مزایا و معایب کلر در آب + حذف کلر از آب آشامیدنی

کلر ، اولین بار در سال 1908 در شهر سیکاگو به سیستم تصفیه آب و فاضلاب آب آشامیدنی شهری اضافه شد که باعث حذف بسیاری از بیماری های قابل انتقال از آب آشامیدنی همچون وبا و تب تیفوئید میشد . کلر در تصفیه خانه های شهرداری تمام شهرهای بزرگ دنیا بیش از 80 سال است که استفاده میشود و باعث گندزدایی و دارای اثرات مثبت بر بهداشت آب آشامیدنی شهری در تمام دنیا بوده است .

همانطور که می دانید ، منابع تامین آب شرب مصرفی ما انسانها ( اعم از چشمه ها ، سدها ، رودخانه ها ، چاهها ، و … ) آلوده به میکروارگانیزمها و میکروب هایی هستند که استفاده از این آبها را بدون ضد عفونی کردن ، برای ما غیر ممکن می سازند . سازمانهای آب و فاضلاب شهری برای از بین بردن میکروارگانیزمهای بیماری زا و تامین آب مصرفی بهداشتی برای شهروندان، اقدام به اضافه کردن کلر به آب می کنند .

در مقاله زیر علاوه بر مزایای کلرزنی به معایب وجود کلر در آب آشامیدنی نیز اشاره میکنیم .

مزایا و معایب کلر و کلرزنی در آب آشامیدنی شهری تصفیه شده نشده

کلرزنی در آب آشامیدنی

متداول ترین روش گندزدایی در حال حاضر در تمام تصفیه خانه های بزرگ جهان ، کلرزنی است . اما کلر باقی مانده پس از کلرزنی خود باعث ایجاد انگل و بیماری هایی میشود که نیاز به حذف دارد . روش حذف کلر از آب آشامیدنی به وسیله کربن اکتیو ( فعال ) GAC امکان پذیر است .

تری هالومتان ها، محصول خطرناک کلرزنی

در سال ۱۹۹۲ مجله امریكایی بهداشت همگانی گزارشی منتشر كرد كه یك افزایش بین ۱۵ تا ۳۵ درصدی در انواع بخصوصی از سرطان برای افرادی كه آب كلرزده مصرف می كنند نشان میداد . این گزارش همچنین بیان می كرد كه مقدار زیادی از این اثرات ناشی از دوش گرفتن در آب كلر زده بود . انستیتو ملی سرطان خطرات سرطان را برای مردمی كه آب كلرزده مصرف می كنند ۹۳ درصد بالاتر از كسانی می داند كه آب كلرزده مصرف نمی كنند . اثرات نوشیدن آب كلرزده شده به مدت چند دهه مورد بحث بوده اند. بهرحال بیشتر متخصصان حالا توافق دارند كه بعضی ریسكهای قابل ملاحظه مرتبط با مصرف كلر و محصولات فرعی كلرزده شده وجود دارند .

کلرزنی در آب آشامیدنی

تری هالومتان ها ( THM ) معمولترین محصول فرعی حاصل از كلرزنی به آبهای آشامیدنی هستند و غلظت آنها از دیگر مواد آلاینده بیشتر است. هنگامی كه كلر به عنوان گندزدایی كننده در تصفیه آب بكار می رود،‌در اثر تركیب كلر با مواد آلی موجود در آب تولید تری هالومتان ها یا هالوفرم ها را سبب می شوند. تری هالومتان های اصلی عبارتند از كلروفرم ، برمودی كلرومتان ، دی برموكلرومتان و برموفرم. شواهدی در دست است كه این تركیبات خاصیت سرطانزایی دارند.

فرآیند کلرزنی امروزه یکی از متداولترین روشهای گندزدایی آب در دنیاست. مهمترین مزایای این فرآیند عبارتند از:

 1. کلرزنی فرآیندی ارزان و کم هزینه جهت ضدعفونی کردن آب مصرفی انسان است.
 2. کلر دارای اثر باقیمانده در آب است که باعث تضمین نسبی سلامتی آب در تمام مسیر شبکه آب رسانی می شود.
 3. اما معایب و مضرات کلرزنی عبارتند از:
 4. کلرباقیمانده در اثر ترکیب با مواد آلی موجود در آب تولید ترکیباتی موسوم به تری هالومتان ها را می کند که بیشتر متخصصان بر سرطان زا بودن این ترکیبات تاکید دارند.
 5. کلرزنی باعث کشته شدن میکروارگانیزمهای موجود در آب می شود. این درحالی است که لاشه این میکرو ارگانیزمها در آب باقی می مانند و ممکن است خود منشا آلودگی شوند.
 6. تماس کلر با پوست و موی انسان باعث ایجاد حساسیت، ریزش مو و مشکلات دیگر شود.
 7. استنشاق گاز کلر ( در استخر یا حمام ) برای ریه انسان مضر می باشد.
 8. گروهی از میکروارگانیزمها مانند کریپتوس پرودیوم نسبت به کلر مقاوم هستند و با این روش از بین نخواهند رفت.
 9. بنابراین کارشناسان توصیه می کنند که جهت مقابله با اثرات زیان بار کلر در آب آشامیدنی ، در نقطه مصرف کلر باقی مانده آب را حذف کرده و سپس اقدام به نوشیدن آب کنیم .

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی در ایران و روش حذف کلر از آب

از مضرات کلر در آب آشامیدنی میتوان به چروک شدن پوست و ریزش مو اشاره نمود پس برای از بین بردن کلر آب چه کنیم ؟ عده ای معتقدند که وقتی آب را در جایی ساکن قرار دهیم میتوانیم کلر را از آن حذف نماییم و مدت زمان خارج شدن کلر از آب چند ساعت طول میکشد ؟ طبیعتا برای نوشیدن آب آشامیدنی نمیتوانیم همیشه آب را در جایی قرار دهیم تا کلر آن حذف شود و از بین برود . حتی اگر میخواهید کلر آب را حذف نموده تا برای آب آکواریوم استفاده نمایید این عمل زمان بر بوده و شما را خسته خواهد کرد . علاوه بر آن با این کار شما تنها کلر از آب آشامیدنی را تصفیه نموده اید اما دیگر املاح مضر آب آشامیدنی چه میشوند ؟ املاح مضری همچون نیترات ، نیتریت ، آرسنیک و آلومینیوم نیاز به یک دستگاه تصفیه آب خانگی حذف نیترات دارند .

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در جهان ، دستگاه های زیر سینکی دارای پمپ و مخزن ذخیره هستند که کیفیت بالایی داشته و از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس نیز استفاده میکنند . این دستگاه ها دستگاه تصفیه آب خانگی ro هستند که انواع بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی در ایران نیز از این تکنولوژی تحت لیسانس آمریکا استفاده میکنند .

بهترین آب تصفیه کن خانگی زیر سینکی با دارا بودن سه فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی پیش تصفیه که دو تا از آنها فیلتر کربن فعال گرانول و فیلتر کربن بلاک هستند توانایی حذف کلر از آب آشامیدنی و رساندن سطح کلر به صفر در آب دارند . علاوه بر آن این دستگاه ها پس از حذف کلر از آب با دارا بودن فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی میتوانند تا ابعاد 0,0001 میکرون تمام املاح مضر دیگر موجود در آب را نیز تصفیه نمایند . برای مطالعه راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی میتوانید به صفحه بهترین دستگاه تصفیه آب قلیایی مراجعه نمایید که یک دستگاه تصفیه آب هفت مرحله ای یونیزه قلیایی خوب و استاندارد را به شما عزیزان معرفی کرده ایم .

قیمت انواع دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی حذف کلر آب آشامیدنی

این دستگاه ها با توجه به مزایایی که دارند کیفیت مناسبی نیز داشته و قیمت آنها بسیار مناسب میباشند . حذف کلر از آب آشامیدنی مسئله ی بسیار مهمی برای پوست و موی شماست پس آن را جدی بگیرید و توجه نمایید که دستگاه تصفیه آب اصل تایوان به نسبت دیگر دستگاه های موجود در بازار از برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی محسوب میشوند . برای انتخاب و خرید دستگاه تصفیه آب میتوانید به صفحه قیمت تصفیه آب مراجعه نموده و انواع دستگاه های تایوانی آب تصفیه کن شرکت تصفیه آسا را مشاهده نمایید . فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی تصفیه آسا بزرگترین وارد کننده انواع بهترین مارک های معروف دستگاه تصفیه آب میباشد که به عرضه و فروش این دستگاه ها در تهران و البرز کرج میپردازد .

تمام دستگاه های تصفیه آب خانگی شرکت تصفیه آسا قادر به حذف كلر باقیمانده از آب شهری می باشند. این عمل توسط فیلتر مرحله دوم دستگاه تصفیه آب خانگی ، فیلترهای كربن فعال (GAC) انجام می شود . دانه های كربن فعال دارای بار مثبت میباشند. این درحالی است كه كلر محلول در آب دارای بار منفی است. در نتیجه كلر جذب سطوح دانه ها شده و از آب جدا می شود. لازم بذكر است از آنجا كه بلافاصله پس از حذف كلر باقیمانده، آب مصرف میشود، لذا نگرانی از آلودگی های ثانویه در غیاب كلر باقیمانده بی مورد است.

نظرات این مطلب | شما هم دیدگاهتان را بنویسید و سوالات خود را بپرسید
 • دسامبر 14, 2019 در 2:53 ب.ظ
  پیوند یکتا

  کلر متاسفانه توی آب شهری خیلی زیاده و حذفش فقط با تصفیه آب انجام میشه چه دستگاهی برای این منظور بخریم ؟

  پاسخ
  • دسامبر 15, 2019 در 10:59 ق.ظ
   پیوند یکتا

   محبت کنید با کارشناسان فروش شرکت تماس بگیرید خدمتتون مشاوره میدن در این زمینه

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *