اکثر ما از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس RO در خانه خود استفاده میکنیم . اما آیا میدانید که اسمز معکوس چیست و چگونه کار میکند ؟ هدف این مقاله توضیح دادن قابلیت های اولیه تصفیه آب به روش اسمز معکوس به شیوه ای بسیار ساده برای شما عزیزان است . سیستم تصفیه آب RO در معنی ساده تر به معنی آن است که با وجود غشاهای ریز بافت اسمزی ، آلاینده های آب جا مانده و مولکول آب از فیلتر اسمز معکوس عبور مینماید .

اسمزی چیست ؟

تمایل مایعات و حلالها برای گذر از یک غشای نیمه تراوا ، بیشتر از انواع ناخالصی متمرکز در آب است . غشای اسمزی یک صفحه ریزبافت است که تنها اجازه عبور مولکول آب از خود را میدهد ، اما نمک و ناخالصی های آن از اسمز معکوس عبور نمیکنند و پشت لایه ها باقی خواهند ماند .

در نمودار زیر مشاهده میکنید که نمک و ناخالصی ها در طرف دیگری از غشای نیمه تراوای تصفیه آب ro مانده و در طرف دیگر آب شیرین پاکیزه عبور میکند .

اساس کار سیستم اسمز معکوس

تصفیه آب اسمز معکوس RO چیست ؟

اسمز معکوس ro فرآیند بالا به همراه پیش فیلتر و پس فیلتر است که یک دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس را پدید می آورد . در ابتدا آب از منبع تغذیه یا شیر ورودی دستگاه تصفیه آب ، وارد فیلتر پیش تصفیه Pre-Filter میشود که در کارتریج فیلتر مرحله اول تصفیه آب ، حذف خاک ، شن و ماسه انجام میگیرد . سپس با عبور از فیلتر دوم و سوم کلر آن حذف میگردد . سپس با کمک یک پمپ تصفیه آب ، این آب آشامیدنی تصفیه شده که هنوز هم دارای مقدار زیادی ناخالصی و نمک است وارد کارتریج ممبران اسمز معکوس ro میشود و از آن عبور میکند .

این غشای کاملا ریز بافت ، فقط اجازی میدهد تا آب از طریق لایه های آن عبور کند . معمولا برای تصفیه آب خانگی ، ممبران از 11 13 یا 15 لایه تشکیل شده است و توانایی عبور 200 لیتر آب در شبانه روز را دارد . تقریبا تمام نمک حل شده و ناخالصی ها و باکتری ها نظیر تصفیه نیترات از آب ، در کارتریج اسمز معکوس انجام شده و به فاضلاب تصفیه آب خواهد رفت . میزان فشار ورودی سیستم اسمز معکوس به غلظت ناخالصی ها و آلاینده های آلوده در آب آشامیدنی بستگی دارد . غلظت و سختی آب آشامیدنی در مناطق مختلف تهران و کرج و شهرهای دیگر کشور عزیزمان ایران متفاوت است اما بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی ، با ایجاد فشار مطلوب بین 75 الی 125 psi ، آب آشامیدنی را در تمام نقاط به بهترین سختی آب برای آشامیدن خواهد رساند .

آب خروجی از غشاء اسمز معکوس ، آب مقطر نامیده میشود که عاری از هر گونه املاح مضر است . در نهایت این آب تصفیه شده اسمزی ، از طریق فیلتر پست کربن خطی عبور میکند که بوی باقی مانده تا طعم باقی مانده از آب را حذف و شیرین مینماید . در فیلتر مینرال هم املاح مفید مورد نیاز در آب تصفیه شده ، به آب آشامیدنی اضافه میگردد تا آبی کاملا معدنی و سالم در اختیار شما قرار دهد . حالا آب آشامیدنی شما تمیز است و آماده برای نوشیدن .

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس ro

هر دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس RO ، نیاز به سرویس و نگهداری دارد و همچنین تعویض فیلتر تصفیه آب شش مرحله ای شما باید هر سه ماه در مراحل پیش تصفیه 1 2 3 انجام گیرد . ضمن این که غشاء ممبران اسمز معکوس نیز هر یک سال و نیم نیاز به جایگزین و تعویض شدن دارد . در کنار اینها مخزن تصفیه آب نیاز به تنظیم فشار باد و شستشوی مخزن دارد که به آن عمل بک واش میگویند . کارشناسان شرکت تصفیه آسا شما را در سرویس و نگهداری دستگاه تصفیه آب خانگی راهنمایی خواهند کرد .

رفرنس :

https://www.mrright.in/ideas/appliances/small-appliances/ro/how-does-reverse-osmosis-or-ro-water-purifier-works/

2 پاسخ
 1. علیرضا
  علیرضا گفته:

  واقعا سیستم جالبی داره این اسمز معکوس
  جدیدتر از این سیستم هم برای تصفیه آب آشامیدنی اومده ؟

  پاسخ
  • Ara
   Ara گفته:

   در حال حاضر جدیدترین دستگاه تصفیه آب خانگی از این سیستم تصفیه آب ro اسمزی استفاده میکنه

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *