هر چند فاضلاب های منابع مختلف شهری و صنعتی دارای انواع آلاینده های شیمیایی و میکروبی هستند اما در طی فرآیندهای مختلف قسمت زیادی از این آلاینده ها حذف میشوند . به همین دلیل فاضلاب ها جزء منابع آب تجدید پذیر بوده و پتانسیل استفاده ی مجدد را دارا هستند . میتوان با یک دستگاه تصفیه آب ماورا بنفش یو وی دار ، آب چاه یا فاضلاب را به آب آشامیدنی تبدیل نمود اما کیفیت فیلتر تصفیه آب در تصفیه فاضلاب بسیار مهم است زیرا استفاده از دستگاه تصفیه آب تایوانی با توجه به سابقه طولانی مدت تولید انواع تصفیه آب خانگی در کشور تایوان ، بهترین گزینه برای تصفیه ی آب فاضلاب شهری میباشد . آب فاضلاب همچون آب چاه دارای میکروب و انگل است که پس از تصفیه ی کامل آب آشامیدنی میتوان آن را به بهترین سختی آب برای آشامیدن رساند اما این در صورتی اتفاق خواهد افتاد که از بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران استفاده نموده و با لامپ یو وی uv تصفیه آب خانگی به انگل زدایی و میکروب زدایی آب پرداخت ، به همین جهت این دستگاه ها دستگاه تصفیه آب چاه خانگی نیز نامیده میشوند .

فاضلاب ها را معمولا از نقاط تولید به وسیله جریان ثقل در کانال های زیر زمینی به تصفیه خانه منتقل و پس از تصفیه دفع می نمایند . تا کنون روش های متعددی برای رفع بسیاری از مشکلات آلودگی فاضلاب ها ابداع شده است . این روش ها عبارت اند از :

 • تصفیه فیزیکی
 • تصفیه بیولوژیکی
 • تصفیه شیمیایی
 • تصفیه پیشرفته

روش تصفیه فاضلاب و دستگاه تصفیه خانگی آب هشت مرحله ای

استفاده از دستگاه تصفیه آب هشت مرحله ای برای تصفیه فاضلاب

قطعا بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی ، یک تصفیه آب هفت مرحله ای قلیایی یونیزه است . جهت اطلاع از فواید نوشیدن آب قلیایی یونیزه شده مقاله آب قلیایی چیست را بخوانید . اما یک تصفیه آب 7 مرحله ای استاندارد توانایی میکروب زدایی و انگل زدایی آب فاضلاب یا چاه را نداشته و نیاز به لامپ یو وی در تصفیه آب است . عملکرد فیلتر مرحله هشتم تصفیه آب خانگی ، فیلتر uv به این صورت است که با دارا بودن یک مخزن بهداشتی استیل ، آب آشامیدنی از دور تا دور مخزن و لامپ ماورا بنفش عبور مینماید .

مولکول های باکتری و میکروب همانطور که در زیر نور خورشید باکتری زدایی و میکروب زدایی میشوند ، در زیر اشعه ماوراء بنفش نیز انگل زدایی میشوند و آب را بسیار تمیز و پاکیزه مینماید . از مزایای عملکرد دستگاه تصفیه آب هشت مرحله ای آب چاه میتوان به زمان تعویض فیلتر های این دستگاه اشاره نمود . با توجه به این که برای انتخاب و خرید دستگاه تصفیه آب هشت مرحله ای ، نکات مهم و راهنمای خرید یک تصفیه آب استاندارد را مطالعه مینمایید و با مشاورین و متخصصین شرکت تصفیه آسا مشورت میکنید باید در جریان باشید که فیلتر یو وی با کیفیت و مرغوب نیاز به تعویض فیلتر نخواهد داشت پس میتوانید با هزینه اولیه یک تصفیه آب 8 مرحله ای خانگی دریافت نمایید و سر موقع به تعویض فیلتر تصفیه آب شش مرحله ای و هفت مرحله ای ، 6 فیلتر یا 7 فیلتر را تعویض نموده و همچنان از لامپ یو وی به صورت مداوم استفاده نمایید . جهت اطلاع از قیمت تصفیه آب 8 مرحله ای لامپ یو وی دار و ثبت سفارش با کارشناسان شرکت تصفیه آسا 02177414306 تماس حاصل فرمایید .

انواع روش تصفیه آب و فاضلاب

تصفیه فیزیکی آب فاضلاب شهری

آشغالگیری ، ته نشینی ، تجمع ذرات ، صاف کردن ، اسمز معکوس و تقطیر و سرد کردن از جریان های تصفیه آب فیزیکی فاضلاب شهری است . به استثناء سه روش آخر ، این جریان های فیزیکی برای جداسازی آلوده کننده های معلق است که اندازه ی ذرات و نوع جریان انتخابی را تعیین می نماید . سهولت جداسازی آلوده کننده ها متناسب با اندازه ی آنها است . ذرات ریز ، ذرات کلوئیدی کم تر از یک میکرون ( اندازه اکثر باکتری ها ) معمولا با روش های مختلف تجمع می یابند تا اندازه ی ذرات بزرگ تر شده و به سهولیت به وسیله ی ته نشینی و یا صاف کردن از فاضلاب جدا شوند .

از سیستم تصفیه آب خانگی اسمز معکوس و تقطیر برای جداسازی نمک های محلول استفاده میشود . در جریان اسمز معکوس ، فشار های بالا به کار می برند تا آب از غشاء هایی که مانع عبور نمک ها هستند بگذرد . جداسازی مواد جامد معدنی محلول نسبتا گران تمام می شود و فقط در جریان های تصفیه فاضلاب پیشرفته انحام میگیرد که معمولا زلال سازی آب فاضلاب خوانده میشود . در جریان زلال سازی آب فاضلاب ، مواد معدنی محلول فقط کاهش کمی می یابند . اگر میخواهید فرآیند کلی تصفیه آب را بدانید تصفیه آب چیست را بخوانید .

جذب ذغال کربن فعال یکی از جریان های معمولی زلال سازی آب آشامیدنی و فاضلاب است . هنگامی که فاضلاب با ذغال اکتیو تماس می یابد ، آلوده کننده های آلی محلول جذب سطح ذرات ذغال می شوند . بعد از تکمیل ظرفیت جذب ذغال ، آن را در کوره قرار میدهند تا مواد آلی سوخته و ذغال احیاء گردد در واقع با فرا رسیدن زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب این عمل انجام میشود . در بعضی موارد دور ریختن ذغال فعال ارزان تر از سوزاندن در کوره است . اساسا از کوره های زباله سوز برای دفع لجن آلی حاصل از تصفیه ی آب فاضلاب استفاده میشود . کوره ی مخصوص زباله سوز یک روش نسبتا گران است که به انرژی نیاز دارد و مسائل و مشکلات آلودگی هوا را ایجاد می نماید . به هر حال عدم وجود زمین دفع زباله در فاصله ی مناسب نقاط مسکونی باعث استفاده ی بیشتر از این کوره ها شده است .

تصفیه آب 8 مرحله ای و تصفیه آب فاضلاب شهری

تصفیه بیولوژیکی آب فاضلاب شهری Biological

تعدادی از تغییر و تبدیلات شیمیایی پوسته ی کره زمین و هوا به وسیله ارگانیزم های زنده صورت میگیرد . چون مواد آلی فاضلاب ها منبع غذایی میکروارگانیزم ها هستند ، تماس فاضلاب با تعداد بسیار زیاد میکروارگانیزم اساس جریان های تصفیه ی زیستی است تا آلوده کننده ها در زمان کوتاهی از آب حذف شوند . شرایط محیطی مانند وجود اکسیژن ، مواد غذایی معدنی pH و حرارت باید در حدی نگه داشته شوند تا یک دستگاه آب شیرین کن خانگی استاندارد آب را حفظ کرده و از طرفی از رشد میکروب ها جلوگیری شود . بعد از جدا شدن آلوده کننده های آلی ، میکروب ها از فاضلاب جدا شده و به حوضچه ی تصفیه آب بازگردانده می شوند و آب تصفیه شده تخلیه میگردد . به طور کلی جریان های تصفیه ی زیستی به دو دسته تقسیم میشوند :

 • تصفیه ی زیستی هوازی که میکروب ها برای رشد احتیاج به اکسیژن دارند .
 • تصفیه زیستی به هوازی که ارگانیزم ها متابولیسم خود را در غیاب اکسیژن انجام میدهند .

لجن فعال و صافی های چکنده از روش های تصفیه آب هوازی فاضلاب ها هستند .

استفاده از لجن فعال : در اوایل قرن بیستم ( سال 1914 میلادی ) ، روشی ابداع گردید که به نام لجن فعال نامیده شد . کلید اصلی طرز عمل این سیستم ، به کارگیری دروباره میکروارگانیزم ها میباشد . در روش لجن فعال ، فاضلاب با مقدار زیادی میکروب در یک تانک برای چندین ساعت نگهداشته شده و اکسیژن کافی برای مخلوط تامین می نماید تا شرایط هوازی بوجود آید . میکروب ها آلوده کننده های آلی را به دی اکسید کربن و آب متابولیزه کرده و ضمنا مقادیر قابل توجهی میکروب سنتز می نمایند . سپس مدتی مخلوط فاضلاب و میکروارگانیزم ها در یک تانک ته نشینی قرار می گیرد تا میکروب ها ته نشین و دوباره به تانک تصفیه برگردانده شوند و پساب فاضلاب نیز از مخزن تصفیه آب خارج می گردد . در جریان های تصفیه ی آب زیستی بی هوازی از تغییر و تبدیلات پیچیده ی میکروبی برای تبدیل آلوده کننده های آلی به اسید استیک و سپس گاز متان که می تواند به مصرف سوخت برسد ، استفاده می شود .

صافی های چکنده : در این روش فاضلاب از میان یک سفره ی سنگهای ریز عبور داده می شود و بر روی سنگ های این سیستم ، مواد بیولوژیکی سریعا رشد می نمایند و ارگانیزم های موجود در فاضلاب به هنگام عبور از میان آنها ، تغذیه می شوند . هوا نیز ممکن است به صورت فشرده از مجموعه سنگ ها عبور داده شده و یا به علت اختلال درجه حرارت محیط و درجه حرارت سیستم ، به خودی خود به داخل کشیده شود . در طرح های قدیمی تر ، فاضلاب از شیپوره های ثابتی بر روی سنگ ها ریخته می شد ، اما در طرح های جدیدتر ، فاضلاب از داخل یک لوله ی افقی ، که حول محوری دوران می نماید ، به طور یکنواخت بر روی سنگ ها پاشیده می شود .

محاسن استفاده از صافی های چکنده عبارت اند از :

 1. بالا بودن قدرت نیترات سازی ؛ در این باره دستگاه تصفیه آب خانگی حذف نیترات را مطالعه کنید .
 2. سهولت بهره برداری و عدم نیاز به تخصص بالا
 3. مخارج کم احداث و نگهداری سیستم

معایب استفاده از صافی های چکنده به قرار زیر است :

 1. مشکلات ناشی از بوی نامطبوع و رشد و نمو مگس و حشرات
 2. نیاز به مساحت زیاد
 3. ناگزیر بودن از برپایی سیستم در خارج از محدوده ی شهر
 4. امکان یخ زدن سطح صافی در زمستان و در نتیجه کاهش بازده آن

با تمام این تفاسیر استفاده از تصفیه آب 8 مرحله ای یا یک دستگاه تصفیه آب قلیایی با بهترین مارک تصفیه آب ، گزینه مناسب تری برای تصفیه ی آب آشامیدنی میباشد زیرا بهترین آب آشامیدنی در دنیا و حتی ایران از یک دستگاه تصفیه آب زیر سینکی اسمز معکوس بدست می آید و این موضوح از نظر استاندارد جهانی بهداشت آب آشامیدنی nsf نیز ثابت شده است . استفاده از انواع روش تصفیه ی فاضلاب شهری شاید برای مقاصد وسیع در سطح شهر تهران و کرج بحث مناسب و قابل توجهی باشد اما به هیچ عنوان تصفیه با صافی ها و روش هایی از این دست یک آب آشامیدنی بدون هیچگونه مواد و آلاینده های آلوده در اختیار شما قرار نخواهد داد که این امر با در نظر گرفتن نکات مهم خرید تصفیه آب و مطالعه ی راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب تایوانی و استفاده از مناسب ترین گزینه تصفیه آب خوب برای خانه از مرکز فروش تصفیه آب در تهران و کرج امکان پذیر است ، کافیست با کارشناسان فروش TasfiyeAsa تماس حاصل فرمایید .

2 پاسخ
  • Ara
   Ara گفته:

   برای انگل زدایی و میکروب زدایی آب چاه میتوانید از تصفیه آب 8 مرحله ای لامپ یو وی دار استفاده کنید تا با اشعه ماورا بنفش بهترین آب آشامیدنی رو در اختیار شما قرار بده

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *