همه ما به خوبی میدانیم که آب آشامیدنی تصفیه شده با سنگ کلیه رابطه عکس دارد و هر چه از آب آشامیدنی سالم تری استفاده نماییم کمتر به سنگ کلیه دچار میشویم . اما حقیقتا سنگ کلیه چیست ؟ و راه درمان سنگ کلیه چه روش هایی است ؟ آیا دستگاه تصفیه آب و سنگ کلیه رابطه عکس با هم دارند و میشود از دستگاه تصفیه آب خانگی به عنوان بهترین روش جلوگیری از سنگ کلیه نام برد ؟

سنگ کلیه توده های کوچکی از نمک ها و مواد معدنی هستند که در داخل کلیه تشکیل می شوند و ممکن است از دستگاه ادراری عبور کنند . سنگهای کلیه از اندازه یک گلوله به اندازه یک توپ پینگ پنگ متفاوت اند . علائم و نشانه های سنگ کلیه عبارتند از : خون در ادرار و درد در شکم ، کشاله ران یا پهلو . حدود 5 درصد از مردم دنیا در طول عمر خود به سنگ کلیه دچار میشوند .

علت سنگ کلیه چیست مردان زنان باردار نوزادان کودکان

علت سنگ کلیه چیست ؟

علت سنگ کلیه در نوزادان ، علت سنگ کلیه در مردان و حتی در طب سنتی متفاوت است اما اینجا علل اصلی و علمی سنگ کلیه را شرح میدهیم . کلیه سطوح مایع ، مواد معدنی ، نمک و سایر مواد موجود در بدن را تنظیم می کند . هنگامی که تعادل این ترکیبات تغییر می کند ، سنگ کلیه ممکن است شکل بگیرد . چهار نوع سنگ کلیه وجود دارد که هر کدام از مواد مختلف ساخته شده اند . اسید اوریک و سیستین دو ترکیب هستند که ممکن است سنگ کلیه را تشکیل دهند . عوامل شناخته شده برای افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه عبارتند از : کم آبی بدن ، سابقه خانوادگی ، ژنتیک و وجود شرایط خاص پزشکی . داشتن یک یا چند عضو خانواده با سابقه سنگ کلیه ، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

تاریخچه سنگ کلیه سنگ مثانه

تاریخچه سنگ کلیه

چه کسانی احتمال ابتلا به سنگ کلیه را دارند ؟

میزان افرادی که سنگ کلیه دارند ، در ایالات متحده رو به افزایش است . دلایل این روند ناشناخته است . شیوع سنگ کلیه در اواخر دهه 1970 به میزان 3.8٪ بود . در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 این تعداد به 5.2٪ افزایش یافت . قومیت قفقازی و جنسیت مردانه با میزان بالای سنگ کلیه ارتباط دارند . بدن برخی مردان از سن 40 تا 70 سالگی به تشکیل سنگ کلیه و بزرگ شدن آن میپردازد . سنگ کلیه در زنان بیشتر از 50 سالگی اتفاق میافتد . بدن فردی که از یک سنگ کلیه رنج می برد ، احتمال بیشتری برای ایجاد سنگهای کلیه بیشتر را دارد . افرادی که دچار کم آبی نباشند و یا در منطقه ای زندگی میکنند که آب آشامیدنی سالم تر با املاح بزرگتر از 5 میکرون یعنی همان رسوباتی که با چشم دیده میشوند در آب کمتر باشد و یا از دستگاه تصفیه آب خانگی و آب تصفیه شده استفاده میکنند احتمال ابتلا به سنگ کلیه را در خود و خانواده خود تا 95 درصد کاهش میدهند . فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی در مرحله اول تمام املاح درشت که با چشم دیده میشوند و موجب سنگ کلیه نیز هستند را حذف و تسفیه مینماید .

علائم سنگ کلیه در مردان زنان کودکان چیست

علائم سنگ کلیه چیست ؟

بسیاری از سنگهای کلیه بدون درد هستند تا از کلیه ، پایین آمده و به سنگ مثانه تبدیل شوند . بسته به اندازه سنگ ، حرکت سنگ از طریق دستگاه ادراری می تواند درد شدید را با شروع ناگهانی ایجاد کند . افرادی که سنگ های کلیوی دارند اغلب درد را به حالتی مشقت بار و به صورت تیر کشیدن کلیه و کمر توصیف میکنند . کمر ، شکم ، و پهلوها ، قسمت های مکرر درد و گرفتگی است و از علائم سنگ کلیه محسوب میگردد . کسانی که سنگ کلیه دارند ممکن است خون را در ادرار خود ببینند . تب و لرز زمانی وجود دارد که عفونت وجود دارد . در صورت بروز این علائم ، درمان فوری را دنبال کنید .

بهترین روش تشخیص سنگ کلیه

سنگ کلیه چگونه تشخیص داده میشود ؟

سنگ کلیه با حذف سایر علل احتمالی درد شکمی و علائم مرتبط با آن تشخیص داده می شود . آزمایش های تصویر برداری شامل یک اشعه ایکس به نام KUB ( کلیه ، مثانه ) یا یک سی تی اسکن سیلیکونی اغلب برای تایید تشخیص سنگ های کلیوی استفاده می شود . اگر چه میزان نوردهی تابش اشعه ایکل در ارتباط با این آزمایش ها حداقل است ، اما سنگ کلیه در زنان باردار باعث میشود از این مورد آزمایش به جهت ضررهایی که برای نوزاد وجود دارد اجتناب گردد . در این موارد ، ممکن است اولتراسوند برای تشخیص سنگ کلیه استفاده شود .

بهترین روش درمان سنگ کلیه چیست

درمان سنگ کلیه چیست ؟

اکثر افراد مبتلا به سنگ کلیه قادر به دفع سنگ کلیه به مدت 48 ساعت با نوشیدن زیاد مایعات و آب آشامیدنی هستند . حال اگر نوشیدن آب آشامیدنی به صورت تصفیه شده و از دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس نیز باشد علاوه بر بهترین روش درمان سنگ کلیه یک راه جهت پیشگیری از سنگ کلیه در آینده را نیز استفاده خواهید کرد زیرا سیستم اسمز معکوس آب را به صورت کاملا مقطر درمیاورد و بعد املاح مفیدی که مورد نیاز بدن هستند به آب می افزاید . این تصفیه آب کامل از ورود املاح بزرگ و ابتلا به سنگ کلیه جلوگیری میکند . داروهای ضد درد مسکن می توانند ناراحتی را کاهش دهند . سنگ کوچکتر ، احتمال بیشتری دارد تا بدون دارو و درمان دفع شود . سنگ کلیه درمان طب سنتی ، گیاهی و طبیعی دارد . عوامل دیگری که بر توانایی دفع سنگ تاثیر می گذارند شامل بارداری ، اندازه پروستات و جثه بیمار می باشد . سنگهایی که 9 میلیمتر یا بزرگتر هستند معمولا به خودشان از راه ادرار دفع نمیشوند و نیاز به راه های درمانی دارند . سنگهایی که 5 میلیمتر هستند ، شانس 20 درصد برای عبور از راه مثانه و از طریق ادرار را دارند ، در حالی که 80 درصد از سنگهایی که اندازه 4 میلیمتر دارند ، امکان عبور مثانه را ندارند . بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران که با تکنولوژی اسمز معکوس عمل مینماید حتی به دستگاه تصفیه آب خانگی نیترات نیز مشهور است . نیترات یکی از املاح بسیار ریز در آب آشامیدنی است که سرطان زا بوده و تنها برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی اصل تایوان میتوانند این ماده بسیار مضر را حذف و پاکیزه نمایند .

درمان سنگ کلیه با دستگاه سنگ شکن

درمان سنگ کلیه هایی که خودشان دفع نمیشوند چیست ؟

لیتوتریپسی Lithotripsy یک روش است که با استفاده از امواج شوک برای شکستن سنگ کلیه به قطعات کوچکتر استفاده میکند تا قطعات کوچکتر به صورت ادرار از مثانه دفع شوند . دستگاه مورد استفاده برای این روش یک لیتوتریپتر Lithotripter نامیده می شود . سنگ کلیه همچنین می تواند از طریق جراحی برداشته شود . نفرولیتوتومی پوستی percutaneous nephrolithotomy یک روش است که در آن سنگ کلیه توسط یک برش کوچک در پوست برداشته می شود . سنگ کلیه ممکن است با یک اورئوسکوپ نیز از طریق مجرای مثانه به مثانه منتقل شود.

بهترین روش پیشگیری جلوگیری از سنگ کلیه

روش های پیشگیری از سنگ کلیه چیست ؟

بهترین راه برای جلوگیری از سنگ کلیه ، جلوگیری از شایع ترین علت سنگ کلیه یعنی کم آبی بدن است . وقتی که ادرار شما روشن و بی رنگ است ، به اندازه کافی هیدراته می شوید یعنی آب آشامیدنی مورد نیاز بدن شما کافی است . همچنین اجتناب از آب گریپ فروت Grapefruit از سنگ کلیه جلوگیری میکند . اکثر مردم باید در طول روز بین 8 تا 10 لیوان آب آشامیدنی بنوشند . در نظر داشته باشید که آب مورد نیاز بدن در طول روز نیز اگر از منابع ناسالم تامین شود به تشدید سنگ کلیه و بروز سنگ کلیه کمک میکند ، بهترین و سالم ترین آب آشامیدنی برای سلامت بدن آب آشامیدنی تصفیه شده با استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس میباشد که دستگاه های تصفیه آب خانگی که با این روش به فعالیت و تصفیه آب آشامیدنی میپردازند در جلوگیری و پیشگیری از سنگ کلیه در مردان زنان نوزادان و کودکان ، نقش موثر فراوانی دارند . از بهترین این دستگاه ها تصفیه آب سی سی کا بوده که میتوانید در صفحه قیمت دستگاه تصفیه آب CCK مشخصات این دستگاه تایوانی اصل را مشاهده نمایید .

زیرا ، فیلتر مرحله اول این دستگاه ها به حذف ذراتی که با چشم دیده میشوند مانند شن و ماسه و گل و لای که در آب آشامیدنی شهری به وفور دیده میشود میپردازد . این اولین قدم برای جلوگیری از سنگ کلیه است و فیلترهای مراحل بعدی نیز هر کدام با توجه به عملکرد خود از سنگ کلیه و بسیاری بیماری هایی که از راه آب آشامیدنی ایجاد میشوند پیشگیری میکنند . جهت مشاوره راجع به قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی و یا اطلاعات بیشتر راجع به این دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس با کارشناسان فروش تصفیه آسا تماس حاصل فرمایید . همچنین شما میتوانید به خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی بپردازید . توجه کنید تصفیه آسا مرکز فروش دستگاه تصفیه آب در تهران بوده و بهترین گزینه ها را در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد .

درمان سنگ کلیه دکتر خیراندیش

علائم سنگ کلیه که قابل کنترل هستند

رژیم غذایی در برخی موارد از عاملان بروز و ابتلا به سنگ کلیه است . متخصص تغذیه می تواند مواد غذایی را برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه توصیه کند . بیشتر از مقدار توصیه شده از ویتامین D ، ویتامین C ، نمک ، پروتئین و غذاهای حاوی اگزالات بالا ( سبزیجات سبز تیره ) ممکن است خطر تشکیل سنگ کلیه را افزایش دهند . خوردن غذاهای کم پروتئین ، رژیم کم سدیم با کلسیم کافی ، احتمال ایجاد سنگ کلیه را کاهش می دهد .

عوامل علت سنگ کلیه در مردان زنان کودکان Kidney Stone

 در مورد عوامل خطرناک سنگ کلیه که می توانید کنترل کنید ، بیشتر بدانید

وزن بیش از حذف با ابتلا به سنگ کلیه رابطه مستقیم دارد . در یک مطالعه ، افزایش وزن از اوایل بزرگسالی با افزایش خطر ایجاد سنگ در ارتباط است . عوامل دیگر مرتبط با خطر سنگ کلیه عبارت اند از : دور کمر و شاخص توده بدنی بالا (BMI) . عدم فعالیت فیزیکی ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه Kidney Stone را افزایش دهد . بعضی از داروها مانند استازولامید (Diamox) و وینینوویر (Crixivan) موجب تشکیل سنگ کلیه میگردند .

خرید دستگاه تصفیه آب خانگی و درمان سنگ کلیه آب آشامیدنی

بهترین راه حل پیشگیری و دفع سنگ کلیه چیست ؟

نتیجه گیری مبحث بالا نشان میدهد که با توجه به این که شایع ترین علت بروز و ابتلا به سنگ کلیه در مردان زنان کودکان ، همه و همه کم آبی بدن است ، نوشیدن آب آشامیدنی مهم ترین و بهترین روش پیشگیری از سنگ کلیه میباشد اما نوشیدن آب نیز اگر ناسالم باشد این موضوع را افزایش میشدهد . پیشنهاد ما به شما عزیزان استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است که در شش مرحله ، هفت مرحله یا هشت مرحله آب را به طور کامل تصفیه و تمیز میکند و شما را در جلوگیری از بسیاری از بیماری ها بخصوص سنگ کلیه یاری مینماید . جهت مشاوره بیشتر راجع به راهنمایی خرید دستگاه تصفیه آب خانگی خوب مناسب جلوگیری از سنگ کلیه با ما تماس حاصل فرمایید . شرکت تصفیه ایران آسا TasfiyeAsa بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی مورد نیاز برای سلامت بدن شما عزیزان را ارائه میدهد .

رفرنس :

https://www.medicinenet.com/kidney_stones/article.htm

2 پاسخ
  • Ara
   Ara گفته:

   هم از بروز سنگ کلیه های جدید و بیشتر در بدن انسان جلوگیری میکند و با استفاده از آب قلیایی سنگ کلیه های موجود در بدن رو کمتر خواهد کرد .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *