باز کرده و شلنگ را از داخل اتصال بیرون بکشید . در صورتی اتصال فیتینگی بود میتوانید با فشار دادن فیتینگ به اتصال شلنگ را آزاد کنید .

شلنگ ورودی فیلتر ممبران

پس از جدا نمودن شلنگ ورودی ممبران از آچار ممبران برای باز کردن کلگی آن استفاده کنید . این آچار پلاستیکی است و نیازی به فشار آوردن بیش از حد نمیباشد . در صورت باز نشدن فیلتر تصفیه آب کمی بیشتر فشار بیاورید و نگران شکستن کلگی آن نباشید . برای باز کردن کلگی ممبران آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بپیچید . توجه کنید که حتما برای این منظور از دستکش کار استفاده کنید چون ممکن است در حین انجام کار دست شما از آچار در رفته و به شاسی فلزی و فیلترهای دیگر برخورد کند و به خود آسیب بزنید .

روش باز کردن حوزینگ ممبران

پس از باز کردن کلگی حوزینگ به آرامی آن را از محفظه ممبران جدا کنید . سعی کنید این مرحله را بالای یک پارچ آب انجام دهید تا در صورتی که داخل حوزینگ ممبران آب وجود داشت روی قطعات و سیم شیرهای برقی و پمپ و ترانس دستگاه نریزد و همچنین کابینت شما خیس نشود . همچنین در زمانی که در حال خارج کردن ممبران استفاده شده از دستگاه هستید نیز سر محفظه را داخل پارچ بگیرید تا آب دور ممبران در پارچ خالی گردد .

برای خارج کردن ممبران از محفظه دستگاه تصفیه آب نیاز به یک انبر دست یا یک دم باریک خواهید داشت . در صورتی که لوله ممبران سوراخ داشت میتوانید نوک دم باریک را وارد لوله ممبران کرده و آن را بیرون بکشید . در غیر این صورت با انبر دست لوله فیلتر ممبران را گرفته و به بیرون محفظه فشار آورده تا از محفظه خارج شود .

داخل حوزینگ ممبران معمولا در صورتی که دفعه های قبلی تعویض فیلتر به صورت اصولی انجام نشده باشد کربن سیاه رنگی چسبیده به دیواره داخل حوزینگ مشاهده خواهید کرد که این کربن را به وسیله دستمال کاغذی و یک شی بلند که تا آخر حوزینگ باشد پاک و تمیز کنید .

تا این مرحله فیلتر قبلی از دستگاه شما خارج شده است . طبق تصویر زیر فیلتر ممبران جدید را وارد دستگاه نمایید . توجه کنید که واشر مشکی رنگ سر ممبران باید به سمت بیرون محفظه قرار گیرد . پس از ورود ممبران جدید آن را کمی به داخل فشار دهید تا در جای درست قرار گیرد .

نحوه قرار دادن فیلتر ممبران در تصفیه آب خانگی

داخل کلگی ممبران و یا در آخر حوزینگ ممبران یک واشر مشکی رنگ طبق تصویر زیر موجود است که برای آب بندی حوزینگ ممبران استفاده میگردد . دقت کنید که این واشر در سر جای خود به درستی قرار گرفته باشد تا دستگاه نشتی نکند زیرا معمولا در زمان باز و بسته کردن حوزینگ ممبران این واشر جا به جا شده و سر جای خود نیست .

واشر آب بندی حوزینگ ممبران تصفیه آب

پس از قرار گیری ممبران و واشر حوزینگ در جای صحیح با دست کلگی ممبران را تا جایی که میتوانید به سمت عقربه های ساعت ببندید و در آخر از آچار ممبران برای سفت شدن آن استفاده کنید .

بستن کلگی حوزینگ فیلتر ممبران

شلنگ خارج شده از ورودی ممبران را طبق تصویر زیر بر سر جای خود قرار دهید . در صورتی که اتصال پیچی باشد بخشی از شلنگ را داخل اتصال کرده و پیچ را میبندید . در صورتی که اتصال فیتینگی بود تنها کافیست شلنگ را به میزان لازم داخل اتصال فرو کرده و کمی به عقب بکشید . وقتی مشاهده کردید که شلنگ از اتصال ممبران خارج نمیشود آب بندی شده و کاملا متصل است .

وصل کردن شلنگ به اتصال ورودی ممبران

آموزش نحوه کربن گیری پس از تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب

پس از تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی حتما نیاز به کربن گیری دستگاه خواهد بود . برای این منظور میتوانید به سه صورت عمل نمایید که هر سه صورت را به صورت تصویری به شما عزیزان توضیح خواهیم داد تا به مشکلی بر نخورید . همچنین بهترین روش را نیز از میان این سه روش معرفی میکنیم تا اصول دقیق تعویض را فرا بگیرید .

اولین روش این است که مطابق تصویر زیر با آچار حوزینگ فیلترهای تصفیه آب مراحل اول دوم سوم ، حوزینگ مرحله سوم را باز کنید و زیر آن یک پارچ قرار دهید .

باز کردن فیلتر سوم تصفیه آب برای کربن گیری

پس از قرار دادن پارچ ، شیر ورودی دستگاه را باز کنید تا آب سیاه حاوی کربن مرحله دوم از حوزینگ مرحله سوم خارج شده و وارد ممبران نشود تا ممبران دستگاه شما آسیب نبیند . این امر شاید کمی غیر اصولی باشد اما میتواند روش خوبی برای کربن گیری محسوب گردد . پس از کربن گیری وقتی که آب کاملا شفاف شد شیر ورودی دستگاه را ببندید و حوزینگ مرحله سوم را در جای خود قرار دهید . پس از قرار گرفتن حوزینگ فیلتر سوم در جای خود میتوانید شیر ورودی و شیر مخزن را باز کرده و شیر روی سینک را نیز باز کنید تا آب به میزان دو مخزن خالی شود . این امر به این منظور است که آب تصفیه شده با سختی یک دست و ثابت در مخزن ذخیره شود .

دومین روش کربن گیری این است که مطابق تصویر زیر شیر میکس تصفیه آب را باز کنید . پس از باز کردن شیر میکس حوزینگ ممبران از مدار خارج شده و آب از مراحل اول دوم سوم و پنجم و ششم عبور میکند و کربن آن از شیر روی سینک خالی خواهد شد . شیر ورودی و شیر روی سینک را نیز باز کنید و اجازه دهید تا 20 لیتر آب خالی شود . پس از خروج آب سیاه کربنی و شفاف شدن آب میتوانید شیر میکس را ببندید و از آب تصفیه شده استفاده کنید .

استفاده از شیر میکس تصفیه آب برای کربن گیری

سومین روش در صورتی که دستگاه شما شیر میکس نداشته باشد مورد نیاز خواهد بود . میتوانید شلنگ ورودی ممبران را که از خروجی فیلتر سوم میاید به ورودی فیلتر پست کربن مرحله پنجم بزنید . با این روش به صورت دستی حوزینگ ممبران را از مدار خارج میکنید . بعد از انجام این کار شیر ورودی و شیر روی سینک را باز کنید تا آب کربنی همانند روش دوم به میزان 20 لیتر خارج شود و پس از شفاف شدن آن دو مرتبه شیر ورودی و شیر روی سینک را ببندید . شلنگ ورودی ممبران را سر جای خود قرار داده و شیر ورودی را باز کنید تا آب از حوزینگ ممبران عبور کند و تصفیه گردد .

استفاده از ورودی فیلتر مرحله پنجم جهت کربن گیری

انواع برندهای فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی

بدون شک برای خرید برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی به دنبال بهترین شرکت ها و مارک های معروف خواهیم رفت . در مطالب پیشین اشاره به این کردیم که بهترین مارک تصفیه آب در ایران ، تصفیه آب مینروا Minerva تایوان است که توانایی تصفیه ی کامل آب آشامیدنی لوله کشی شهری را دارد و میتواند حتی به کاهش سختی آب آشامیدنی تا ابعاد 0,0001 میکرون که مناسب سلامت بدن انسان است منجر شود .

در راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی نکات مهی راجع به فیلتر ممبران اشاره کردیم . برندهای مختلفی از فیلتر ممبران در بازار ایران یافت میشود که عبارت اند از فیلمتک Filmtec آمریکا ، گلد تورای فیلم ژاپن Gold Toray Film ، ونترون تایوان Vontron ، پنتیر Pentair و… در میان انواع مارک های معروف ممبران میتوان گفت که فیلتر ممبران فیلمتک معروف ترین آنها بوده و ممبران گلد تورای یکی از بهترین برندها است . این دو مارک ممبران به صورت 11 لایه ، 13 لایه و 15 لایه برای مصارف خانگی به کار میروند که در مدل های 50 گالن ظرفیت تصفیه 200 لیتر آب آشامیدنی در شبانه روز را دارند . مدل 75 گالن این ممبران ها برای دفاتر اداری استفاده میگردد که تعداد افراد بیشتری از آب تصفیه شده استفاده مینمایند .

فیلتر ممبران بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟

دستگاه تصفیه آب مینروا در مدل های 6 مرحله ای ، 7 مرحله ای یونیزه قلیایی ، 8 مرحله ای اکسیژن ساز و 8 مرحله ای یو وی دار از مارک فیلتر ممبران فیلمتک آمریکا که دارای هولوگرام رنگی بوده و نماد اصالت دارد استفاده مینماید . برای تشخیص ممبران اصلی از تقلبی میتوانید لایه های آن را از کنار فیلتر بشمارید تا 13 لایه باشد . همچنین ممبران های اصلی میبایست کاملا ریزبافت باشند تا املاح مضر را به خوبی حذف نمایند . همچنین هولوگرام ممبران را نیز میتوانید در نظر بگیرید که رنگی و اصلی باشد و تنها یک برچسب ساده نباشد .

قیمت فیلتر تصفیه آب ممبران اصل در رنج 150 الی 300 هزار تومان در بازار تصفیه آب موجود است که میتوانید از فروش اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی شرکت تصفیه آسا برای این منظور استفاده کنید . همچنین ما برای شما عزیزان پک کامل فیلتر تصفیه آب و فیلترهای پیش تصفیه که شامل ممبران ، پست کربن ، مینرال میشود را در صفحه قیمت فیلتر تصفیه آب فراهم آورده ایم تا به همراه خدمات تعویض فیلتر در تهران و سراسر ایران در اختیار شما عزیزان قرار دهیم .

خرید اینترنتی فیلتر ممبران تصفیه آب از شرکت تصفیه آسا

شرکت تصفیه آسا با ارائه خدمات پس از فروش تصفیه آب و سرویس دوره ای دستگاه به ارائه خدمات تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی در تهران میپردازد . شما عزیزان میتوانید برای خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب و قیمت دستگاه تصفیه آب به مشاهده قیمت فیلترها پرداخته و یا با کارشناسان فروش تصفیه آسا شماره 02177167717 و 02177414306 تماس حاصل فرمایید و درخواست تعویض فیلتر خود را ثبت کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *