مقدار استاندارد سطح ph قلیایی آب آشامیدنی

بیشتر اوقات، آب آشامیدنی را به صرف اینکه در تصفیه خانه‌ها تصفیه می‌شود و سالم است مصرف می‌کنیم و هیچ اطلاعاتی درباره آب سالم و میزان مواد معدنی مورد نیاز و حتی میزان PH آن نداریم. در این مقاله قصد داریم تا شما را در مورد میزان PH آب آشامیدنی آگاه کنیم و عدد آن را برای شما عنوان کنیم.

PH چیست؟

ممکن است کلمه “PH” را برای توصیف کیفیت آب آشامیدنی شنیده باشید، اما آیا می‌دانید معنی آن چیست؟

PH عدد و میزان اندازه گیری ذرات دارای بار الکتریکی در هر ماده است. این عدد نشان می‌دهد که آن ماده چقدر اسیدی یا قلیایی است. مقیاس pH از 0 تا 14 است به این معنا که:

 • آب اسیدی دارای PH کمتر از 7 است. اسیدی‌ترین مواد و مایعات دارای pH صفر هستند. اسید باتری در این گروه قرار می‌گیرد.
 • آب قلیایی دارای PH هشت یا بالاتر است. بیشترین مواد قلیایی مانند آب قلیایی دارای PH چهارده هستند.
 • آب خالص دارای pH هفت است و “خنثی” محسوب می‌شود، زیرا نه خاصیت اسیدی دارد و نه قلیایی.

چه میزان pH برای آب آشامیدنی بی‌خطر است؟

معمولا آژانس‌ها و سازمان‌های حفاظت از محیط زیست مسئول نظارت بر کیفیت آب آشامیدنی عمومی در سراسر دنیا هستند.

PH کیفیتی نیست که تحت این سازمان‌ها قرار گیرد، زیرا تشخیص کیفیت آب عمومی و شهری کاری علمی است و نیاز به تجهیزات و وسایل خاص دارد. با این حال، این ارگان‌ها و دیگر ارگان‌ها توصیه می‌کنند که تأمین کنندگان آب آشامیدنی شهری PH آب شهری را بین 6.5 تا 8.5 نگه دارند.

تغییر یا غیر ایمن بودن pH به چه معناست؟

pH آب شیرین در سراسر جهان بسته به الگوی آب و هوا، فعالیت انسان‌ها در آن نقطه و فرآیندهای طبیعی متفاوت است.

آب با PH بسیار کم یا زیاد، می‌تواند نشانه‌ای از آلودگی شیمیایی یا وجود فلزات سنگین در آن باشد.

آبی که در محدوده pH “امن” یعنی بین 6.5 تا 8.5 قرار نگیرد، به خصوص اگر قلیایی باشد، لزوماً غیر ایمن نیست. با این حال، آب بسیار قلیایی می‌تواند بو یا طعم ناخوشایندی داشته باشد و همچنین می‌تواند به لوله‌ها و وسایل حمل آب آسیب برساند.

آب اسیدی با PH کمتر از 5/6 به احتمال زیاد به آلاینده‌ها آلوده می‌شود و به همین خاطر نوشیدن آن ایمن نیست. همچنین می‌تواند باعث خوردگی (حل شدن) لوله‌های فلزی در آب شود.

بسیاری از افراد میزان pH آب را خودشان در خانه آزمایش می‌کنند، تا آلاینده‌ها را کنترل کنند. این افراد برای اینکه بتوانند آب آشامیدنی را برای مصرف خانگی ایمن کنند، از بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی و خصوصا بهترین دستگاه تصفیه آب قلیایی استفاده می‌کنند تا دیگر شکی در مورد ناسالم بودن آب آشامیدنی خود نداشته باشند.

سطحمعمول pH آب

نوع آبسطح PH
آب شیرمتفاوت است، اما به طور معمول حدود 7.5
آب مقطر اسمز معکوس5 تا 7
آب معدنی6.5 تا 7.5
آب معدنی قلیایی8 تا 9
آب اقیانوسحدود 8
باران اسیدی5 تا 5.5

آب قلیایی؛ سلامت قرن جدید

آب قلیایی طی چند سال گذشته به یکی از گزینه‌های محبوب آب آشامیدنی تبدیل شده است. برخی از افراد می‌گویند نوشیدن کمی آب قلیایی – با PH بین 8 تا 9 – می‌تواند سلامتی را بهبود بخشد. آنها می‌گویند این نوع آب حتی می‌تواند باعث کندی روند پیر شود، بدن شما را در سالم‌ترین حالت PH نگه دارد و از ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند سرطان جلوگیری کند.

چندین مطالعه نشان می‌دهند، آب قلیایی ممکن است برای سلامتی افرادی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند، مفید باشد. این شرایط می‌توانند موارد زیر باشند:

 • رفلکس اسیدی معده
 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • کلسترول خون بالا

آب قلیایی همچنین می‌تواند برای کم آبی بدن نیز مفید باشد و نوشیدن آن بعد از ورزش، بدن را هیدراته می‌کند.

آزمایش pH در خانه

تأمین کنندگان آب شهری به طور معمول وظیفه دارند که PH آب آشامیدنی را در حد نرمال یعنی حدود 7 نگه دارند، بنابراین معمولاً نیازی به انجام آزمایش خانگی نیست.

اما اگر متوجه شدید که آب خارج شده از شیر آب قرمز، سفید یا آبی رنگی ناشی از زنگ زدگی به خود گرفته است، ممکن است بخواهید به تنهایی قدم بردارید و میزان PH را اندازه بگیرید. این تغییر رنگ آب آشامیدنی شما – نشانه خوردگی ناشی از آب اسیدی است. لوله‌های خورده شده باید توسط یک لوله کش حرفه‌ای بازرسی و در صورت لزوم تعویض شوند.

آزمایش PH آب آشامیدنی در خانه نسبتاً آسان و ارزان است. تمام آنچه شما نیاز دارید یک بسته تست خانگی است. اینها به اشکال مختلف و در قیمت‌های مختلف ارائه می‌شوند.

برخی از محصولاتی که دارای رتبه بندی بالاترین امتیاز برای آزمایش pH هستند، قلم‌های تست کننده کیفیت آب هستند. کافی است قلم را در نمونه‌ای از آب آشامیدنی خود فرو ببرید و چند لحظه بعد pH دقیق را مشاهده کنید.

اگر میزان PH در ابزارهای آزمایش کیفیت آب بین 6.5 تا 8.5 بود، نیاز به انجام کاری نیست و این کار خیال شما را راحت می‌کند.

سخن پایانی

اگر pH آب آشامیدنی شما از حد مجاز خارج شده باشد، زمان آن است که برای سالم کردن آن اقدام کنید. با تصفیه آسا تماس بگیرید و بهترین دستگاه تصفیه آب که آب را قلیایی می‌کند را خریداری کنید.

مزایای مصرف آب قلیایی به قدری زیاد است که شما را به طور قطع متقاعد می‌کند که بهترین دستگاه را خریداری کنید. با مشاوره با کارشناسان آسا می‌توانید بهترین را با توجه به نیاز خود خریداری کنید و از مصرف آب آشامیدنی سالم با PH نرمال مطمئن باشید.

اگر بیماری خاصی دارید و آب آشامیدنی سالم مهم‌ترین فاکتور برای سلامت بدن شما است، آب قلیایی را می‌توانیم به شما پیشنهاد کنیم. برای اینکه مزیت‌های مصرف آب قلیایی را بدانید حتما به مقاله آب قلیایی چیست و چه خواصی برای سلامت بدن دارد، مراجعه کنید و این مقاله را بخوانید.

1 پاسخ
 1. ترنم
  ترنم گفته:

  استاندارد سطح pH آب آشامیدنی در دستگاه های تصفیه قلیایی چقدر است و چقدر افزایش میده؟ مضر نیست برای بدن؟

  پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *