اساس کار سیستم تصفیه آب اسمز معکوس ro چیست

اکثر ما از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس RO در خانه خود استفاده میکنیم . اما آیا میدانید که اسمز معکوس چیست و چگونه کار میکند ؟ هدف این مقاله توضیح دادن قابلیت های اولیه تصفیه آب به روش اسمز معکوس به شیوه ای بسیار ساده برای شما عزیزان است . سیستم تصفیه آب RO در معنی ساده تر به معنی آن است که با وجود غشاهای ریز بافت اسمزی ، آلاینده های آب جا مانده و مولکول آب از فیلتر اسمز معکوس عبور مینماید .

اسمزی چیست ؟

تمایل مایعات و حلالها برای گذر از یک غشای نیمه تراوا ، بیشتر از انواع ناخالصی متمرکز در آب است . غشای اسمزی یک صفحه ریزبافت است که تنها اجازه عبور مولکول آب از خود را میدهد ، اما نمک و ناخالصی های آن از اسمز معکوس عبور نمیکنند و پشت لایه ها باقی خواهند ماند .

در نمودار زیر مشاهده میکنید که نمک و ناخالصی ها در طرف دیگری از غشای نیمه تراوای تصفیه آب ro مانده و در طرف دیگر آب شیرین پاکیزه عبور میکند .

اساس کار سیستم اسمز معکوس

تصفیه آب اسمز معکوس RO چیست ؟

اسمز معکوس ro فرآیند بالا به همراه پیش فیلتر و پس فیلتر است که یک دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس را پدید می آورد . در ابتدا آب از منبع تغذیه یا شیر ورودی دستگاه تصفیه آب ، وارد فیلتر پیش تصفیه Pre-Filter میشود که در کارتریج فیلتر مرحله اول تصفیه آب ، حذف خاک ، شن و ماسه انجام میگیرد . سپس با عبور از فیلتر دوم و سوم کلر آن حذف میگردد . سپس با کمک یک پمپ تصفیه آب ، این آب آشامیدنی تصفیه شده که هنوز هم دارای مقدار زیادی ناخالصی و نمک است وارد کارتریج ممبران اسمز معکوس ro میشود و از آن عبور میکند .

این غشای کاملا ریز بافت ، فقط اجازی میدهد تا آب از طریق لایه های آن عبور کند . معمولا برای تصفیه آب خانگی ، ممبران از 11 13 یا 15 لایه تشکیل شده است و توانایی عبور 200 لیتر آب در شبانه روز را دارد . تقریبا تمام نمک حل شده و ناخالصی ها و باکتری ها نظیر تصفیه نیترات از آب ، در کارتریج اسمز معکوس انجام شده و به فاضلاب تصفیه آب خواهد رفت . میزان فشار ورودی سیستم اسمز معکوس به غلظت ناخالصی ها و آلاینده های آلوده در آب آشامیدنی بستگی دارد . غلظت و سختی آب آشامیدنی در مناطق مختلف تهران و کرج و شهرهای دیگر کشور عزیزمان ایران متفاوت است اما بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی ، با ایجاد فشار مطلوب بین 75 الی 125 psi ، آب آشامیدنی را در تمام نقاط به بهترین سختی آب برای آشامیدن خواهد رساند .

آب خروجی از غشاء اسمز معکوس ، آب مقطر نامیده میشود که عاری از هر گونه املاح مضر است . در نهایت این آب تصفیه شده اسمزی ، از طریق فیلتر پست کربن خطی عبور میکند که بوی باقی مانده تا طعم باقی مانده از آب را حذف و شیرین مینماید . در فیلتر مینرال هم املاح مفید مورد نیاز در آب تصفیه شده ، به آب آشامیدنی اضافه میگردد تا آبی کاملا معدنی و سالم در اختیار شما قرار دهد . حالا آب آشامیدنی شما تمیز است و آماده برای نوشیدن .

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس ro

هر دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس RO ، نیاز به سرویس و نگهداری دارد و همچنین تعویض فیلتر تصفیه آب شش مرحله ای شما باید هر سه ماه در مراحل پیش تصفیه 1 2 3 انجام گیرد . ضمن این که غشاء ممبران اسمز معکوس نیز هر یک سال و نیم نیاز به جایگزین و تعویض شدن دارد . در کنار اینها مخزن تصفیه آب نیاز به تنظیم فشار باد و شستشوی مخزن دارد که به آن عمل بک واش میگویند . کارشناسان شرکت تصفیه آسا شما را در سرویس و نگهداری دستگاه تصفیه آب خانگی راهنمایی خواهند کرد .

رفرنس :

https://www.mrright.in/ideas/appliances/small-appliances/ro/how-does-reverse-osmosis-or-ro-water-purifier-works/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *