کلر، اولین بار در سال 1908 در شهر شیکاگو به سیستم تصفیه آب و فاضلاب آب آشامیدنی شهری اضافه شد، که باعث حذف بسیاری از بیماری‌های قابل انتقال از آب آشامیدنی همچون وبا و تب تیفوئید می‌شد. کلر در تصفیه خانه‌های تمام شهرهای بزرگ دنیا بیش از 80 سال است که استفاده می‌شود و باعث گندزدایی می‌شود و دارای اثرات مثبت بر بهداشت آب آشامیدنی شهری در تمام دنیا بوده است.

همان‌طور که می‌دانید، منابع تامین آب شرب مصرفی ما انسان‌ها (اعم از چشمه‌ها، سدها، رودخانه‌ها، چاه‌ها و …) آلوده به میکروارگانیزم‌ها و میکروب‌هایی هستند که استفاده از این آب‌ها را بدون ضد عفونی کردن، برای ما غیر ممکن می‌سازند  سازمانهای آب و فاضلاب شهری برای از بین بردن میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا و تامین آب مصرفی بهداشتی برای شهروندان، اقدام به اضافه کردن کلر به آب می‌کنند.

در مقاله زیر علاوه بر مزایای کلرزنی، به معایب وجود کلر در آب آشامیدنی نیز اشاره می‌کنیم.

مزایا و معایب کلر و کلرزنی در آب آشامیدنی شهری تصفیه شده نشده

کلرزنی در آب آشامیدنی

متداول‌ترین روش گندزدایی در حال حاضر در تمام تصفیه خانه‌های بزرگ جهان، کلرزنی است. اما کلر باقی مانده پس از کلرزنی، خود باعث ایجاد انگل و بیماریهایی می‌شود که نیاز به حذف دارد. روش حذف کلر از آب آشامیدنی به وسیله کربن اکتیو (فعال) امکان پذیر است.

تری هالومتان‌ها، محصول خطرناک کلرزنی

در سال ۱۹۹۲ مجله امریکایی بهداشت همگانی گزارشی منتشر کرد، که یک افزایش بین ۱۵ تا ۳۵ درصدی در انواع بخصوصی از سرطان برای افرادی که آب کلرزده مصرف می‌کنند را نشان می‌داد. این گزارش همچنین بیان می‌کرد که مقدار زیادی از این اثرات ناشی از دوش گرفتن با آب کلر زده بود.

انستیتو ملی سرطان، خطرات سرطان را برای مردمی که آب کلرزده مصرف می‌کنند، ۹۳ درصد بالاتر از کسانی می‌داند که آب کلرزده مصرف نمی‌کنند. در مطظالعات مختلف، اثرات نوشیدن آب کلرزده شده به مدت چند دهه مورد بحث بوده است. به هرحال بیشتر متخصصان حالا توافق دارند که خطرات قابل ملاحظه‌ای مرتبط با مصرف کلر و محصولات فرعی کلرزده شده وجود دارد.

کلرزنی در آب آشامیدنی

تری هالومتان‌ها (THM) معمول‌ترین محصول فرعی حاصل از کلرزنی به آب‌های آشامیدنی هستند و غلظت آنها از دیگر مواد آلاینده بیشتر است. هنگامی که کلر به عنوان گندزدایی کننده در تصفیه آب بکار می‌رود،  ترکیب شدن کلر با مواد آلی موجود در آب باعث تولید تری هالومتان‌ها یا هالوفرم‌ها می‌شود. تری هالومتان‌های اصلی عبارت‌اند از کلروفرم، برمودی کلرومتان، دی برموکلرومتان و برموفرم. شواهدی در دست است نشان می‌دهند، که این ترکیبات خاصیت سرطان‌زایی دارند.

فرآیند کلرزنی، امروزه یکی از متداول‌ترین روش‌های گندزدایی آب در دنیاست. مهم‌ترین مزایای این فرآیند عبارت‌اند از:

 1. کلرزنی فرآیندی ارزان و کم هزینه جهت ضدعفونی کردن آب مصرفی انسان است.
 2. کلر دارای اثر باقیمانده در آب است، که باعث تضمین نسبی سلامتی آب در تمام مسیر شبکه آب رسانی می‌شود.
 3. اما معایب و مضرات کلرزنی عبارت‌اند از:
 4. کلرباقیمانده در اثر ترکیب با مواد آلی موجود در آب تولید ترکیباتی موسوم به تری هالومتان‌ها را می‌کند، که بیشتر متخصصان بر سرطان‌زا بودن این ترکیبات تاکید دارند.
 5. کلرزنی باعث کشته شدن میکروارگانیزم‌های موجود در آب می‌شود. این درحالی است که لاشه این میکرو ارگانیزم‌ها در آب باقی می‌ماند و ممکن است خود منشا آلودگی شوند.
 6. تماس کلر با پوست و موی انسان باعث ایجاد حساسیت، ریزش مو و مشکلات دیگر می‌شود.
 7. استنشاق گاز کلر (در استخر یا حمام) برای ریه انسان مضر می‌باشد.
 8. گروهی از میکروارگانیزم‌ها مانند کریپتوس پرودیوم، نسبت به کلر مقاوم هستند و با این روش از بین نخواهند رفت.
 9. بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند که جهت مقابله با اثرات زیان بار کلر در آب آشامیدنی، کلر باقی مانده آب را حذف کرده و سپس اقدام به نوشیدن آب کنیم.

روش حذف کلر از آب

از مضرات کلر در آب آشامیدنی می‌توان به چروک شدن پوست و ریزش مو اشاره نمود؛ پس برای از بین بردن کلر آب چه کنیم؟ عده‌ای معتقدند که وقتی آب را در جایی ساکن قرار دهیم، می‌توانیم کلر را از آن حذف نماییم. اما مدت زمان خارج شدن کلر از آب چند ساعت طول می‌کشد؟

طبیعتا برای نوشیدن آب آشامیدنی نمی‌توانیم همیشه آب را در جایی قرار دهیم تا کلر آن حذف شود و از بین برود. حتی اگر می‌خواهید کلر آب را حذف نموده تا برای آب آکواریوم استفاده نمایید، این عمل زمان‌بر بوده و شما را خسته خواهد کرد. علاوه بر آن با این کار شما تنها کلر از آب آشامیدنی را تصفیه نموده‌اید اما دیگر املاح مضر آب آشامیدنی چه می‌شوند؟ املاح مضری همچون نیترات، نیتریت، آرسنیک و آلومینیوم، نیاز به یک دستگاه تصفیه آب خانگی حذف نیترات دارند.

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در جهان، دستگاه‌های زیر سینکی دارای پمپ و مخزن ذخیره هستند، که کیفیت بالایی داشته و از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس نیز استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها دستگاه تصفیه آب خانگی ro هستند، که انواع بهترین مارک آب تصفیه کن خانگی تایوانی در ایران نیز از این تکنولوژی تحت لیسانس آمریکا استفاده می‌کنند.

بهترین آب تصفیه کن خانگی زیر سینکی با دارا بودن سه فیلتر تصفیه آب پیش تصفیه، که دو تا از آنها فیلتر کربن فعال گرانول و فیلتر کربن بلاک هستند، توانایی حذف کلر از آب آشامیدنی و رساندن سطح کلر به صفر در آب را دارند. علاوه بر آن، این دستگاه‌ها پس از حذف کلر از آب با دارا بودن فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی می‌توانند تا ابعاد 0,0001 میکرون تمام املاح مضر دیگر موجود در آب را نیز تصفیه نمایند.

برای مطالعه راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی، می‌توانید به صفحه بهترین دستگاه تصفیه آب قلیایی مراجعه نمایید که یک دستگاه تصفیه آب هفت مرحله ای یونیزه قلیایی خوب و استاندارد را به شما عزیزان معرفی کرده‌ایم.

تمام دستگاه‌های شرکت تصفیه آسا قادر به حذف کلر باقیمانده از آب شهری می‌باشند. این عمل توسط فیلتر مرحله دوم دستگاه تصفیه آب خانگی، فیلترهای کربن فعال (GAC) انجام می‌شود. دانه‌های کربن فعال دارای بار مثبت میباشند. این درحالی است که کلر محلول در آب دارای بار منفی است. در نتیجه کلر جذب سطوح دانه‌ها شده و از آب جدا می‌شود. لازم به ذکر است، از آنجایی که بلافاصله پس از حذف کلر باقیمانده، آب مصرف می‌شود، لذا نگرانی از آلودگی‌های ثانویه در غیاب کلر باقیمانده بی مورد است.

4 پاسخ
 1. حسنی
  حسنی گفته:

  انقد کلر به آب میزنن ظرف که میشورم خشکی پوست میگیرم
  برای برطرف کردن این مشکل میشه از تصفیه آب های شما استفاده کرد یا جواب این مورد رو نمیده؟

  پاسخ
  • مدیر وب سایت
   مدیر وب سایت گفته:

   وقت بخیر، بله متاسفانه کلر در آب باعث چروک شدن و خشکی پوست و ریزش مو می‌شود و دستگاه های تایوانی شرکت تصفیه آسا که برند مینروا Minerva هستند طبق تاییدیه جهانی بهداشت آب آشامیدنی را تصفیه نموده و کاملا کلر موجود در آب را تصفیه می‌کنند.

   پاسخ
تعقیب
  دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *