درجه سختی آب آشامیدنی شرب ، یک عدد به نام TDS میباشد که میزان کل املاح محلول در یک ده هزارم میلی لیتر آب را بررسی میکند و حد مجاز بهترین سختی آب آشامیدنی ، طبق استاندارد سختی آب آشامیدنی سازمان بهداشت جهانی ، عددی زیر 100 میباشد . آب آشامیدنی لوله کشی شهری سرشار از انواع املاح مضر میباشد که این املاح عبارت اند از نیترات ، نیتریت ، کلر ، آلومینیوم ، آرسنیک و دیگر املاح سرطان زایی که موجب بروز بیماری ها و سموم داخل آب و سرایت آن به بدن میشود . دستگاه تصفیه آب خانگی حذف نیترات ، میتواند درصد سختی آب آشامیدنی به میزان قابل توجهی کاهش داده و آب شرب آشامیدنی را به سختی نرمال برای آشامیدن برساند .

بهترین سختی آب آشامیدنی چقدر باید باشد

مشخصات آب آشامیدنی سالم و استاندارد

آب آشامیدنی لوله کشی شهری ، قطعا با استاندارد های یک آب آشامیدنی خوب فاصله زیادی دارد ، زیرا سختی آب آشامیدنی لوله کشی شهری همیشه بالاتر از عدد 200 بوده و دارای املاح سرطان زا ، املاحی که در کتری رسوب میکنند و همچنین مضرات آب اسیدی را دارد . مشخصات آب آشامیدنی سالم و خوب به شرح زیر است :

 1. آب آشامیدنی شرب حذف و تصفیه شده از املاح درشت مانند رسوبات و شن و ماسه
 2. آب آشامیدنی شرب تصفیه شده از کلر و مواد جانبی کلر
 3. آب آشامیدنی شرب تصفیه شده از انواع املاح سرطان زا نظیر نیترات ، نیتریت ، آرسنیک
 4. آب آشامیدنی شرب با طعم و بوی شیرین
 5. آب آشامیدنی شرب شامل املاح مفید مورد نیاز بدن نظیر کلسیم ، منیزیم ، سدیم و…
 6. آب آشامیدنی شرب یونیزه قلیایی که خواص آنتی اکسیدانی یا ضد سرطانی دارد

اما چگونه میتوانیم یک آب آشامیدنی سالم و با حد مجاز سختی آب آشامیدنی داشته باشیم تا برای سلامت بدن انسان مفید باشد ؟

مقدار استاندارد سختی آب آشامیدنی

طریقه کاهش سختی آب آشامیدنی قابل شرب

برای کاهش سختی آب آشامیدنی شرب، باید از یک دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس RO استفاده نمایید. بهترین روش تصفیه آب آشامیدنی در دنیا سیستم تصفیه آب اسمز معکوس است که سختی آب آشامیدنی را به بهترین شیوه کاهش داده و به سختی آب مناسب شرب میرساند. عملکرد این دستگاه های تصفیه آب به صورتی است که در شش مرحله یا هفت مرحله تصفیه آب، تی دی اس سختی آب آشامیدنی را کاملا به صفر میرساند که خب این برای بدن ضرر دارد اما از مزایای دستگاه تصفیه آب خانگی این است که با وجود فیلتر مینرال معدنی ساز، املاح مفیدی که طی مراحل تصفیه آب حذف شده اند به آب آشامیدنی برمیگرداند.

در این مرحله سختی آب آشامیدنی از صفر به 30 الی 90 میرسد . حداقل سختی آب آشامیدنی ، عدد 30 میباشد که با دستگاه تی دی اس متر تست و بررسی میگردد و حداکثر سختی آب آشامیدنی قابل شرب 100 میباشد .

عدد استاندارد سختی آب آشامیدنی طبق استاندارد بنیاد ملی بهداشت NSF ، عدد 50 است و سازمان بهداشت غذا و دارو ایالات متحده آمریکا ، سختی مناسب آب آشامیدنی قابل شرب انسان را بین 30 تا 90 اعلام نموده است .

برای خرید دستگاه تصفیه آب با گارانتی و نصب رایگان کلیک کنید

4 پاسخ
  • Ara
   Ara گفته:

   سراسر آب لوله کشی کرج دارای نیترات بالا بوده و نیاز به دستگاه تصفیه آب برای کاهش سختی و کاهش املاح مضری همچون نیترات نیتریت آرسنیک و آلومینیوم هست

   پاسخ
 1. جمال
  جمال گفته:

  سختی آب تو اصفهان بالای ۶۰۰ ۷۰۰عه همیشه
  دستگاه تصفیه جواب این سختی رو میده؟ میتونه کم کنه اصن این مقدارو که ارزش خرید داشته باشه؟

  پاسخ
  • مدیر وب سایت
   مدیر وب سایت گفته:

   دستگاه های مینروا Minerva دارای ممبران ۱۳ لایه ریزبافت با هولوگرام رنگی هستند که بررسی شده سختی ۱۰۰۰ رو هم به زیر ۱۰۰ که استاندارد بدن هست کاهش می‌دهند.

   پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *