کیفیت آب مورد نیاز برای مصارف خاص به ندرت با اختصاصات آب‌های طبیعی مطابقت می‌کند. آب آشامیدنی آبی است زلال، خنک، بی رنگ، بی بو و بدون مزه‌ی خاص و عاری از عوامل بیماری‌زا و سمی. چنین آبی در طبیعت نادر است و اگر چشمه‌هایی وجود داشته باشند که آب آنها پاک و خالص باشد، کفاف شرب مردم را نمی‌کند و ضمنا انسان هم به طور مستقیم و غیر مستقیم باعث آلودگی آب‌های طبیعی می‌شود. آب مصرفی هر صنعت نیز باید دارای مشخصات خاص باشد تا به دستگاه‌ها زیان وارد نشده و محصولات تولیدی کیفیت مورد نظر را داشته باشند. آب‌های سطحی تصفیه‌ی بیشتری از آب‌های زیر زمینی لازم دارند.

به طور کلی آب‌های زیر زمینی برای حفظ سلامتی جامعه، حداقل باید ضد عفونی شوند. ولی برخی از آنها به تصفیه‌ی بیشتری نیاز دارند تا سختی آنها کاهش یافته یا آهن و سایر ترکیبات که باعث ایجاد لکه، رنگ، مزه و بو می‌شوند از آب خارج گردند. آب‌های سطحی علاوه بر ارگانیزم‌های بیماری زا حاوی کدورت، موجودات آبزی مانند آلگ‌ها و فاضلاب‌های منازل هستند، که با روش صحیح و مناسب تصفیه، از آنها باید خارج شوند.

آب‌های سطحی یا زیر زمینی اغلب حاوی ناخالصی‌هایی بوده یا مشخصات نامطلوب دارند که تصفیه آب لوله کشی شهری توان پاک سازی آنها را ندارد. این آلاینده‌ها نظیر نیترات، نیتریت، آرسنیک و آلومینیوم املاح مضر سرطان‌زایی هستند که در تصفیه خانه‌های شهر، تصفیه نمی‌شوند و تنها به کمک انواع دستگاه تصفیه آب خانگی که به روش اسمز معکوس آب آشامیدنی را تصفیه می‌کنند، می‌توان این آب‌ها را کاملا با استاندارد سختی آب برای آشامیدن مطابقت داد. پیشنهاد می‌کنیم جهت اطلاع از انواع دستگاه تصفیه آب و قیمت دستگاه تصفیه آب، راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران را مطالعه نمایید.

تصفیه آب چیست

پیش تر در رابطه با عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی توضیحات مفصلی داده بودیم. با این حال تصفیه آب خانگی، یک دستگاه به همراه 3 الی 9 فیلتر تصفیه آب است که به روش‌های مختلف آب آشامیدنی را تصفیه می‌نماید و هر کدام عمر مفیدی دارند و پس از گذراندن عمر مفید زمان تعویض فیلتر تصفیه آب فرا خواهد رسید. چرا به یک تصفیه آب خانگی نیاز داریم و ضرورت آن چیست؟ تصفیه خانه شهری، یک تصفیه خانه صنعتی است که برای حذف املاح مضر آب نیاز به هزینه های بسیار هنگفتی در سطح شهر دارد. اما یک دستگاه آب تصفیه کن خانگی که با سیستم تصفیه آب اسمز معکوس (بهترین روش تصفیه‌ی آب آشامیدنی) آب را فیلتر می‌کند، می‌تواند با هزینه کمتر آب آشامیدنی شهری را که کامل تصفیه نشده است، کاملا مقطر کرده و سپس املاح مفید آب را نظیر کلسیم، منیزیم و سدیم را به آب آشامیدنی بازمی‌گرداند.

ضمن این که در صورت استفاده از یک تصفیه آب 7 مرحله ای، در واقع بهترین دستگاه تصفیه آب قلیایی را در اختیار خواهید داشت تا از خواص آب قلیایی برای بدن استفاده نموده و مزایای آب آشامیدنی تصفیه شده را چند برابر نمایید.

مراحل تصفیه آب چیست

مراحل تصفیه آب شهری چیست؟

مراحل تصفیه مقدماتی آب شهری

فرآیندهای اصلی تصفیه آب شهری مانند انعقاد، تجماع ذرات، ته نشینی، صاف کردن و گندزدایی در تصفیه خانه انجام می‌گیرد. روش‌هایی به نام تصفیه مقدماتی برای کاهش ناخالصی‌ها و یا تغییر مشخصات نامطلوب آب قبل از رسیدن به تصفیه خانه وجود دارد که بدین وسیله از فشار بر مراحل اصلی تصفیه آب کاسته می‌شود. تصفیه مقدماتی شامل فرآیند فیزیکی، شیمیایی یا مکانیکی هستند، که قبل از مراحل اصلی تصفیه آب صورت می‌گیرد و شامل آشغال گیری، تصفیه شیمیایی مقدماتی، ته نشینی مقدماتی و استفاده از صافی‌های مشبک سوراخ ریز است.

آشغال گیری در تصفیه آب شهری

آشغال گیری اولین مرحله تصفیه مقدماتی است که بر روی آب انجام می‌گیرد. آشغال گیری به منظور حذف مواد جامد در اندازه‌های مختلف به کار می‌رود. ابعاد مجرای شبکه آشغال گیری، بسته به کاربرد متفاوت می‌باشد. عمل تمیز کردن شبکه آشغال‌گیر می‌تواند به صورت دستی و یا مکانیکی انجام شود. آشغال گیرها به دو دسته شبکه بندی ریز و شبکه بندی درشت تقسیم می‌شوند و وظیفه محافظت پمپ‌ها و سایز تجهیزات تصفیه خانه در مقابل مواد جامد شناور در فاضلاب را بر عهده دارند. آشغال گیر‌های مشبک سیمی یا میل‌های دهانه فراخ، برای گرفتن اجسامی مانند سنگ‌ها، چوب‌ها، کنده‌های درخت و سایر اجسام که ممکن است به دستگاه‌های تصفیه خانه یا به عمل تصفیه صدمه وارد سازند، به کار می‌روند.

تصفیه‌ی شیمیایی مقدماتی

در این مرحله، از مواد شیمیایی برای کنترل رید گیاهان آبزی استفاده می‌شود. آلگ‌ها و سایر موجودات آبزی مزاحم که ایجاد مزه، بو و رنگ می‌کنند در این مرحله از آب جدا می‌گردند. اگر چه گیاهان آبزی می‌توانند مشکلاتی برای تصفیه‌ی آب به‌وجود آورند، اما باید  این نکته مهم را در نظر گرفت که این گیاهان ساکنین عادی و معمولی محیط آبزی بوده و در حفظ و تداوم تعادل اکولوژی دریاچه‌ها و رودخانه‌ها نقش مهمی دارند.

ته نشینی مقدماتی در تصفیه آب

ته نشینی به منطور جداسازی ذرات شناور در فاضلاب، با استفاده از اختلاف چگالی میان ذرات با جریان فاضلاب به کار می‌رود. ته نشینی در یک و یا چند بخش از تصفیه خانه از قبیل مخازن صورت می‌پذیرد. ته نشینی اولیه که قبل از تصفیه بیولوژیک قرار دارد و مواد جامد را جدا می‌سازد; ته نشینی ثانویه که بعد از تصفیه بیولوژیکی قرار داشته و لجن بیولوژیک تولید شده را از فاضلاب جدا می‌سازد.

سنگریز، شن، ماسه و سایر مواد ریگ دار آب خام را قبل از ورود به تصفیه خانه در حوضچه هایی به حجم‌های مختلف به وسیله‌ی وزن ثقل جدا می‌نمایند. ذرات سنگریزه، دستگاه تصفیه آب تصفیه خانه را مسدود کرده همچنین شن و ماسه و گل و لای از طریق خوردگی، باعث انهدام سریع وسایل متحرک غوطه ور در آب، مانند پروانه پمپ‌ها و پیستون‌ها می‌گردند. عمل ته نشینی باید قادر به کاهش حداقل 50 درصد بار آلودگی فاضلاب و 25 تا 40 درصد BOD باشد. در این حوض‌ها، سرعت جریان فاضلاب کاهش یافته و مواد معلق ته نشین می‌شوند.

در ته نشینی مواد معلق در آب عوامل زیر دخالت دارند:

 1. سرعت جریان آب
 2. ویسکوزیته آب
 3. اندازه، نوع و وزن مخصوص مواد معلق

در حوض‌های ته نشینی، از آن جایی که ویسکوزیته‌ی آب مستقیما با درجه حرارت مربوط است، لذا اثر آن قابل کنترل نیست؛ در حالی که سرعت جریان را می‌توان با افزایش طول حوض کنترل نمود.

همچنین می‌توان میزان ته نشینی مواد معلق را نیز با افزودن برخی مواد شیمیایی تغییر داد. مقطع این حوض‌ها را می‌توان به صورت مستطیل یا دایره ساخت. در این حوض‌ها، محلی مخصوص جمع آوری لجن و وسایلی که بتواند لجن ته نشین شده در کف حوض را به این محل‌ها انتقال دهد، تعبیه شده است.

صافی‌های مشبک سوراخ ریز در تصفیه آب

از این نوع صافی‌ها برای گرفتن آلگ‌ها، سایر موجودات آبزی و اجسام کوچک استفاده می‌شود. متداول‌ترین نوع این وسیله از یک ظرف استوانه‌ای دوار مفروش با ورقه‌ای و دارای سوراخ‌های ریز، مانند سیم فولادی ضد زنگ، تشکیل گردیده است.

یکی از مزایای عمده صافی‌های مشبک، بهبود کارایی صافی‌های شنی می‌باشد. معمولا صافی‌های مشبک حدود 65 درصد مواد مسدود کننده‌ی صافی‌ها را از آب خارج می‌نمایند و بدین وسیله صافی‌ها زمان بیشتری بکار می‌روند و از دفعات شستشوی آنها نیز کاسته می‌شود. در هر حال، اگر چه استفاده از صافی‌های مشبک ضروری است ولی باید توجه داشت که این وسایل تمام آلگ‌ها را از آب جدا نکرده و میکروب‌ها، ویروس‌ها و بیشتر مواد معلق مسبب کدورت را از آب خارج نمی‌نمایند. حتی تخم حیوانات کوچک آبزی نیز از آنها عبود می‌نمایند.

اندازه گیری جریان آب در تصفیه خانه

جریان آب بعد از خروج از بخش تصفیه مقدماتی و قبل از ورود به تصفیه خانه اندازه گیری می‌شود، تا اطلاعات لازم مانند کنترل جریان آب ورودی به قسمت‌های مختلف تصفیه خانه‌، تنظیم مقدار مواد شیمیایی، تعیین کارایی پمپ‌ها و الکتریسیته مورد نیاز، محاسبه زمان باقی ماندن آب در مراحل مختلف تصفیه، نظیر مقدار آب تصفیه شده و محاسبه‌ی هزینه تصفیه‌ی یک واحد آب، برای مسئولین فنی تهیه گردد.

آب تصفیه شده باید پیوسته دارای کیفیت بالایی بوده و برای آشامیدن بی خطر باشد. اندازه گیری جریان آب باید به طور دقیق انجام شود.

روش هوادهی در تصفیه آب

هوادهی فرآیندی است که برخی اوقات برای تهیه آب آشامیدنی از آن استفاده می‌شود. از هوادهی در تصفیه آب ممکن است برای خارج ساختن گازهای نامطبوع در آب (گاز زدایی) یا افزودن اکسیژن به آب برای تبدیل مواد نامطلوب به شکلی مناسب‌تر (اکسیداسیون) استفاده شود. هوادهی معمولا برای تصفیه‌ی آبهای زیر زمینی به کار می‌رود، زیرا آب‌های سطحی برای مدت زمان کافی با اتمسفر در تماس بوده و از این رو عملیات انتقال گاز به صورت طبیعی انجام می‌پذیرد. از طریق اکسیداسیون، بعضی گازها و فلزات محلول را می‌توان از آب خارج نمود که عبارت‌اند از: هیدروژن سولفوره، آهن و منگنز، دی اکسید کربن، مزه و بو، متان و اکسیژن محلول.

انواع هوادهی در تصفیه آب

هوادهنده های آب در هوا طوری ساخته شده‌اند که قطرات کوچک آب را در هوا می‌پاشند در صورتی که هوادهنده‌های هوا در آب، حباب‌های هوا را به داخل آب می فرستند . هر دو روش طوری طراحی شده اند تا حداکثر تا حداکثر تماس آب و هوا را بوجود آورند . برای جلوگیری از تجمع گازهایی که ممکن است سمی یا خفه کننده باشند ، باید عمل تهویه به دقت انجام پذیرد .

هوادهی پاششی Spray Aeration : در این روش آب از لوله های سوراخ دار عبور داده میشود . آب خروجی از سوراخ ها به صورت پاششی به مخزنی که در پایین لوله ها تعبیه شده است می ریزد و عمل هوادهی انجام می شود . در این روش قطر نازل ها حدود 4 الی 5/2 سانتی متر است تا مانع گرفتگی آنها شود .

هوادهی آبشاری ( Cascade Aeration ) : در این روش هوادهی از پله هایی به بلندی 2/1 الی 3 متر با تعداد بین 4 تا 6 پله استفاده میشود . آب در حین ریزش آبشاری از روی پله ها در سطح وسیعی با هوا تماس داشته و عمل اصلاح کیفیت آب که مورد نظر است انجام خواهد شد . تعداد پله ها زمان برخورد بین آب و هوا را تعیین میکند .

هوادهی چند سینی با ریزش آب ( Waterfall or Multiple Tray Aeration ) : برج های سینی دار طبیعتا مشابه برج های آبشاری هستند ، به این معنی که آب بالا برده میشود و به ارتفاع پایین تر ریزش میکند . برج های سینی دار سوراخ دار محتوی سنگ ، سرامیک یا بسترهای متخلخل دیگر هستند و برج های سینی دار ، بیش تر برای اکسیداسیون آهن و منگنز مورد استفاده قرار میگیرند .

هوادهی با تزریق هوا ( Diffused Air Aeration ) : در این روش حباب هوا به داخل مخزن آب تزریق میشود .

هوادهی فواره ای ( Jet Aeration ) : در این روش فواره ها که شامل لوله مشبک معلق بر فراز مخزن گیرنده می باشند موجب عمل هوادهی آب می شوند .

انعقاد و تجمع ذرات در تصفیه آب

ذراتی مانند گل و لای ، میکروب ها ، ذرات مسبب رنگ و ویروس ها به صورت کلوئیدی در آب وجود دارند . کلوئید ها در مدت زمان معقول و مناسبی ته نشین نمی گردند . مواد کلوئیدی را نمی توان با چشم غیر مسلح دید ولی مجموع اثرات آنها اغلب به صورت رنگ یا کدورت در آب ظاهر می شوند . ذرات کلوئیدی به قدر کافی کوچک هستند تا از مراحل بعدی تصفیه عبور نمایند ، مگر این که بوسیله ی روش انعقاد و لخته سازی از آب جدا شوند . برای تصفیه این نوع املاح در دستگاه تصفیه آب خانگی از فیلتر پ پ پلی پروپیلن استفاده میگردد که مواد و رسوبات را از ورود به مراحل دیگر تصفیه آب خانگی جلوگیری میکند .

به طور کلی می توان گفت مکانیسم تجمع ذرات کلوئیدی شامل مراحل تقلیل نیروی دافعه و ناپایدار سازی و حرکت ذرات ناپایدار و برخورد آن ها با هم است .

در واحد های تصفیه آب عمل انعقاد شیمیایی معمولا در اثر افزایش نمک های فلزی سه ظرفیتی نظیر سولفات آلومنیوم یا کلید فریک انجام می پذیرد . مکانیسم دقیقی که در اثر آن انعقاد انجام می گیرد کاملا قابل شناسایی نیست ، اما چنین تصور می شود که مکانیسم های اتفاقی به شرح ذیل عبارت اند از :

 • فشردگی لایه ی یونی
 • انعقاد جاروبی
 • جذب سطحی و خنثی شدن بار
 • پل زنی بین ذره ای

علاوه بر نیروهای جذب سطحی ، بار الکتریکی نیز ممکن است به فرآیند انعقاد کمک کنند . مواد منعقد کننده بار الکتریکی مثبت دارند که بار منفی ذرات معلق در آب را حنثی کرده و رسوب می دهند .

منعقد کننده های کمکی موادی شیمیایی هستند که همراه با منعقد کنده ی اصلی برای تشکیل ذرات محکم تر ، با دوام تر ، قابل ته نشین تر ، جلوگیری از کاهش حرارت ( عمل انعقاد را کند می نماید ) و کاهش مقدار ماده ی منعقد کننده ی مصرفی به آب اضافه می گردد . یکی دیگر از دلایل مهم مصرف منعقد کننده های کمکی ، کاهش مقدار سولفات آلومینیوم است که نهایتا مقدار لجن تولیدی را کاهش می دهد . چون خشک کردن و دفع لجن سولفات آلومینیوم خیلی مشکل است ، از این رو مصرف منعقد کننده های کمکی مشکلات حمل و نقل و دفع لجن را به طور قابل توجهی کاهش می دهند . بعضی از منعقد کننده های کمکی اصلی عبارت اند از سیلیس فعال ، عوامل وزنی و جاذب ، پلی الکترولیت .

شناور سازی و چربی گیری در تصفیه آب

به منظور حذف چربی و روغن از فاضلاب باید به طریق مناسب این مواد را که سبک تر از آب هستند ، در سطح آن جمع کرد و سپس از آب گرفت . هر چند این عمل در کار های تصفیه ی کوچک همچون دستگاه آب شیرین کن خانگی و انواع دیگر تصفیه ی آب خانگی ضرورتی ندارد ، اما در تاسیسات بزرگ ، قبل از ورود فاضلاب به واحدهای تصفیه ی بیولوژی باید از آن جدا گردند .

این عمل ممکن است با ایجاد مانع در حوض چربی گیری و یا با هوادهی فاضلاب صورت گیرد و شناور سازی که بیش تر برای جدا کردن مواد معلق سبک یا روغن بکار میرود . عمل جداسازی از طریق وارد کردن حباب های هوا به داخل فاز مایع انجام می شود . فایل مایع تحت فشاری بین 2 تا 4 اتمسفر قرار گرفته و سپس هوا تا حد اشباع در آن حل می شود . در ادامه فشار این محلول از طریق عبور از یک شیر فشار شکن به حد فشار اتمسفر می رسد . در نتیجه مقداری از هوای محلول تمایل به جدا شدن از فاز مایع پیدا می کند . ذرات جامد و یا مایع توسط هوای جدا شونده از فاز مایع به سطح مایع آمده و بر روی آن شناور می شوند .

سیستم های شناورسازی به دور صورت شناورسازی با هوای محلول و شناورسازی با خلأ صورت می گیرد . ممکن است عمل شناورسازی را با افزایش بعضی مواد شیمیایی نظیر نمک های فریک و آلومینیوم که به سهولت قادر به جذب حباب های هوا میباشند ، تسریع نمود .

سبک کردن آب در تصفیه آب

مقادیر مواد محلول آب ها متفاوت است که بعضی از آنها ، مخصوصا کلسیم و منیزیم ، باعث سختی آب میشوند . با وجود این که به طور کلی مواد شیمیایی که باعث سختی آب می گردند برای سلامتی مصرف کنندگان مضر نمی باشند اما تشکیل رسوب و پوسته در لوله ها ، لوازم منزل ( مخصوصا آب گرم کن ها ) و لایه ی صابون بر روی وان حمام ها و دستشویی ها باعث شکابت مصرف کنندگان می شوند .

دو روش خیلی متداول سبک کردن آب ها عبارت اند از سبک کردن به کمک آب آهک و خاکستر کربنات سدیم و سبک کردن با مبادله های یونی

هر دو روش دارای مزایا و معایبی است . از روش های دیگر نیز مانند ، الکترودیالیز ، تقطیر ، انجماد ، دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس ، برای سبک کردن آب استفاده می شود که روش های پیچیده و گران قیمتی به غیر از سیستم دستگاه تصفیه آب RO میباشد و در شرایط خاص و به صورت آب تصفیه کن خانگی بکار می روند .

صاف کردن در تصفیه آب

هدف اصلی صاف کردن آب ، جدا کردن مواد معلق است از رایش در این روش ها استفاده از صافی های شنی است . این صافی ها از یک لایه ی شن با توزیع اندازه های مشخص بر روی یک بستر سنگریزه درجه بندی شده تشکیل شده اند . قطر منافذ در این گونه صافی ها به نحوی است که از قطر لخته ها بزرگ تر است بنابراین عمل حذف ذرات معلق معمولا با واکنش هایی نظیر جذب سطحی ، هماوری مداوم و ته نشینی در خلل و فرج کامل میشود . صافی های شنی را هر چند مدت یک بار باید تمیز کرد ، تقریبا در انتهای هر روز کاری ، این کار را میتوان با پمپاژ معکوس آب به مدت 10 تا 15 دقیقه در پایان هر روز انجام داد . پس از عمل پاک سازی ذرات شن مجددا ، به جای خود برگشته و عمل تصفیه ادامه میابد .

جذب در تصفیه آب

یکی از اهداف عمده ی اصلی تصفیه آب ، تهیه آب صاف و گوارا است . سال های متمادی روش جذب برای جدا کردن مواد آلی که رنگ ، بو و مزه تولید میکند به کار رفته است تا آبی صاف و گوارا در اختیار مردم قرار گیرد . اخیرا از روش جذب برای جدا کردن مواد آلی سمی از آب های قابل شرب استفاده می شود . علاوه بر این مشکلات تماس طولانی مدت با ترکیبات آلی ممکن است خطرات شدیدی مانند سرطان را منجر گردد .

اصول جذب بر اساس چسبندگی قرار دارد . در تصفیه ی آب ، آلوده کننده های آلی به طرف مواد جاذب مانند ذغال فعال جذب شده و به وسیله ی ترکیبی از نیرو های فیزیکی پیچیده و عمل شیمیایی به سطح آن متصل می شوند . مواد جاذب باید سطح بی نهایت وسیعی داشته باشند تا مواد آلوده کننده ی بیش تری به آن متصل شوند و جاذب های متخلخل ، مانند ذغال فعال ، برای این منظور مناسب می باشند .

فلوئوریداسیون در تصفیه آب

عبارتست از افزایش ترکیبات مختلف فلوئور ، مانند فلوئور سدیم ، اسید هیدروفلوئوسیلیسیک و سیلیکو فلوئورید سدیم ، به آب آشامیدنی برای افزایش غلظت مجاز فلوئور ، که این کار سبب سخت تر شدن مینای دندان می شود و پوسیدگی و فساد دندان اطفال را کاهش می دهد .

تثبیت در تصفیه ی آب

هدف از تثبیت آب کنترل خورندگی و تشکیل رسوب و پوسته ی آب های قابل شرب قبل از ورود به شبکه توزیع آب است . آب های بی ثبات ایجاد مشکلات بهداشت عمومی ، اقتصادی و زیبایی می نمایند . روش های اساسی تثبیت آب یا حفظ شبکه ی توزیع آب در برابر آب های بی ثبات عبارتند از :

تنظیم pH و قلیائیت آب : معمولا از آهک که از سایر مواد شیمیایی ارزان تر است برای افزایش pH و مقدار قلیائی یونیزه Alkalainity و جلوگیری از اثر خورندگی آب ها بر روی لوله استفاده میشود . در یک دستگاه تصفیه ی آب خانگی نیز فیلتر قلیایی کننده آب این کار را انجام میدهد .

استفاده از پوشش محافظتی : چون عوامل خورندگی به سطح داخل لوله ها حمله ور می شوند یک غشاء محافظ بر روی سطح داخلی لوله مانع خورندگی می گردد . معمولا از یک لایه ی نازک سیمان یا مواد آسفالت بر روی سطح داخلی لوله ها گذارده می شود ولی چنان چه منفذ یا منافذی در این لایه ی محافظ وجود داشته باشد آب های خورنده از طریق آن ها به لوله ها حمله ور می گردند . در نتیجه از غشاء محافظ اضافی دیگری با کنترل شیمی آب های جاری در لوله ها استفاده میشود .

مصرف عوامل چنگک ( پلی فسفات ها ) و جلوگیری کننده خورندگی : چنان چه آب فاقد مقدار کافی کلسیم و قلیایی یونیزه برای تشکیل لایه ی نازک کربنات کلسیم باشد که از نظر اقتصادی نیز با صرفه است ، از ترکیبات شیمیایی دیگری مانند سیلیکات ها و پلی فسفات ها که پر مصرف ترین آنها هستند استفاده میشود . بعضی پلی فسفات ها ( عوامل چنگک ) نیز برای جلوگیری از تشکیل پوسته به کار می روند ، بدین ترتیب که یون های عامل تشکیل پوسته را ، کلسیم و منیزیم ، در خود نگه داشته تا نتوانند با سایر عوامل ترکیب شده و پوسته بوجود آورند .

گند زدایی در تصفیه آب

گندزدایی آب ها برای از بین بردن میکروارگانیزم های بیماری زا انجام میگیرد . برخی عوامل بیماری زا ، مخصوصا بعضی ویروس ها و ارگانیزم هایی که تشکیل کیست می دهند ، حتی تحت شرایط نامطلوب برای مدت طولانی زنده می مانند ؛ بنابر این تمام آب های آشامیدنی باید گندزدایی شوند و چون آب های سطحی بیش تر از آب های زیر زمینی در معرض آلودگی با عوامل بیماری زا می باشند بنابر این همیشه باید قبل از گندزدایی و مصرف ، تصفیه شوند که شامل انعقاد ، تجمع ذرات ، ته نشینی و صاف کردن می باشد . اگر چه کلرزنی متداول ترین روش گند زدایی آب آشامیدنی است ولی روش های گندزدایی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است در بعضی شرایط مفید واقع شوند .

سه دسته ی عمومی گندزدایی عبارتند از :

تصفیه حرارتی : احتمالا حرارت اولین روش گندزدایی آب های قابل شرب بوده است و هنوز هم در مواقع فوری روش مناسبی برای مقادیر کم آب است که آب را به مدت 5 تا 20 دقیقه می جوشانند . از این روش در اردوگاه ها ، یا مواقعی که اشکالی در سیستم توزیع آب شهر پیش می آید در منازل استفاده می شود .

تصفیه پرتو افکنی uv ماورا بنفش : نور خورشید یک وسیله طبیعی گندزدایی است که طول موج های بنفش آن میکروارگانیزم ها را از بین می برد . اشعه ی ماوراء بنفش از لامپ های مخصوصی نیز تولید می شود که به علت گرانی ، مصرف کمی در گندزدایی آب دارند .

تصفیه شیمیایی : برم ، ید ، ازن ، کلر و ترکیبات آن از مواد شیمیایی ای هستند که برای گندزدایی آب ها مصرف می شوند . کلر و ترکیبات آن به دلیل ارزان و مطمئن بودن بیش از سایر مواد مورد مصرف دارند . هنگامی که کلرزنی به خوبی شناخته و بکار میرود ، روشی است عملی ، بی خطر و موثر برای نابود ساختن ارگانیزم های بیماری زا . کلر با پوسته ی سلول و مواد پروتئینی و ازته ی درون سلولی میکروارگانیزم ها ترکیب شده و عملیات حیاتی آن ها را متوقف میکند .

گندزدایی آب با کلر چندین نفع ثانویه نیز دارد . کلر برای گندزدایی تانک های ذخیره و لوله های آب ، برای اکسیداسیون آهن ، منگنز و برای هیدروژن سولفوره و کنترل مزه ها ، بو ها ، آلگ ها و توده های شناور موجودات زنده مفید و موثر است . اما پس از کلر زنی به آب میبایست توسط بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی کلر از آب آشامیدنی حذف شود زیرا وجود کلر در آب آشامیدنی باعث ریزش مو و چروک شدن پوست صورت و بدن خواهد شد .

این تحقیق در مورد تصفیه آب آشامیدنی در تصفیه خانه های شهری توسط شرکت عرضه کننده انواع دستگاه تصفیه آب خانگی تصفیه آسا نوشته و تالیف شده است. لطفا در صورت استفاده از این مطلب نام منبع ” تصفیه آسا ” را ذکر نمایید.

رفرنس :

https://fa.wikipedia.org/wiki/تصفیه_آب

3 پاسخ
  • Ara
   Ara گفته:

   این مطلب بیشتر جنبه تحقیقاتی داشته و اساس کلی سیستم تصفیه آب خانگی و شهری رو توضیح دادیم تا عزیزانی چون شما استفاده لازم رو ببرند ممنون از شما موفق باشید

   پاسخ
 1. هلما
  هلما گفته:

  سلام من یه مقاله برای علوم سوم راهنمایی میخوام راجع به تصفیه آب بنویسم و تیترش هم همه چیز درباره دستگاه تصفیه آب هست. اشکالی نداره یه شماره بدین تماس بگیرم یکم سوال بپرسم؟

  پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *