گواهینامه استاندارد NSF آب آشامیدنی

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل و دستگاه های ساخت کشورهای دیگر نیز میبایست از برخی استاندارد ها و گواهینامه ها برخوردار باشند تا کیفیت قطعات و فیلتر تصفیه آب مصرفی در دستگاه آب تصفیه کن را تضمین نمایند . استاندارد NSF یکی از همین سازمان ها و در واقع مهم ترین آنهاست . استاندارد NSF سازمان جهانی بهداشت است که از سال 1973 برای انواع سیستم تصفیه آب خانگی استاندارد های متفاوتی عرضه نموده و طبق این استاندارد ها به بررسی کیفیت آب خروجی از دستگاه آب شیرین کن خانگی را میدهد .

طبیعتا دستگاه هایی که این استاندارد را شامل میشوند در بورس فروش تصفیه آب ایران دستگاه های بسیار با کیفیت و درجه یک هستند و میتوان جزو لیست بهترین مارک تصفیه آب از آنها نام برد .

استاندارد NSF

استاندارد NSF که مخفف National Science Foundation میباشد شامل هفت مدل تست و بررسی به نام های point-of-use/point-of-entry (POU/POE) میباشند که طیف گسترده ای از فناوری ها و سیستم تصفیه آب آشامیدنی موجود در بازار ایران از جمله صافی های جاذب ، سیستم تصفیه آب تبادل یونی ، سیستم اسمز معکوس RO Reverse Osmosis System ، فیلترهای تصفیه آب سرامیکی ، فیلترهای پلیسه دار تصفیه ی آب آشامیدنی ورودی ساختمان ، انواع دستگاه تصفیه آب خانگی یو وی دار ماوراء بنفش ULTA VIOLET ، سیستم تصفیه ی آب آشامیدنی به وسیله تقطیر ، سیستم کاهش اکسیداسیون موجود در آب ( REDOX ) ، سیستم های تصفیه ی دوش حمام سر دوشی و موارد دیگر را شامل میشوند .

هر استاندارد NSF الزامات بهداشتی و ضرورت هایی را برای کیفیت آب آشامیدنی خروجی در نظر میگیرد و معیارهای دقیقی را برای انواع دستگاه تصفیه آب خانگی می سنجند . این بررسی ها به منظور مقایسه و تحقیق در رابطه با ادعاهای کاهش آلودگی آب آشامیدنی توسط هر سیستم میباشد و بسته به توانایی سیستم تصفیه ی آّ آشامیدنی متفاوت میباشند .

سیستم های تصفیه ی آب آشامیدنی همچون دستگاه تصفیه آب مینروا تایوانی Minerva که هم از فیلتر تصفیه آب الترافیلتراسیون فراپالایش ، هم سیستم اسمز معکوس خانگی پمپ و مخزن دار و هم فیلتر ماوراء بنفش یو وی UV بهره میگیرند توسط استاندارد های چندگانه سازمان جهانی بهداشت تایید شده اند که از مزایای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی مینروا محسوب میشود و آن را به بهترین برند آب تصفیه کن خانگی در ایران تبدیل نموده است .

استاندارد NSF

انواع گواهینامه استاندارد NSF تصفیه آب خانگی آشامیدنی

گواهینامه استاندارد ان اس اف NSF تقسیم بندی بر سه استاندارد متفاوت میشوند که سیستم های تصفیه ی آب آشامیدنی بر طبق میزان توانایی آنها تایید مینمایند . این سه استاندارد عبارت اند است :

  • NSF/ANSI 42
  • NSF/ANSI 53
  • NSF/ANSI 401

استاندارد NSF/ANSI 42 انواع فیلتر آب خانگی را بر حسب اثرات زیبایی که در آب آشامیدنی ایجاد مینمایند بررسی میکند . استاندارد NSF/ANSI 42 حداقل شرایط لازم در جهت صدور این گواهینامه برای کاهش آلاینده های شیمیایی غیر بهداشتی و اثرات زیبایی همچون بو ، طعم و رنگ آب آشامیدنی لوله کشی شهری را بررسی مینماید .

این استاندارد همچنین کاهش کلر در آب آشامیدنی توسط فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی را بررسی نموده و در صورت جذب کامل کلر از آب آشامیدنی در فیلترهای سه گانه تصفیه آب این گواهی برای دستگاه آب تصفیه کن صادر میگردد .

بهترین مارک آب تصفیه کن خانگی تایوانی در ایران که دستگاه تصفیه کننده آب مینروا میباشد این استاندارد را به خوبی دریافت نموده و با حذف املاح درشت همچون رسوبات ، شن و ماسه و موارد جانبی کلر از آب آشامیدنی میتواند طبق گواهینامه NSF عمل نماید .

رایج ترین سیستم تصفیه ی آب آشامیدنی برای دریافت استاندارد NSF/ANSI 42 استفاده از کربن است . در دستگاه تصفیه آب خانگی مینروا از فیلترهای کربنی 100 درصد گیاهی استفاده میگردد که برای حفظ ظاهر شفاف و مولکولهای پاکیزه و بدون رنگ آب آشامیدنی مصرف میگردند . فیلتر کربن اکتیو گرانول GAC UDF و فیلتر کربن بلاک CTO که از کیفیت درجه یک و استاندارد برخوردارند .

استاندارد NSF / ANSI 53 اما کارایی مهم تری برای صدور گواهینامه جهانی بهداشت را بر عهده میگیرد . سازمان جهانی بهداشت NSF از این استاندارد برای بررسی و مقایسه روش های تصفیه آب خانگی و تعیین بهترین روش تصفیه آب خانگی استفاده مینماید . استاندارد NSF / ANSI 53 در جهت بررسی کاهش آلاینده ها و آلودگی های مضر داخل آب آشامیدنی که مرتبط با سلامتی بدن انسان هستند ساخته شده است . از جمله این املاحی که این گواهینامه بررسی مینماید میتوان به سرب ، نیترات ، نیتریت ، آرسنیک ، آهک ، آلومینیوم ، مواد شیمیایی آلی فرار و… میباشند که هم در آب چاه خانگی و هم در لوله کشی آب شهری محلول میباشند .

استاندارد NSF / ANSI 53 که برای بررسی سلامت آب آشامیدنی تعبیه شده است یکپارچگی سختی آب آشامیدنی و ثبات آن را نیز بررسی مینماید . برای مثال دستگاه تصفیه آب خانگی مینروا با بهره گیری از فیلتر پست کربن خطی و فیلتر اسمز معکوس ممبران به حذف این آلودگی های آب آشامیدنی و کاهش سختی آب میپردازد به همین جهت دارای گواهینامه بین المللی بهداشت است .

استاندارد NSF / ANSI 244 بخش مکانیکی دستگاه تصفیه آب مینروا تایوانی را بررسی مینماید . این استاندارد علاوه بر بررسی قطعات و شلنگ و پمپ و حوزینگ های آب تصفیه کن خانگی به تست جنس تیوپ داخل مخزن ذخیره تصفیه آب نیز میپردازد و عملکرد آن را قبل از ورود آب آشامیدنی و پس از ورود آب تصفیه شده بررسی مینماید تا بتواند برای اجزای مخزن گواهینامه صادر نماید . از لحاظ بیولوژیکی ، میکروارگانیسم های موجود در آب آشامیدنی با برخورد با قطعات آب شیرین کن خانگی نباید تغییرات شیمیایی خاصی دهند و بو ، طعم ، رنگ آب آشامیدنی را تغییر داده و همچنین داخل آب آشامیدنی مواد شیمیایی حل کند .

استاندارد NSF / ANSI 244 با بررسی دقیق مواد شیمیایی داخل مخزن و تست آزمایشگاهی آب آشامیدنی به صدور گواهینامه FOOD GRADE میپردازد که قطعات دستگاه با مواد خوراکی واکنش میکروبیولوژی نمیدهند . از جمله موادی که نباید به آب آشامیدنی اضافه شوند تا این گواهینامه توسط دستگاه تصفیه آب دریافت گردد ویروس و باکتری است .

استاندارد NSF / ANSI 401 توانایی دستگاه تصفیه آب را برای حذف 15 آلاینده دارویی و سمی بررسی مینماید . این آلاینده ها در مطالعات علمی منتشر شده توسط پزشکان و متخصصین به عنوان موادی که به صورت تصادفی در آب آشامیدنی لوله کشی شهری یافت میشوند بیان شده اند و یک مسئله عمومی برای تمام آب لوله کشی شهری نیست . با این حال وقتی صحبت از بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی میشود ، تصفیه آب مینروا با دارا بودن این استاندارد توانایی حذف این املاح مضر دارویی را نیز دارد و یک مزیت بزرگ در میان انواع دستگاه تصفیه آب خانگی موجود در مراکز فروش محسوب میشود .

از جمله موادی که ممکن است به صورت تصادفی در آب آشامیدنی حضور داشته باشند Meprobamate که ترکیب داروهای ضد اضطراب هستند میباشد . Carbamazepine نیز ماده ای دارویی به عنوان تقویت کننده خلق و خو و ضد تشنج است که مصرف آن برای افراد عادی عوارض بسیاری دارد و توسط سیستم اسمز معکوس تصفیه آب مینروا به کمترین سطح خود در صورت وجود در آب لوله کشی میرسد . استرون یکی دیگر از مواد موجود در آب لوله کشی است که در ترکیبات داروهای ضد بارداری یافت میشوند و توسط آب تصفیه کن مینروا حذف و تصفیه کامل میگردد .

گواهینامه استاندارد NSF چیست

استاندارد NSF فیلتر تصفیه آب یو وی ماوراء بنفش UV Ultra Violet

استاندارد NSF / ANSI 55 برای سیستم های تصفیه آب لامپ یو وی دار استفاده میگردند که تصفیه آب مینروا 8 مرحله ای ماوراء بنفش از این استاندارد به خوبی با کلاس A بهره میگیرد . حداقل شرایط لازم برای صدور گواهینامه NSF سیستم های ماوراء بنفش حذف و میکروب زدایی و انگل زدایی آب چاه خانگی است .

در واقع دستگاه تصفیه آب چاه خانگی باید توانایی حذف تمام ویروس ها و میکروب های موجود در آب چاه ویلای خانگی را داشته باشد . برای تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی در انواع سیستم اسمز معکوس 8 مرحله ای یو وی دار نیاز به تعویض فیلتر یو وی نخواهد بود . نحوه تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی نیز در انواع سیستم اسمز معکوس و سیستم یو وی ماوراء بنفش به یک صورت بوده و تنها نیاز به رعایت اصول تعویض فیلتر خواهد بود تا کیفیت آب آشامیدنی کاهش پیدا نکند .

استاندارد NSF / ANSI 58 سیستم تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس RO

استاندارد NSF / ANSI 58 مهم ترین استاندارد برای انواع سیستم پمپ و مخزن دار اسمز معکوس است . تصفیه آب مینروا تایوانی نیز از این استاندارد بهره مند بوده و طبق این گواهینامه کیفیت آب آشامیدنی تصفیه شده را افزایش میدهد . استاندارد NSF / ANSI 58 در جهت کاهش املاح درشت آب آشامیدنی همچون شن و ماسه و گل و لای به بررسی و تحقیق میپردازد . همچنین این گواهینامه جهانی حداقل شرایط لازم برای کاهش مواد جامد محلول که همان سختی آب آشامیدنی یا تی دی اس TDS گفته میشوند را به کمپانی و تولید کننده دستگاه تصفیه آب خانگی ارائه مینماید تا طبق این شرایط به تولید انواع آب تصفیه کن خانگی بپردازند .

استاندارد NSF / ANSI 58 بررسی میکند که کروم هگزاوالنت ، نیترات ، کادمیوم ، نیتریت ، آرسنیک ، آهک و از این دست املاح مضر سرطانزا پس از عبور از فیلتر آب خانگی کاهش پیدا نموده و به کمترین سطح خود در آب آشامیدنی برسند .

استاندارد NSF / ANSI 44 در جهت نرم کننده آب آشامیدنی

این گواهینامه به جهت کاهش سطح تبادل کاتیونی در آب آشامیدنی تعبیه شده است که به عنوان Water Softeners عمل نموده و اصطلاحا آب آشامیدنی سخت را به آب آشامیدنی نرم تبدیل مینماید . آب نرم هم خوراک بهتری بران بدن انسان دارد و استاندارد تر است و هم املاح مضر کمتری در آن یافت میشود . همچنین روده ، معده و کبد و کلیه بدن انسان با آب نرم واکنش و عملکرد بهتری از خود نشان خواهد داد .

منبع : https://www.nsf.org/services/by-industry/water-wastewater/residential-water-treatment/residential-drinking-water-treatment-standards

1 پاسخ
  1. محمودی
    محمودی گفته:

    من وقتی آوردین برای نصب چک کردم برند مینروا رو و واقعا همونطور که مشاوره میدین استاندارد داره کیفیت خروجی هم بعد نصب تست شد و سختی زیر ۱۰۰ بود که قابل تقدیره

    پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *