سلامت آب آشامیدنی ، یک نگرانی جهانی میباشد . آلودگی آب آشامیدنی بویژه در کشورهای در حال توسعه مهمترین اثر را بر سلامت انسان ها دارد . برآورد میشود که بیش از یک میلیارد نفر از مردم دنیا به آب سالم و حدود 2/6 میلیارد نفر نیز به امکانات بهداشتی دسترسی ندارند . بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت NSF ، 80 درصد از بیماری ها و یک سوم مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه به علت مصرف آب آلوده میباشد . یکی از مهم ترین علل بیماری ها در کشورهای در حال توسعه ، آبی که تصفیه نشده یا بطور ناقص تصفیه شده ، عنوان شده است ، بنابر این بوسیله بروزترین شیوه تصفیه آب در دنیا ، یعنی سیستم تصفیه آب اسمز معکوس و استفاده از بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران میتوان خیال خود را از این نگرانی جهانی آسوده نمود . بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت ، بیماری های مرتبط با آب مسئول بیش از 5 میلیون مرگ در سال میباشد . 25 درصد تخت های بیمارستان ها توسط افرادی که از آب آلوده استفاده کرده اند ، اشغال میشود و اگر مالاریا ، تب دانگ و دیگر بیماری های منتقله توسط ناقلین که آب برای تکثیر حشرات و ناقلین آنها نیاز میباشد را به آن اضافه کنیم ، این مقدار به 50 درصد خواهد رسید . اسهال سومین عامل مهم طغیان بیماری ( یک میلیارد در سال ) و پنجمین عامل مهم مرگ و میر در سراسر جهان ( 2/2 میلیون مرگ در سال ) میباشد .

نگرانی جهانی برای دستگاه تصفیه کننده آب آشامیدنی سالم

متاسفانه کودکان قربانیان اصلی بیماری های اسهالی میباشند . در کشور های در حال توسعه ، مصرف آب آشامیدنی آلوده عامل مرگ 200 کودک در ساعت میباشد . اسهال مسئول 16 درصد مرگ برای کودکان کمتر از پنج سال در سراسر جهان بوده و پس از ذات الریه دومین عامل مرگ و میر کودکان کمتر از 5 سال میباشد . دلایل مرگ در میان کودکان کمتر از 5 سال به شرح زیر است :

 • ذات الریه
 • اسهال
 • نقص کودکان
 • مالاریا
 • سرخک
 • جراحت
 • سایر عوامل

این مشکل در کشورهای جنوب صحرای آفریقا که 42 درصد از جمعیت آن فاقد آب سالم و 64 درصد دارای شرایط بهداشتی نامناسب هستند وخیم تر میباشد . در این مناطق ، میزان مرگ و میر کودکان کمتر از یک سال به علت بیماری اسهال ، 23 در هر هزار مرگ میباشد . در جزیره بولاما نزدیک به 80 درصد از چاه های آب آشامیدنی دارای آلودگی مدفوعی هستند و عامل 11/5 درصد اسهال در کل موارد درمانی میباشد که 92/5 درصد این موارد اسهال را کودکان تشکیل میدهند . اسهال عامل اول مرگ و میر ( 7900 مرگ ) برای کودکان کمتر از 5 سال میباشد . برای حل مشکلات آلودگی آب و بهداشت در کشورهای در حال توسعه ، میتوان به سادگی با حفاظت بهتر از چاه های آب شرب ، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی ، بهبود و ساخت و ساز و قرار دادن توالت در یک فاصله ایمن از چاه های آب آشامیدنی مشکلات را برطرف نمود .

در ایالات متحده آمریکا ، از سال 1997 تا کنون ، تقریبا 54000 تصفیه خانه آب آشامیدنی به روش دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس برای مصرف کنندگان احداث گردیده است . منبع آب 80 درصد از این تصفیه خانه ها آب زیر زمینی میباشند که یک سوم مصرف کننده ها را پوشش میدهد ، در حالی که 20 درصد تصفیه خانه ها از آب های سطحی به عنوان منبع تغذیه استفاده کرده که دو سوم مصرف کننده ها را پوشش میدهد . نتایج حاصل از یک مطالعه در سال 1997 ، سرانه آب مصرفی برای صنایع ملی آلمان را 129 لیتر در روز و برای ایالات متحده آمریکا 382 لیتر در روز برآورد کرده است . نگرانی های مرتبط با سلامت استاندارد آب آشامیدنی از سال 1912 همزمان با رسمی شدن قانون ملی ایالات متحده آمریکا در این کشور شروع شده است . پس از انجام اصلاحات ، اولین قانون آب آشامیدنی سالم ( PL 93-523 ) در سال 1974 میلادی تصویب شد و در ادامه برای در نظر گرفتن آلاینده ها در این قانون ، اصلاحات بیشتری صورت گرفت .

پیشرفت ها در تحقیق و بررسی در رابطه با آب آشامیدنی نشان داد استقرار موانع چند گانه در برابر پاتوژن های میکروبی و انگل ها بطور قابل توجهی ایمنی آب آشامیدنی را بویژه در کشورهای صنعتی ، افزایش داده است . این موانع چند گانه شامل حفاظت از منبع آب ، تصفیه مطمئن آب ( پیش تصفیه ، انعقاد ، لخته سازی ، ته نشینی ، فیلتراسیون ، گندزدایی ) و حفاظت از شبکه های توزیع آب میباشد . در این بخش ، کیفیت میکروبی منابع آب و جنبه های میکروبی فرآیند های تصفیه مورد بحث قرار میگیرد .

کیفیت میکروبی منابع آب

یک رویکرد مطلوب برای تامین آب ، استفاده از بهترین و ایمن ترین منبع آب در دسترس میباشد که بهترین ذخایر آب تصفیه شده ، مصرف آب آشامیدنی از دستگاه آب شیرین کن خانگی است . گاهی اوقات با توجه به کمبود منبع آب باکیفیت ، جوامع باید برای افزایش کیفیت منابع آب آشامیدنی خود ، اصلاحاتی را روی آب آشامیدنی انجام دهند . جوامع بشری عمدتا آب آشامیدنی خود را از منابع سطحی یا زیر زمینی به دست می آورند که منابع سزحی و زیر زمینی میتوانند بواسطه آلاینده های شیمیایی و بیولوژیکی تولید شده از منابع نقطه ای و غیر نقطه ای آلوده شوند . منابع نقطه ای میتواند شامل تخلیه از تصفیه خانه های فاضلاب شهری و دفع پساب و جامدات بیولوژیکی باشد . زائدات ممکن است منبع انسانی و حیوانی ( نظیر دامپروری ها ) داشته باشند . آلودگی منتشره از منابع غیر نقطه ای شامل رواناب های شهری و کشاورزی ، تاسیسات تفریحی ( شناگاه ، قایقرانی ) و حیات وحش ( بسیاری از پاتوژن ها و انگل های انسانی از حیوانات به عنوان مخزن استفاده میکند ) میباشد .

آب های سطحی

اگر چه بیش از 90 درصد سیستم های تصفیه آب خانگی از منابع زیر زمینی به عنوان منبع آب استفاده میکنند ، اما برآورد میشود که آب آشامیدنی دو سوم جمعیت آمریکا از منابع آب های سطحی ( دریاچه ، رودخانه و جویبارها ) تامین میشود . آب های سطحی میتوانند منبع عوامل بیماری زا و انگل ها باشند . در یک بررسی چهار ساله در کشور هلند روی ویروس های منابع آب ، نشان داد انترو ویروس ها در 57 درصد از نمونه ها ، رئو ویروس ها در 83 درصد از نمونه ها ، نانو ویروی ها در 45 درصد از نمونه ها و روتا ویروس ها در 48 درصد از نمونه ها حضور داشتند که میتوان همگی آنها را با یک آب تصفیه کن خانگی تایوانی اسمز معکوس برطرف نمود . منابع آب همچنین توسط پاتوژن های فرصت طلب که بخشی از میکرو ارگانیسم های بومی خاک و آب هستند ( سودوموناس ائروژینوزا ، لژیونا پنوموفیلا ، ائروموناس ، مایکوباکتریوم ، فلاووباکتریوم ، نگلریا فاولری و گونه های آکانتامبا ) آلوده میشوند .

کیفیت آب های سطحی در پاسخ به تغییرات حوضه های اطراف به سرعت تغییر میکند . حوادث طبیعی ( سیل ، طوفان ) آتش سوزی و اقدامات پس از آن میتواند در جریان پایین دست تصفیه خانه آب تاثیر گذار باشد . یک مطالعه بر روی آتش سوزی لاست کریک Lost Creek در کانادا نشان داد در جریان پایین دست محل آتش سوزی ، کدورت ، کربن آلی محلول و نوترینت ها افزایش یافته است که این آلودگی آب منطقه را چند برابر میکند . علاوه بر این ، غلظت نسبتا بالای نوترینت ها ( ازت و فسفر ) در نتیجه اوتروفیکاسیون آب های سطحی بدلیل افزایش رشد جلبکی میباشد که منجر به افزایش مقدار کدورت و میکروارگانیسم ها در منابع آب میشود .

آب های سطحی اغلب توسط فاضلاب شهری ، رواناب های سطحی ، روان آب گاوداری ها ، تخلیه از کارخانه های تولید و پردازش مواد غذایی ، معلق سازی مجدد پاتوژن های میکروبی ، کیست و تخم انگل هایی که در رسوبات تجمع کرده اند آلوده میشود . بهم خوردن لایه بندی دریاچه منجر به تعلیق مجدد میکروارگانیسم ها ، اسید های هیومیک و کدورت در آب آشامیدنی میشود . که میواند منجر به افزایش میزان جامدات معلق در آب ، نوترینت ها ، اکسیژن مورد نیاز بیولوژیکی ، انگلها و پاتوژن های میکروبی در آب های سطحی شود . در برخی مناطق ، آب های سطحی عملا فاضلاب رقیق شده میباشند . وقتی که پاتوژن ها از طریق پساب فاضلاب جوامع به آب های سطحی تخلیه میشوند منجر به افزایش مشکلات بهداشتی میشود . میزان پاتوژن های در جریان پایین دست یک منبع آلودگی ، بطور گسترده ای به فرآیند های خودپالایی طبیعی بستگی دارد که در این فرآیند خودپالایی طبیعی توسط ، دما ، پرتو خورشیدی ، رقیق سازی ، نوترینت های در دسترس و فاکتورهای بیولوژیک شامل رقابت پاتوژن ها با میکروارگانیسم های بومی ، تک یاخته های شکارچی باکتری های پاتوژن یا ورود به حالت زنده اما غیر قابل کشت که یکی از استراتژی های زنده ماندن است ، کنترل میشود .

منابع آب زیر زمینی

آلودگی آب های زیر زمینی به خوبی ثبت شده است . بیشتری نگرانی در خصوص آب های زیر زمینی به این دلیل است که این منبع تامین آب آشامیدنی بیش از صد میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا را به خود اختصاص داده است . در 65 درصد از مواردی که از آب زیر زمینی به عنوان منبع تامین آب آشامیدنی سالم استفاده میشود ، گندزدایی منبع اب صورت نمیگیرد . در ارتباط با چاه های خصوصی ، این دسته از آب های زیر زمینی اغلب بدون هیچ تصفیه ای مصرف میگردد در صورتی که به سادگی میتوان با استفاده از بهترین دستگاه تصفیه آب قلیایی هفت مرحله ای یا یک دستگاه تصفیه آب هشت مرحله ای ماورا بنفش که فیلتر لامپ یو وی نیز داشته باشد این منابع آب آشامیدنی را گندزدایی و تصفیه کامل کرد تا به استاندارد سختی آب آشامیدنی دست بیابیم . نگرانی های بهداشتی در خصوص این منابع آب آشامیدنی زیاد میباشد . بطور نمونه بین سال های 1992 و 2003 در انگلستان و ولز بروز بیماری های منتقله از آب در بین کسانی که از چاه های خصوصی استفاده میکردند 35 برابر بیشتر از مصرف کنندگان شبکه آبرسانی عمومی بوده است . در کانادا دو سوماز بروز بیماری های عفونی بین سال 1974 و 2001 به علت استفاده از چاه های خصوصی و نیمه خصوصی گزارش شده است . در ایالات متحده ، آب زیرزمینی باعث طغیان 95/2 درصد از بیماری های سال های 2007 الی 2008 شده است .

رفرنس :

https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF_%D8%A2%D8%A8
https://www.khabaronline.ir/detail/587799/society/environment

5 پاسخ
 1. صابره
  صابره گفته:

  چرا پس آب لوله کشی شهری انقد املاح مضر داره؟ خب چرا از تصفیه خانه کامل تصفیه نمی‌کنند که استاندارد سلامت، بدن دست مردم؟

  پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *