با توجه به افزایش آگاهی مردم از میزان تاثیر زیست محیطی بطری‌های پلاستیکی آب معدنی، بیشتر به سمت نوشیدن آب‌های تصفیه شده و سالم روی آورده‌اند.

ممکن است بسیاری از مردم ندانند که چه گزینه‌ای برای مصرف سالم‌تر و ایمن‌تر است یا کدام یک طعم بهتری دارد. با این وجود، هنگام انتخاب بین آب معدنی و آب تصفیه شده، فاکتورهای وجود دارد که حتما باید آنها در نظر داشته باشید.

برای اینکه بیشتر درباره این فاکتورها و جوانب مثبت و منفی هر دو نوع آب بدانید این مقاله را دنبال کنید و به خواندن و مطالعه آن ادامه دهید.

جوانب مثبت و منفی آب تصفیه شده

عواملی که هنگام انتخاب بین آب تصفیه شده و آب معدنی باید در نظر گرفته شود شامل سلامت آب، عطر و طعم آن، هزینه و در دسترس بودن آن و در نهایت تاثیر زیست محیطی آن می‌شود.

در زیر به جوانب مثبت و منفی آب تصفیه شده خواهیم پرداخت.

سلامت آب

آب لوله کشی و آب زیرزمینی مواد شیمیایی و میکروارگانیسم‌هایی دارد که با استفاده از بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی از بین می‌روند. به همین خاطر این نوع آب تمام استانداردهای لازم برای نوشیدن آب سالم را دارد و می‌تواند به عنوان یک نوشیدنی سالم، در طول روز استفاده شود.

افراد می‌توانند برای مطمئن شدن از نوع آب مصرفی از دستگاه‌هایی با فیلتر کربن یا سیستم اسمز معکوس استفاده کنند تا هرگونه ناخالصی، آلودگی، مواد مضر، گل و لای، میکروب‌ها و ویروس‌ها را از آب حذف کنند.

طعم و مزه

آب‌های لوله کشی همه به خاطر وجود کلر، دارای طعم و مزه ناخوشایندی هستند، که این طعم و مزه به واسطه دستگاه تصفیه آب از بین می‌رود. حتی برخی آب‌های لوله کشی ممکن است به اندازه آب معدنی طعم خوبی نداشته باشند، اما این دلیلی برای بهتر بودن و سالم‌تر بودن آب معدنی نمی‌تواند باشد. این ممکن است به دلیل کلر و یا میزان بالای مواد معدنی درون بطری‌های آب معدنی باشد.

بنابراین بهترین گزینه برای نوشیدن آب با طعم و مزه بسیار عالی، استفاده از دستگاه تصفیه آب با کیفیت و چند مرحله ای است.

هزینه و راحتی

مصرف آب آشامیدنی تصفیه شده بسیار به صرفه‌تر از خرید مداوم آب معدنی است. شما با یک بار هزینه کردن می‌توانید یک سرمایه گذاری بسیار عالی انجام دهید و علاوه بر سالم نگه داشتن بدن خود، محیط زیست را نیز از وجود بطری‌های پلاستیکی نجات دهید.

اثرات زیست محیطی

آب تصفیه شده ابتدا در لوله کشی به دست مصرف کننده می‌رسد. برای جلوگیری از آلودگی آب، شرکت‌های تصفیه آب با استفاده از فرآیندهای مختلف، آب آشامیدنی عمومی را با مواد شیمیایی تصفیه می‌کنند.

همچنین به محض مصرف آب آشامیدنی، مصرف کننده لیوان آن را باید با مایع ظرف‌شویی و آب بشوید. این مراحل شامل استفاده از مواد شیمیایی و انرژی می‌شود، که بر محیط زیست تأثیر می‌گذارد.

اما با این حال ثابت شده است که میزان تاثیر آب آشامیدنی بر روی محیط زیست به نسبت کمتر از تاثیری است که بطری‌های آب معدنی بر روی محیط زیست می‌گذارند.

جوانب مثبت و منفی آب معدنی

در ادامه این مقاله قصد داریم تا درباره جوانب مثبت و منفی آب معدنی صحبت کنیم.

سلامت آب

فرآیند سالم سازی در بطری‌های آب معدنی به گونه‌ای است که میزان مواد معدنی ضروری در آن به مقدار کمی کاهش پیدا می‌کند و این در حالی است که با دستگاه تصفیه آب، مواد معدنی ضروری و مفید به طور کامل حفظ می‌شود.

یکی از دلایل نگرانی‌ها در مورد سلامت آب معدنی، وجود پلاستیک در آب بطری است. حتی مطالعات در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که بطری‌های آب معدنی نشانه‌ها یی از آلودگی میکروپلاستیک را دارند و میزان آن در آب معدنی دو برابر مقدار موجود در آب لوله کشی است.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که این آلودگی حداقل تا حدی به دلیل فرآیند بسته بندی آب معدنی است. محققان اکنون در حال بررسی تأثیر این ریزپلاستیک‌ها بر سلامت انسان هستند.

به نظر می‌رسد این ریزپلاستیک‌ها در همان دسته از مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز قرار می‌گیرند که بر متابولیسم انسان، حیوان و دریا، تولید مثل، استرس اکسیداتیو و چندین فاکتور دیگر تأثیر می‌گذارند.

طعم و مزه

برخی از افراد ممکن است طعم آب معدنی را ترجیح دهند. با این حال، همان‌طور که در بالا ذکر شد، مطالعات نشان می‌دهد که اکثر مردم نمی‌توانند تفاوت بین مزه آب تصفیه شده و آب معدنی را تشخیص دهند. در واقع یکی از مهم‌ترین دلیل برای انتخاب آب معدنی مزه آن است که اگر افراد آب تصفیه شده را امتحان کنند، متوجه تفاوت نخواهند شد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که بر روی طعم و مزه آب معدنی تاثیر می‌گذارد، منبعی است که از آن بطری‌های آب پر می‌شود.

آبی که از یک منبع زیرزمینی یا چشمه تازه تأمین شود، با موارد دیگر بسیار فرق دارد و با نوشیدن آن می‌توان به تفاوت طعم و مزه پی برد. منابعی که آب معدنی از آنها تهیه می‌شود شامل موراد زیر می‌شود:

 • آب چاه
 • آب معدنی
 • آب چشمه

اگر شخصی به آب گازدار و آب‌های طعم‌دار علاقه دارند، ممکن است سراغ خرید آب معدنی بروند و‌ آن را ترجیح دهد. بسیاری از برندها برای جذب مشتری بیشتر، سراغ تولید آب مزه‌دار مانند آب با طعم مرکبات یا توت فرنگی رفته‌اند. بسیاری حتی آب گازدار و مزه‌دار را جایگزین آب سالم می‌کنند که در دراز مدت می‌تواند برای آنها خطر داشته باشد.

هزینه و راحتی

طبق برخی بررسی‌ها مشخص شده است که میزان هزینه برای آب معدنی چندین برابر آب تصفیه شده و دستگاه تصفیه آب می‌شود. بسیار جالب است، که مردم به جای خرید دستگاه تصفیه آب با کیفیت و خرج مبلغی برای یک بار، سراغ خرید مداوم آب معدنی می‌روند.

یکی از دلایلی که مردم با وجود اختلاف هزینه، بطری آب معدنی را به جای آب تصفیه شده انتخاب می‌کنند، این است که دستیابی به این نوع آب در هر جایی آسان است – به خصوص اگر دسترسی به شیر آب و دستگاه تصفیه آب وجود نداشته باشد.

اثرات زیست محیطی

تحقیقات نشان می‌دهد که بطری سازی، فرآیندهای حمل و نقل آب معدنی و همچنین دفع و بازیافت بطری‌های پلاستیکی پس از استفاده، اثرات نامطلوب زیست محیطی بسیاری دارند.

بسیاری از مردم این بطری‌ها را در طبیعت رها می‌کنند و در نتیجه هنگام تخریب و تجزیه، مواد سمی نیز آزاد می‌کنند.

همچنین افرادی هستند که فکر می‌کنند با استفاده مجدد از بطری‌های آب می‌توانند از اثر زیست محیطی آن جلوگیری کنند. این ممکن است در طولانی مدت خطراتی را به همراه داشته باشد، که از جمله مضرات بطری پلاستیکی یکبار مصرف آب معدنی می‌توان به خطر رشد باکتری و خطر نفوذ سموم به آب از طریق پلاستیک اشاره کرد.

آب تصفیه شده بهتر است یا آب معدنی؟

به طور کلی، مصرف آب تصفیه شده در هر حالی بهترین گزینه است. فرق بین آب معدنی با آب آشامیدنی تصفیه شده این است که آب تصفیه شده سالم، مقرون به صرفه یا به نوعی ارزان‌تر است و نسبت به آب معدنی تأثیرات زیست محیطی بسیار کمتری دارد.

آب تصفیه شده بسیار سالم است و از نظر طعم و مزه، اکثر مردم نمی‌توانند تفاوت طعم را در هر دو تشخیص دهند. حتی آب تصفیه شده در مواقعی بسیار خوش‌طعم‌تر است.

گاهی اوقات دسترسی به آب معدنی در هر مکانی بسیار آسان‌تر از آب تصفیه شده است. برای راحتی در استفاده از آب تصفیه شده می‌توانید همیشه یک بطری آب تصفیه شده را همراه خود داشته باشید.

افرادی که بیماری دارند و دارای سیستم ضعیفی هستند، باید مراقب مصرف آب نوشیدنی خود باشند. آب تصفیه شده توسط بهترین دستگاه‌های تصفیه آب، تمام مواد معدنی بدن را تامین می‌کند و همچنین تمام ناخالصی‌ها و میکروب‌های درون آب با فیلتراسیون از بین می‌رود.

با علم به اینکه چه دستگاه تصفیه آبی بخریم خوب است و با خرید بهترین دستگاه‌های تصفیه آب از تصفیه آسا می‌توانید سلامت بدن خود را تضمین کنید و همچنین به محیط زیست کمک کنید و هزینه‌ها را کاهش دهید.

1 پاسخ
 1. سعید
  سعید گفته:

  آب تصفیه شده هم البته باید دید از چه دستگاهی با چه برندی باشه
  ما از شما دستگاه مینروا خریدیم کیفیت خروجیش حرف نداره در مقابل فامیلامون از سی سی کا و آکوا پرو استفاده می‌کنند که میگن چنگی به دل نمیزنه کیفیت آب دستگاهشون

  پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *