همه ما به خوبی می‌دانیم که آب آشامیدنی تصفیه شده با سنگ کلیه رابطه عکس دارد و هر چه از آب آشامیدنی سالم‌تری استفاده نماییم، کمتر به سنگ کلیه دچار می‌شویم. اما سنگ کلیه چیست؟ و راه درمان سنگ کلیه چه روش‌هایی است؟ آیا دستگاه تصفیه آب و سنگ کلیه رابطه عکس با هم دارند و می‌شود از دستگاه تصفیه آب تایوانی خانگی به عنوان بهترین روش جلوگیری از سنگ کلیه نام برد؟

سنگ کلیه توده‌های کوچکی از نمک‌ها و مواد معدنی هستند که در داخل کلیه تشکیل می‌شوند و ممکن است از دستگاه ادراری عبور کنند. سنگ‌های کلیه از اندازه یک گلوله به اندازه یک توپ پینگ پنگ متفاوت‌اند. علائم و نشانه‌های سنگ کلیه عبارت‌اند از: خون در ادرار و درد در شکم، کشاله ران یا پهلو. جالب است بدانید که حدود 5 درصد از مردم دنیا در طول عمر خود به سنگ کلیه دچار می‌شوند.

علت سنگ کلیه چیست مردان زنان باردار نوزادان کودکان

علت سنگ کلیه چیست؟

علت سنگ کلیه در نوزادان، علت سنگ کلیه در مردان و حتی در طب سنتی متفاوت است، اما اینجا علل اصلی و علمی سنگ کلیه را شرح می‌دهیم. کلیه سطوح مایع، مواد معدنی، نمک و سایر مواد موجود در بدن را تنظیم می‌کند. هنگامی که تعادل این ترکیبات تغییر می‌کند، سنگ کلیه ممکن است شکل بگیرد. چهار نوع سنگ کلیه وجود دارد که هر کدام از مواد مختلف ساخته شده‌اند. اسید اوریک و سیستین دو ترکیبی هستند که ممکن است سنگ کلیه را تشکیل دهند. عوامل شناخته شده برای افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه عبارت‌اند از: کم آبی بدن، سابقه خانوادگی، ژنتیک و وجود شرایط خاص پزشکی. داشتن یک یا چند عضو خانواده با سابقه سنگ کلیه، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

تاریخچه سنگ کلیه سنگ مثانه

تاریخچه سنگ کلیه

چه کسانی احتمال ابتلا به سنگ کلیه را دارند؟

میزان افرادی که سنگ کلیه دارند، در ایالات متحده رو به افزایش است و دلایل این روند ناشناخته است. شیوع سنگ کلیه در اواخر دهه 1970 به میزان 3.8٪ بود. در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 این تعداد به 5.2٪ افزایش یافت. قومیت قفقازی و جنسیت مردانه با میزان بالای سنگ کلیه ارتباط دارند. بدن برخی مردان از سن 40 تا 70 سالگی به تشکیل سنگ کلیه و بزرگ شدن آن می‌پردازد. سنگ کلیه در زنان بیشتر از 50 سالگی اتفاق می‌افتد. بدن فردی که از یک سنگ کلیه رنج می‌برد، احتمال بیشتری برای ایجاد سنگ‌های کلیه بیشتر را دارد. افرادی که دچار کم آبی نباشند و یا در منطقه‌ای زندگی می‌کنند که آب آشامیدنی سالم‌تر با املاح بزرگتر از 5 میکرون، یعنی همان رسوباتی که با چشم دیده می‌شوند، در آب کمتر باشد و یا از تصفیه آب خانگی و آب تصفیه شده استفاده می‌کنند، احتمال ابتلا به سنگ کلیه را در خود و خانواده خود تا 95 درصد کاهش می‌دهند. فیلتر تصفیه آب در مرحله اول تمام املاح درشت که با چشم دیده می‌شوند و موجب سنگ کلیه نیز هستند را حذف و تسفیه می‌نماید.

علائم سنگ کلیه در مردان زنان کودکان چیست

علائم سنگ کلیه چیست؟

بسیاری از سنگ‌های کلیه، بدون درد هستند و تا از کلیه پایین می‌آیندو ه سنگ مثانه تبدیل می‌شوند. بسته به اندازه سنگ، حرکت سنگ از طریق دستگاه ادراری می‌تواند درد شدید را با شروع ناگهانی ایجاد کند. افرادی که سنگ‌های کلیوی دارند، اغلب درد را به حالتی مشقت بار و به صورت تیر کشیدن کلیه و کمر توصیف می‌کنند. کمر، شکم و پهلوها، قسمت‌های مکرر درد و گرفتگی است و درد در این نواحی از علائم سنگ کلیه محسوب می‌گردد. کسانی که سنگ کلیه دارند، ممکن است خون را در ادرار خود ببینند. همچنین تب و لرز داشته باشند که این در زمانی رخ می‌دهد که عفونت وجود داشته باشد. در صورت بروز این علائم، درمان فوری را دنبال نمایید.

بهترین روش تشخیص سنگ کلیه

سنگ کلیه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

سنگ کلیه با حذف سایر علل احتمالی درد شکمی و علائم مرتبط با آن تشخیص داده می‌شود. آزمایش‌های تصویر برداری شامل یک اشعه ایکس به نام KUB (کلیه، مثانه) یا یک سی تی اسکن سیلیکونی، اغلب برای تایید تشخیص سنگ‌های کلیوی استفاده می‌شود. اگر چه میزان نوردهی تابش اشعه ایکل در ارتباط با این آزمایش‌ها حداقل است، اما سنگ کلیه در زنان باردار باعث می‌شود از این مورد آزمایش به جهت ضررهایی که برای نوزاد وجود دارد اجتناب گردد. در این موارد، ممکن است اولتراسوند برای تشخیص سنگ کلیه استفاده شود.

بهترین روش درمان سنگ کلیه چیست

درمان سنگ کلیه چیست؟

اکثر افراد مبتلا به سنگ کلیه قادر به دفع سنگ کلیه به مدت 48 ساعت با نوشیدن زیاد مایعات و آب آشامیدنی هستند. حال اگر نوشیدن آب آشامیدنی به صورت تصفیه شده و از دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس نیز باشد، علاوه بر بهترین روش درمان سنگ کلیه یک راه جهت پیشگیری از سنگ کلیه در آینده را نیز استفاده خواهید کرد؛ زیرا سیستم اسمز معکوس آب را به صورت کاملا مقطر درمی‌آورد و بعد املاح مفیدی که مورد نیاز بدن هستند به آب می‌افزاید.

این تصفیه آب کامل، از ورود املاح بزرگ و ابتلا به سنگ کلیه جلوگیری می‌کند. داروهای ضد درد مسکن می‌توانند ناراحتی را کاهش دهند. سنگ کوچک‌تر، احتمال بیشتری دارد تا بدون دارو و درمان دفع شود. سنگ کلیه درمان طب سنتی، گیاهی و طبیعی دارد. عوامل دیگری که بر توانایی دفع سنگ تاثیر می‌گذارند شامل بارداری، اندازه پروستات و جثه بیمار می‌باشد.

سنگ‌هایی که 9 میلیمتر یا بزرگتر هستند، معمولا خود به خود و از راه ادرار دفع نمی‌شوند و نیاز به راه‌های درمانی دارند. سنگ‌هایی که 5 میلیمتر هستند، شانس 20 درصد برای عبور از راه مثانه و از طریق ادرار را دارند، در حالی که 80 درصد از سنگ‌هایی که اندازه 4 میلیمتر دارند، امکان عبور مثانه را ندارند. بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران که با تکنولوژی اسمز معکوس عمل می‌نماید حتی به دستگاه تصفیه آب خانگی نیترات نیز مشهور است.

نیترات یکی از املاح بسیار ریز در آب آشامیدنی است، که سرطان‌زا بوده و تنها برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی اصل تایوان می‌توانند این ماده بسیار مضر را حذف و پاکیزه نماینند.

درمان سنگ کلیه با دستگاه سنگ شکن

درمان سنگ کلیه‌هایی که خودشان دفع نمی‌شوند چیست؟

لیتوتریپسی Lithotripsy یک روش است که با استفاده از امواج شوک برای شکستن سنگ کلیه به قطعات کوچکتر استفاده می‌شود، تا قطعات کوچکتر از طریق ادرار از مثانه دفع شوند. دستگاه مورد استفاده برای این روش، لیتوتریپتر Lithotripter نامیده می‌شود. سنگ کلیه همچنین می‌تواند از طریق جراحی برداشته شود. نفرولیتوتومی پوستی percutaneous nephrolithotomy یک روش است، که در آن سنگ کلیه توسط یک برش کوچک در پوست برداشته می‌شود. سنگ کلیه ممکن است با یک اورئوسکوپ نیز از طریق مجرای مثانه به مثانه منتقل شود.

بهترین روش پیشگیری جلوگیری از سنگ کلیه

روش‌های پیشگیری از سنگ کلیه چیست؟

بهترین راه برای جلوگیری از سنگ کلیه، جلوگیری از شایع‌ترین علت سنگ کلیه یعنی کم آبی بدن است. وقتی که ادرار شما روشن و بی رنگ است، به اندازه کافی هیدراته می‌شوید، یعنی آب آشامیدنی مورد نیاز بدن شما کافی است. همچنین اجتناب از آب گریپ فروت Grapefruit از سنگ کلیه جلوگیری می‌کند. اکثر مردم باید در طول روز بین 8 تا 10 لیوان آب آشامیدنی بنوشند. در نظر داشته باشید که آب مورد نیاز بدن در طول روز نیز اگر از منابع ناسالم تامین شود به تشدید سنگ کلیه و بروز سنگ کلیه کمک می‌کند، که بهترین و سالم‌ترین آب آشامیدنی برای سلامت بدن آب آشامیدنی تصفیه شده با استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس می‌باشد که دستگاه‌های تصفیه آب خانگی که با این روش به فعالیت و تصفیه آب آشامیدنی می‌پردازند، در جلوگیری و پیشگیری از سنگ کلیه در مردان زنان نوزادان و کودکان نقش موثر و فراوانی دارند. از بهترین این دستگاه‌ها، تصفیه آب سی سی کا بوده که می‌توانید در صفحه قیمت دستگاه تصفیه آب CCK مشخصات این دستگاه تایوانی اصل را مشاهده نمایید.

فیلتر مرحله اول این دستگاه‌ها به حذف ذراتی که با چشم دیده می‌شوند، مانند شن و ماسه و گل و لای که در آب آشامیدنی شهری به وفور دیده می‌شود، می‌پردازد. به همین دلیل استفاده از این دستگاه‌ها این اولین قدم برای جلوگیری از سنگ کلیه است. فیلترهای مراحل بعدی نیز هر کدام با توجه به عملکرد خود از سنگ کلیه و بسیاری بیماری‌هایی که از راه آب آشامیدنی ایجاد می‌شوند، پیشگیری می‌کنند. جهت مشاوره راجع به قیمت دستگاه تصفیه آب و یا اطلاعات بیشتر راجع به این دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس با کارشناسان فروش تصفیه آسا تماس حاصل فرمایید. همچنین شما می‌توانید به خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی بپردازید. توجه کنید تصفیه آسا مرکز فروش دستگاه تصفیه آب در تهران بوده و بهترین گزینه‌ها را در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد.

درمان سنگ کلیه دکتر خیراندیش

علائم سنگ کلیه که قابل کنترل هستند

رژیم غذایی در برخی موارد از عاملان بروز و ابتلا به سنگ کلیه است. متخصص تغذیه می‌تواند مواد غذایی را برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه توصیه کند. بیشتر از مقدار توصیه شده از ویتامین D، ویتامین C، نمک، پروتئین و غذاهای حاوی اگزالات بالا (سبزیجات سبز تیره) ممکن است خطر تشکیل سنگ کلیه را افزایش دهند. خوردن غذاهای کم پروتئین، رژیم کم سدیم با کلسیم کافی، احتمال ایجاد سنگ کلیه را کاهش می‌دهد.

عوامل علت سنگ کلیه در مردان زنان کودکان Kidney Stone

 در مورد عوامل خطرناک سنگ کلیه که می‌توانید کنترل کنید، بیشتر بدانید

وزن بالا با ابتلا به سنگ کلیه رابطه مستقیم دارد. در یک مطالعه مشخص شده است که، افزایش وزن از اوایل بزرگسالی با افزایش خطر ایجاد سنگ کلیه در ارتباط است. عوامل دیگر مرتبط با خطر سنگ کلیه عبارت‌اند از: دور کمر و شاخص توده بدنی بالا (BMI). همچنین، عدم فعالیت فیزیکی ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه Kidney Stone را افزایش دهد. بعضی از داروها مانند استازولامید (Diamox) و وینینوویر (Crixivan) موجب تشکیل سنگ کلیه می‌گردند.

خرید دستگاه تصفیه آب خانگی و درمان سنگ کلیه آب آشامیدنی

بهترین راه حل پیشگیری و دفع سنگ کلیه چیست؟

نتیجه گیری صحبت‌های بالا نشان می‌دهد که با توجه به این که شایع‌ترین علت بروز و ابتلا به سنگ کلیه در مردان، زنان و کودکان، همه و همه کم آبی بدن است، نوشیدن آب آشامیدنی مهم‌ترین و بهترین روش پیشگیری از سنگ کلیه می‌باشد؛ اما نوشیدن آب نیز اگر ناسالم باشد، این موضوع را افزایش می‌دهد. پیشنهاد ما به شما عزیزان استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است که در شش مرحله، هفت مرحله یا هشت مرحله آب را به طور کامل تصفیه و تمیز می‌کند و شما را در جلوگیری از بسیاری از بیماری‌ها بخصوص سنگ کلیه یاری می‌نماید. جهت مشاوره بیشتر راجع به راهنمایی خرید دستگاه تصفیه آب خانگی خوب و مناسب جلوگیری از سنگ کلیه با ما تماس حاصل فرمایید. شرکت تصفیه ایران آسا TasfiyeAsa بهترین تصفیه آب خانگی مورد نیاز برای سلامت بدن شما عزیزان را ارائه می‌دهد.

منبع: medicinenet

3 پاسخ
  • Ara
   Ara گفته:

   هم از بروز سنگ کلیه های جدید و بیشتر در بدن انسان جلوگیری میکند و با استفاده از آب قلیایی سنگ کلیه های موجود در بدن رو کمتر خواهد کرد .

   پاسخ
 1. ندا
  ندا گفته:

  دستگاه تصفیه آب خانگی و سنگ کلیه واقعا دشمن هم محسوب میشن
  من کلیه م کارخونه سنگ سازی شده بود با آب تصفیه شده کمتر شده خیلی. پیشنهاد میکنم حتما هر کی سنگ کلیه اذیتش میکنه بخره

  پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *