در حالی که ذهن ما هر روز با تمام موارد مربوط به سلامت درگیر است و خیلی بر رعایت آنها تاکید داریم، یک مورد بسیار مهم را همیشه فراموش می‌کنیم و آن هم نوشیدن و مصرف آب آشامیدنی سالم است. همیشه این نکته سلامتی را شنیده‌ایم که در فواید نوشیدن 8 لیوان آب در روز زیاد است و باید این مقدار آب بنوشیم تا بدنی سالم و هیدراته داشته باشیم، اما هیچ وقت کسی به این نکته اشاره نکرده است که چه آبی باید مصرف کرد که این مزایا را بتوان دریافت کرد.

به بیان ساده‌تر، اگر کیفیت ماده اصلی رژیم سلامتی شما پایین باشد، تقریباً سود هر ماده مغذی دیگری که مصرف می‌کنید را نیز از بین خواهید برد. وقتی نوبت به نوشیدن آب می‌رسد، چندین گزینه مختلف وجود دارد که می‌توانید از بین آنها یکی را که برای سلامت شما مفید است را انتخاب کنید. می‌توانید مستقیماً از شیر آب آن را بنوشید، آن را از فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کنید و می‌توانید دستگاه تصفیه آب بخرید و آن را در مسیر لوله کشی آب خانه خود نصب کنید و آب تصفیه شده بنوشید.

اما با این همه انتخاب‌ها، از کجا می‌دانید کدام بهترین است؟ آیا واقعاً تفاوتی بین این همه نوع آب وجود دارد؟ وقتی قرار است بهترین نوع آب آشامیدنی را انتخاب کنید، موارد بسیاری وجود دارد که حتما باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مصرف کننده، چیزهای بسیاری از شرکت‌های مختلف تولید آب معدنی شنیدیم و در مورد آب لوله کشی نیز موارد بسیاری به ما گوشزد شده است، که رمزگشایی درست و غلط را برای کمی سخت می‌کند و نمی‌دانیم که آب معدنی بهتر است یا آب تصفیه شده. در این مقاله قصد داریم تا درباره بهترین و سالم‌ترین آب برای شما صحبت کنیم و خیال شما را بابت نوشیدن بهترین و سالم‌ترین آب راحت کنیم.

آب تصفیه شده

اگر در جایی زندگی می‌کنید که آب شیر برای نوشیدن نامناسب است، احتمالاً به آب تصفیه شده نیاز خواهید داشت. این نوع آب را می‌توان با خرید آب بطری تصفیه شده یا با استفاده از سیستم فیلتراسیون در خانه خود به دست آورید.

آب تصفیه شده چیست؟

به بیان ساده، آب تصفیه شده آبی است که به طور مکانیکی فیلتر یا پردازش شده تا مواد شیمیایی و ناخالصی‌ها در آن از بین برود. روند تصفیه، آلودگی‌ها از جمله باکتری‌ها، مواد شیمیایی و سموم را از آب لوله کشی یا آب زیرزمینی پاک می‌کند. این باعث می‌شود آب برای نوشیدن و استفاده مناسب و سالم شود.

چندین روش معمول برای تصفیه آب وجود دارد. اسمز معکوس، فیلتر کربن، الکترود یونیزاسیون و میکرو فیلتراسیون، رایج‌ترین روش‌ها هستند.

فرآوری تصفیه می‌تواند مواد شیمیایی مانند فلوراید و کلر و مواد جامد مقطر مانند منیزیم را از آب خارج کند. فرآیند تصفیه آب زمانی به پایان می‌رسد که تمام آلودگی‌های احتمالی از آب پاک شود تا آب خالص، تمیز و سالم شود. با تمام این تفاسیر، چرا باید آب تصفیه شده بخوریم؟

چرا باید آب تصفیه شده بخوریم؟

واضح است که نوشیدن آب تصفیه شده به طور کلی برای سلامت و بدن ما بهتر است. سیستمی که در دستگاه‌های تصفیه آب وجود دارد، بسیار دقیق‌تر و حرفه‌ای‌تر آب را برای مصرف آماده می‌کند و مصرف کننده دیگر نگرانی بابت مصرف آب سالم نخواهد داشت. آب تصفیه شده عاری از هر گونه میکروب، باکتری، آلودگی و شن و گل و لای است و خب مسلما همه ما برای نوشیدن آب سالم به دنبال این موارد هستیم. همچنین باید عنوان کنیم که آب تصفیه شده از نظر طب سنتی نیز مورد تایید قرار گرفته است و در این نوع طب استفاده می‌شود.

فواید آب تصفیه شده

آب تصفیه شده، مواد معدنی مورد نیاز بدن را برای عملکرد صحیح تأمین می‌کند. همچنین خالص از باکتری‌های مضر است که عامل بسیاری از بیماری‌ها، مانند حالت تهوع و مشکلات معده هستند. در ادامه درباره پنج مزیت اصلی نوشیدن آب تصفیه شده با شما صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: فواید آب آشامیدنی تصفیه شده در دوران بارداری

در آب تصفیه شده، مواد شیمیایی مانند کلر را از بین می‌رود

آب لوله کشی حاوی کلر است تا کار ضدعفونی را انجام دهد. معمولاً به این دلیل است که آب شیر طعم نامطبوعی دارد و کمی بوی کلر می‌دهد. وجود مقدار زیادی کلر در آب آشامیدنی می‌تواند برای سلامت بدن مضر باشد و باعث بروز بیماری‌ها شود. فیلتر کربن موجود در دستگاه تصفیه، 99٪ میزان کلر را کاهش می‌دهد.

باکتری‌های مضر را از بین می‌برد

میکروارگانیسم‌های مضر، میکروب‌هایی هستند که با چشم مسلح هم نمی‌توان آنها را دید و می‌توانند به عنوان بدترین آلودگی‌های موجود در آب به شمار بیایند. این میکروب‌ها می‌توانند باعث بیماری‌های بسیاری به خصوص در کودکان، شوند.

استفاده از آب تصفیه شده برای نوزادان، می‌تواند باعث جلوگیری از بروز بیماری‌های مختلف شود. تصفیه آب با فیلتر یو وی این باکتری‌های مضر را از بین می‌برد و به چرخه تولید آنها در آب نیز پایان می‌دهد. البته باید توجه کنید که نباید آب را برای طولانی مدت در ظروف بدون در نگهداری کنید. چرا که نگهداری آب در ظروف در طولانی مدت می‌تواند باعث ایجاد میکروب‌ها شود.

فیلتر کردن آلودگی‌ها از آب

آب تصفیه شده در تصفیه خانه‌های شهری از مسیر لوله کشی عبور می‌کند تا در خانه به دست ما برسد. این مسیر در ابتدا ممکن است عاری از هر گونه آلودگی باشد، اما وقتی مسافت زیادی را طی می‌کند کثیفی و آلودگی‌ها را با خود به همراه می‌آورد.

لوله‌های زنگ زده و قدیمی میزان آلودگی را در آب لوله کشی شهری بیشتر می‌کنند. استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی آلودگی‌ها و کثیفی‌ها، شن و ماسه و سایر ناخالصی‌های آب را از بین می‌برد؛ بنابراین می‌توانید از نوشیدن آب خالص اطمینان داشته باشید.

حاوی مواد معدنی ضروری است

آب لوله کشی حاوی یون‌های فلزی سمی است، اما در عین حال حاوی مواد معدنی ضروری نیز است. بدن شما بیشتر این مواد معدنی مهم را، بیش از غذا از آب جذب می‌کند. بدن ما برای عملکرد بهتر به مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم و منیزیم نیاز دارد. بنابراین، فیلترهای تصفیه آب با کیفیت بالا ترکیبات مضر آب را از بین می‌برند اما مواد معدنی ضروری را در آب باقی می‌گذارند.

همچنین انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب برای آب آشامیدنی نیز شرط است. به عنوان مثال، سیستم اسمز معکوس مواد معدنی ضروری را به همراه مواد مضر از آب خارج می‌کند، اما مواد معدنی خوب و مناسب برای سلامت را به آب بازمی‌گرداند.

بیشتر بخوانید: فواید آب تصفیه شده برای سلامت و زیبایی پوست

دستگاه تصفیه آب طعم ناخوشایند آب را از بین می‌برد

یکی دیگر از مزایای بزرگ آب تصفیه شده این است که مزه نامطبوع آب که به سبب فیلترهای شیمیایی به وجود می‌آید را، از بین می‌برد. آب موجود در لوله کشی شهری، حاوی کلر و سایر مواد شیمیایی برای ضد عفونی کردن آب است. وجود این مواد طعم نامطبوعی به آب آشامیدنی می‌دهد. مواد آلی، لوله کشی فلزی و آلودگی نیز بر طعم آب آشامیدنی تأثیر می‌گذارد. تصفیه آب، تمام آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها موجود در آب را از بین می‌برد و به آب طعم خوشایندی می‌دهد.

چرا باید دستگاه تصفیه آب برای خانه بخرید؟

با توجه به مزایای مصرف آب تصفیه شده، به راحتی می‌توان گفت که خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی سرمایه گذاری عاقلانه‌ای است. جدا از فوایدی که برای سلامت بدن دارد، دلایل مختلف دیگری نیز برای خرید دستگاه تصفیه آب برای خانه وجود دارد. مهم‌ترین دلایل خرید دستگاه تصفیه آب به شرح زیر است:

  • دستگاه تصفیه آب شما را از مصرف آب آشامیدنی سالم مطمئن می‌کند و همچنین از شما در برابر بیماری‌های خطرناک ناشی از نوشیدن آب ناسالم و آلوده، محافظت می‌کند.
  • دستگاه تصفیه آب با از بین بردن مزه بد آب لوله کشی، باعث می‌شود طعم غذا و قهوه‌ای که می‌نوشید بهتر شود.
  • از ظروف آشپزخانه شما در برابر خراش، لکه، پوسته پوسته شدن و سایر علائم خوردگی محافظت می‌کند.
  • خرید دستگاه تصفیه آب، سرمایه گذاری بلند مدت و مناسبی است.

نتیجه گیری

نوشیدن آب آشامیدنی تمیز و خالص برای سلامتی ما حیاتی است. آب قبل از رسیدن به شیر خانه ما، مسافت زیادی را طی می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که آلودگی‌های بسیاری همراه با خود داشته باشد. آب تصفیه شده نه تنها آلودگی‌های مضر آب را از بین می‌برد، بلکه مواد معدنی ضروری بدن در آب را نیز حفظ می‌کند. بنابراین، خرید دستگاه تصفیه آب برای خانه تصمیمی عاقلانه است که باید برای داشتن یک سبک زندگی سالم، خیلی زود آن را اتخاذ کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *