با توجه به نظرات اساتید و حکمای طب سنتی، برای سلامت بدن انسان و داشتن صحت سه عامل اصلی خورد و خوراک و تغذیه یعنی آب، نمک و روغن می‌باشند. سلامت این سه فاکتور یعنی آب آشامیدنی، نمک طعام و روغن باعث جلوگیری از مشکلات و بیماری‌های گوارشی و قلبی و سایر عوارض دیگر می‌گردد.

آب تصفیه شده از نظر طب سنتی

همان‌طور که عنوان کردیم، آب یکی از اصلی‌ترین موارد در داشتن بدن سالم است. تا جایی که حکیم خیر اندیش، یکی از اساتید برجسته طب سنتی در رابطه با آب آشامیدنی می‌فرمایند که ما در لوله کشی آب آشامیدنی شهری دو مشکل اساسی داریم.

اول اینکه، لوله کشی آب شهری عمدتا از سرب تشکیل شده‌اند. وقتی ما از آب آشامیدنی لوله کشی استفاده می‌نماییم جنس لوله آب آشامیدنی سرب دارد و در جریان و ترکیبات آب آشامیدنی لوله کشی سرب محلول می‌شود. سرب باعث بروز عوارض و بیماری‌های متعددی برای بدن انسان خواهد شد و این در حالی است که لوله کشی قدیمی آب در کشور ایران با گل پخته شده تولید می‌شد.

دومین موردی که حکیم خیراندیش در مورد آب آشامیدنی لوله کشی به آن می‌پردازد، این است که در سطح کلان آب آشامیدنی لوله کشی کلرزنی می‌شود. میزان کلر موجود در آب آشامیدنی در شرایط مختلف متفاوت است.

حذف کلر از آب آشامیدنی با طب سنتی

برای مثال در شرایط کنونی که شیوع ویروس کرونا Corona Virus یا همان کووید-19 Covid-19 اتفاق افتاده است دوز کلرزنی به آب آشامیدنی در تهران کرج و سراسر شهرهای ایران افزایش یافته است و طبق گفته حکیم خیراندیش، استاد برجسته طب سنتی، دوز بالای کلر در آب آشامیدنی باعث ایجاد بیماری در بدن انسان می‌شود. حذف کلر از آب آشامیدنی با طب سنتی با دو قاشق سرکه در هر دو لیتر انجام می‌شود.

روش دیگر برای حذف کلر از آب این است که به ازای هر یک و نیم لیتر آب، حدود ۴ قطره آب لیمو در آب بریزید  تا بتوانید آب آشامیدنی را برای نوشیدن عاری از کلر کنید و این کار را بدون تغییر رنگ، مزه و بود انجام دهید.

روش بعدی نیاز به اضافه کردن ماده‌ای به آب ندارد. می‌توانید آب را فضای باز بگذارید تا کلر آن بپرد. در نهایت نیز می‌توانید آب را بجوشانید تا میزان کلر آن را کاهش دهید. اما در این روش نمی‌توان انتظار داشت که کلر به طور کامل از آب حذف شود و مطمئنا به دستگاه تصفیه‌ آب نیاز پیدا خواهید کرد.

با این حال طبق گفته‌های اساتید طب سنتی وجود سرب و کلر در آب آشامیدنی منجر به بیماری‌های متعددی می‌گردد. این مسئله می‌تواند دستگاه تصفیه آب خانگی در طب سنتی را تایید کند.

استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی در طب سنتی

استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی در طب سنتی می‌تواند به افزایش کیفیت آب آشامیدنی لوله کشی شهری کمک شایانی کند، زیرا یک دستگاه تصفیه آب خانگی می‌تواند آب آشامیدنی را تصفیه کند و برای این کار بهترین فیلترها و روش‌ها را دارد. دستگاه تصفیه آب تایوانی مینروا Minerva که دارای تاییدیه سازمان جهانی بهداشت NSF و سازمان غذا و دارو آمریکا FDA و گواهی بین المللی کیفیت آب آشامیدنی WaterQuality است، از بهترین روش تصفیه آب آشامیدنی یعنی سیستم اسمز معکوس RO بهره می‌گیرد که می‌تواند طبق استانداردهای موجود در طب سنتی آب آشامیدنی لوله کشی شهری را عاری از هر گونه املاح مضر نماید.

1 پاسخ
  1. دکتر پورامان
    دکتر پورامان گفته:

    بنده دکتر پورامان هستم. دستگاه تصفیه آب اگر استاندارد و اورجینال باشد و اصولی آب رو پاکسازی کند چه از نظر طب سنتی و چه از نظر طب مدرنیته با توجه به کیفیت پایین آب لوله کشی یک الزام محسوب میشود

    پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *