انواع آب آشامیدنی و فواید و مضرات آب

یکی از جملاتی که مدام آن را می‌شنوید این است که: باید آب زیاد بنوشید. میزان و اندازه مصرف آب بستگی به شرایط مختلفی دارد، اما به طور کلی، هیدراته نگه داشتن بدن مزایای بسیاری برای سلامت دارد. فقط برای اینکه اشاره‌ای به این مزایا بکنیم می‌توانیم بگوییم که مصرف مداوم آب آشامیدنی سطح انرژی را بالا می‌برد و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد.

اما این مزایا برای تمام آب‌های آشامیدنی صدق نمی‌کند و برخی از آنها هستند که این مزایا را برای بدن ندارند و برخی دیگر نیز بسیار مفید هستند.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد انواع مختلف آب و آنچه باید در مورد آنها بدانید صحبت کنیم. همراه ما باشید.

آب لوله کشی

آب لوله کشی را در هر جایی می‌توان پیدا کرد و همه به آن دسترسی دارند؛ آب لوله کشی از آب توالت عمومی گرفته تا آب خارج شده از شیر سینک آشپزخانه از همین آب لوله کشی است و این نوع آب، در خانه مصارف زیادی دارد.

جوانب مثبت

اگرچه بسیاری از افراد اعتقاد دارند که آب لوله کشی برای مصرف نوشیدنی خیلی مناسب نیست و حتی ضرر دارد، اما در برخی از شهرها تصفیه خانه‌ها بسیار خوب وجود دارد که این آب را به خوبی تصفیه می‌کنند و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند.

علاوه بر این، آب لوله کشی بسیار ارزان‌تر از انواع آب معدنی تمام می‌شود که ممکن است برخی از آنها فایده‌ای برای ما نداشته باشند.

جوانب منفی

در حالی که مقررات وجود دارد که از آلودگی سرب و سایر مواد مضر به منبع آب جلوگیری می‌کند، اما گاهی اوقات این کار انجام نمی‌شود. وجود کارخانه‌ها و پساب آنها در نزدیکی محل گذر لوله کشی‌های آب، باعث ورود این اینگونه آلودگی‌ها به آب آشامیدنی می‌شود و در پی آن بیماری‌های زیادی در میان مصرف کنندگان شیوع پیدا می‌کند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که ذرات پلاستیک موجود در منابع آب لوله کشی در سراسر جهان وجود دارد.

منابع آب عمومی همچنین می‌توانند حاوی بقایای سموم دفع آفات، آلومینیوم و سایر مواد آلاینده باشند. اگر نگران هستید که آب آشامیدنی برای مصرف خانگی شما به خوبی تصفیه نمی‌شود، می‌توانید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را از تصفیه آسا تهیه کنید و از مزایای آن استفاده کنید.

آب معدنی

آب معدنی، همان‌طور که نام آن مشخص است از چشمه‌های آب معدنی به دست می‌آید و مملو از مواد معدنی از جمله گوگرد، منیزیم و کلسیم است، که تمام این موارد برای سلامت شما مفید هستند.

جوانب مثبت

آب معدنی در واقع دارای برخی مزایای سلامتی است، زیرا بدن شما خود به خود قادر به ساخت مواد معدنی نیست. آب معدنی می‌تواند به رفع سوء هاضمه کمک کند و حتی بسیاری از افراد طعم آن را بیشتر از آب لوله کشی دوست دارند، اما این به ترجیح شخصی بستگی دارد.

جوانب منفی

یکی از اصلی‌ترین نکات منفی در مورد آب معدنی هزینه است، به ویژه هنگامی که با آب شیر مقایسه می‌شود. بسیاری از مواد معدنی این نوع آب را می‌توان از یک رژیم غذایی متنوع و سالم نیز بدست آورد. حتی در جواب برخی افراد مبنی بر آب معدنی بهتر است یا آب تصفیه شده باید بگوییم که آب معدنی باید خیلی مطمئن باشد که مصرف آن را توصیه کرد، بنابراین دستگاه تصفیه آب می‌تواند آب آشامیدنی شهری را به خوبی تصفیه کند و مواد معدنی را به آن برگرداند.

همچنین مضرات بطری پلاستیکی یکبار مصرف آب معدنی برای طبیعت بسیار زیاد است و به همین دلیل، مصرف آب معدنی توسط بسیاری از فعالان محیط زیست توصیه نمی‌شود.

آب چشمه یا یخچال‌های طبیعی

در انواع آب‌های بطری ادعا می‌شود آب داخل آنها از چشمه یا یخچال‌های طبیعی است و از این منابع درون بطری‌ها را پر می‌کنند.

جوانب مثبت

از نظر تئوری، آب‌های چشمه یا یخچال‌های طبیعی باید نسبتاً تمیز و عاری از سموم باشند. آنها همچنین حاوی بسیاری از مواد معدنی مفید مشابه موجود در آب معدنی هستند.

جوانب منفی

بسته به میزان نوشیدن شما، آب چشمه ممکن است گران تمام شود، خصوصاً در مقایسه با آب لوله کشی (البته اگر در مورد منبع آب بطری راست گفته شود). همچنین، مصرف آب چشمه خام، فیلتر نشده و آزمایش نشده بسته به آنچه در آن وجود دارد، می‌تواند خطرات بالقوه‌ای برای سلامت بدن به همراه داشته باشد.

آب گازدار

آب گازدار که گاهی اوقات به آن سودا نیز گفته می‌شود، تحت فشار است با گاز دی اکسید کربن ترکیب می‌شود و به آب گازدار تبدیل می‌شود.

جوانب مثبت

آب گازدار احساس متفاوتی نسبت به آب آشامیدنی معمولی ایجاد می‌کند، که اگر نوع بدون قند یا شیرین کننده‌های مصنوعی آن را بنوشید، یک تغییر خوشایندی نسبت به آب معمولی دارد.

همان‌طور که می‌دانید، آب‌های گازدار با طعم و مزه‌های مختلف نیز در بازار وجود دارد که حاوی یک یا هر دو نوع شیرین کننده هستند. حتی گفته می‌‌شود که برخی از آب‌های گازدار دارای مواد معدنی نیز هستند و برای سلامت بدن این مواد به آنها اضافه شده است.

جوانب منفی

در حالی که در برخی از آب‌های گازدار مواد معدنی وجود دارد، اما این مواد به اندازه کافی برای بدن مفید نیستند و وجود دی اکسید کربن و همچنین شیرین کننده‌ها سلامت را دچار مشکل می‌کند. علاوه بر این، در مقایسه با آب معمولی هزینه‌ی زیادی برای شما به همراه دارد.

آب مقطر

این نوع آب جوشانده شده و بخار آن جمع شده و مجدداً به مایعی برای نوشیدن تبدیل می‌شود. اما آیا آب مقطر قابل آشامیدن و شرب است؟

جوانب مثبت

اگر در جایی زندگی می‌کنید – یا به جایی می‌روید که منبع آب آن آلوده است، احتمالاً آب مقطر یک گزینه عالی برای مصرف روزانه است.

جوانب منفی

از آنجایی که در آب مقطر هیچ ویتامین و مواد معدنی وجود ندارد، هیچ فوایدی برای سلامتی ندارد. در حقیقت، این مایع می‌تواند مضر باشد زیرا آب غیر معدنی تمایل دارد مواد معدنی را از هر جایی که وجود دارد بردارد – در این مورد، آب مقطر می‌تواند مواد معدنی روی دندان‌های شما را بردارد و به آنها آسیب بزند.

آب تصفیه شده

آب تصفیه شده معمولاً آب لوله کشی شهری یا زیرزمینی است که از دستگاه برای از بین بردن مواد مضر مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها استفاده شده است. اما چرا باید آب تصفیه شده بخوریم؟

نوشیدن آب تصفیه شده تقریباً بی‌خطر است و یکی از دلایل ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی همین مورد است.

جوانب مثبت

اگر منبع آب مصرفی شما آلوده باشد، آب تصفیه شده می‌تواند گزینه خوبی باشد. همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از کشورها آب لوله کشی را تصفیه می‌کنند، بنابراین شما اساسا هر بار که یک فنجان از ظرف‌شویی آشپزخانه خود را پر می‌کنید، آب تصفیه شده می‌نوشید.

همچنین فواید آب تصفیه شده برای سلامت و زیبایی پوست و آب تصفیه شده برای سنگ کلیه بسیار زیاد است و همچنین از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

جوانب منفی

از آنجایی که تمام مواد بالقوه مضر از آب تصفیه شده خارج می‌شوند، شما برخی از مواد مفید را که به منابع آب شیر مانند فلوراید اضافه می‌شوند، از دست می‌دهید که این ماده به کاهش پوسیدگی دندان کمک می‌کند. البته این مورد برای تمام دستگاه‌ها صدق نمی‌کند و دستگاه‌های تصفیه آبی هستند که مواد مفید را به آب مصرفی برمی‌گردانند.

آب طعم‌دار

آب طعم‌دار آبی است که با قند یا شیرین کننده‌های مصنوعی شیرین شود و حاوی طعم دهنده‌های طبیعی یا مصنوعی باشد.

جوانب مثبت

آب با طعم و مزه می‌تواند جایگزین خوشمزه‌ای برای آب ساده باشد، که نوشیدن مقدار زیادی از آن را آسان می‌کند.

همچنین از آنجایی که این نوع آب طعم‌های بسیار زیادی دارد، می‌تواند تنوعی به میزان مصرف آب شما اضافه کند. با اضافه کردن میوه و سبزیجات در آب شیر و معمولی، می‌توان طعم را به صورت طبیعی اضافه کرد یا می‌توانید.

جوانب منفی

غالباً، آب‌های دارای طعم و مزه حاوی شکر یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی اضافه شده هستند. انواع این آب با قند می‌توانند منجر به افزایش وزن شوند و بر روی افراد دیابتی تأثیر منفی بگذارد. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است به شیرین‌کننده‌های مصنوعی واکنش منفی نشان دهند.

آب قلیایی

آب قلیایی دارای سطح pH بالاتری نسبت به آب شیر معمولی است و حاوی مواد معدنی قلیایی و پتانسیل کاهش منفی اکسیداسیون (ORP) است. آب آشامیدنی چه مقدار PH باید داشته باشد؟ میزان مناسب Ph در آب بین 8 تا 9 است که در آب قلیایی یافت می‌شود.

جوانب مثبت

این واقعیت که این نوع آب دارای سطح pH بالاتری است، ممکن است به خنثی سازی اسید در بدن کمک کند و به کند شدن روند پیری یا حتی آب قلیایی برای جلوگیری از سرطان کمک کند. همچنین مصرف آب قلیایی و نقش آن در کاهش استرس بسیار زیاد است.

با این حال، اثبات علمی بسیار کمی در مورد صحت این موضوع وجود دارد.

جوانب منفی

نوشیدن آب قلیایی به طور کلی بی خطر است، اما می‌تواند اسید معده را کاهش دهد و در نتیجه توانایی آن را برای از بین بردن باکتری‌های مضر کاهش می‌دهد.

مصرف بیش از حد، همچنین می‌تواند منجر به آلکالوز متابولیکی شود، که می‌تواند علائمی مانند حالت تهوع و استفراغ ایجاد کند.

آب چاه

آب چاه مستقیم از زمین می‌آید، اگرچه تصفیه نشده است و خطرات زیادی را به همراه دارد.

جوانب مثبت

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که چاه بسیار زیاد دارد یا حتی در حیاط خانه خود چاهی دارید، برای دسترسی به آب آشامیدنی باید دستگاه تصفیه آب چاه داشته باشید. دستگاه تصفیه آب یو وی دار یونیزه قلیایی مینروا Minerva Ro8_UV می‌توانید بهترین گزینه برای تصفیه آب چاه باشد.

در حالی که بسیاری آب خام و تصفیه نشده را ترجیح می‌دهند، اما ممکن است مزایای آن بیشتر از خطرات احتمالی نباشد.

گفته می‌شود، مراحلی وجود دارد که می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آب چاه شما برای نوشیدن مناسب است. به عنوان مثال، سالانه آب چاه خود را برای بررسی باکتری‌ها، نیترات و سطح pH آزمایش کنید. همچنین امکان نصب سیستم فیلتراسیون نیز وجود دارد.

جوانب منفی

از آنجایی که آب چاه تصفیه نشده است، احتمال آلودگی زیاد است – به ویژه از طریق عفونت‌های باکتریایی و انگلی مانند ژیاردیا.

سخن آخر

گرچه ممکن است نتوانید ترجیح دهید کدام آب برای مصرفتان مناسب است، اما به طور کلی، باید بهترین نوع را خودتان پیدا کنید و با مصرف مدام پی به مزایای آن ببرید.

تا زمانی که آبی که می‌نوشید تمیز و بی خطر باشد، تمرکز اصلی این است که اطمینان حاصل کنید که بدن خود را هیدراته نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که به طور منظم آب کافی می‌نوشید.

منبع: healthline

0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *