مزایا و معایب کلر در آب + حذف کلر از آب آشامیدنی

کلر ، اولین بار در سال 1908 در شهر سیکاگو به سیستم تصفیه آب و فاضلاب آب آشامیدنی شهری اضافه شد که باعث حذف بسیاری از بیماری های قابل انتقال از آب آشامیدنی همچون وبا و تب تیفوئید میشد . کلر در تصفیه خانه های شهرداری تمام شهرهای بزرگ دنیا بیش از 80 سال است که استفاده میشود و باعث گندزدایی و دارای اثرات مثبت بر بهداشت آب آشامیدنی شهری در تمام دنیا بوده است .

همانطور که می دانید ، منابع تامین آب شرب مصرفی ما انسانها ( اعم از چشمه ها ، سدها ، رودخانه ها ، چاهها ، و … ) آلوده به میکروارگانیزمها و میکروب هایی هستند که استفاده از این آبها را بدون ضد عفونی کردن ، برای ما غیر ممکن می سازند . سازمانهای آب و فاضلاب شهری برای از بین بردن میکروارگانیزمهای بیماری زا و تامین آب مصرفی بهداشتی برای شهروندان، اقدام به اضافه کردن کلر به آب می کنند .

در مقاله زیر علاوه بر مزایای کلرزنی به معایب وجود کلر در آب آشامیدنی نیز اشاره میکنیم .

مزایا و معایب کلر و کلرزنی در آب آشامیدنی شهری تصفیه شده نشده

کلرزنی در آب آشامیدنی

متداول ترین روش گندزدایی در حال حاضر در تمام تصفیه خانه های بزرگ جهان ، کلرزنی است . اما کلر باقی مانده پس از کلرزنی خود باعث ایجاد انگل و بیماری هایی میشود که نیاز به حذف دارد . روش حذف کلر از آب آشامیدنی به وسیله کربن اکتیو ( فعال ) GAC امکان پذیر است .

تری هالومتان ها، محصول خطرناک کلرزنی

در سال ۱۹۹۲ مجله امریكایی بهداشت همگانی گزارشی منتشر كرد كه یك افزایش بین ۱۵ تا ۳۵ درصدی در انواع بخصوصی از سرطان برای افرادی كه آب كلرزده مصرف می كنند نشان میداد . این گزارش همچنین بیان می كرد كه مقدار زیادی از این اثرات ناشی از دوش گرفتن در آب كلر زده بود . انستیتو ملی سرطان خطرات سرطان را برای مردمی كه آب كلرزده مصرف می كنند ۹۳ درصد بالاتر از كسانی می داند كه آب كلرزده مصرف نمی كنند . اثرات نوشیدن آب كلرزده شده به مدت چند دهه مورد بحث بوده اند. بهرحال بیشتر متخصصان حالا توافق دارند كه بعضی ریسكهای قابل ملاحظه مرتبط با مصرف كلر و محصولات فرعی كلرزده شده وجود دارند .

کلرزنی در آب آشامیدنی

تری هالومتان ها ( THM ) معمولترین محصول فرعی حاصل از كلرزنی به آبهای آشامیدنی هستند و غلظت آنها از دیگر مواد آلاینده بیشتر است. هنگامی كه كلر به عنوان گندزدایی كننده در تصفیه آب بكار می رود،‌در اثر تركیب كلر با مواد آلی موجود در آب تولید تری هالومتان ها یا هالوفرم ها را سبب می شوند. تری هالومتان های اصلی عبارتند از كلروفرم ، برمودی كلرومتان ، دی برموكلرومتان و برموفرم. شواهدی در دست است كه این تركیبات خاصیت سرطانزایی دارند.

فرآیند کلرزنی امروزه یکی از متداولترین روشهای گندزدایی آب در دنیاست. مهمترین مزایای این فرآیند عبارتند از:

  1. کلرزنی فرآیندی ارزان و کم هزینه جهت ضدعفونی کردن آب مصرفی انسان است.
  2. کلر دارای اثر باقیمانده در آب است که باعث تضمین نسبی سلامتی آب در تمام مسیر شبکه آب رسانی می شود.
  3. اما معایب و مضرات کلرزنی عبارتند از:
  4. کلرباقیمانده در اثر ترکیب با مواد آلی موجود در آب تولید ترکیباتی موسوم به تری هالومتان ها را می کند که بیشتر متخصصان بر سرطان زا بودن این ترکیبات تاکید دارند.
  5. کلرزنی باعث کشته شدن میکروارگانیزمهای موجود در آب می شود. این درحالی است که لاشه این میکرو ارگانیزمها در آب باقی می مانند و ممکن است خود منشا آلودگی شوند.
  6. تماس کلر با پوست و موی انسان باعث ایجاد حساسیت، ریزش مو و مشکلات دیگر شود.
  7. استنشاق گاز کلر ( در استخر یا حمام ) برای ریه انسان مضر می باشد.
  8. گروهی از میکروارگانیزمها مانند کریپتوس پرودیوم نسبت به کلر مقاوم هستند و با این روش از بین نخواهند رفت.
  9. بنابراین کارشناسان توصیه می کنند که جهت مقابله با اثرات زیان بار کلر در آب آشامیدنی ، در نقطه مصرف کلر باقی مانده آب را حذف کرده و سپس اقدام به نوشیدن آب کنیم .

تمام دستگاه های تصفیه آب خانگی شرکت تصفیه آسا قادر به حذف كلر باقیمانده از آب شهری می باشند. این عمل توسط فیلتر مرحله دوم دستگاه تصفیه آب خانگی ، فیلترهای كربن فعال (GAC) انجام می شود . دانه های كربن فعال دارای بار مثبت میباشند. این درحالی است كه كلر محلول در آب دارای بار منفی است. در نتیجه كلر جذب سطوح دانه ها شده و از آب جدا می شود. لازم بذكر است از آنجا كه بلافاصله پس از حذف كلر باقیمانده، آب مصرف میشود، لذا نگرانی از آلودگی های ثانویه در غیاب كلر باقیمانده بی مورد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *