هنگامی که صحبت از قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی و خرید تصفیه آب به میان میاید فاکتورها و نکات زیادی را باید مد نظر گرفت تا بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را بتوان در بازار ایران و دنیا خریداری نمود و طبیعتا از بهترین روش تصفیه آب خانگی در دنیا بهره میگیرد . در راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی به برخی از این موارد پرداخته ایم و به شما توضیح داده ایم که دستگاه تصفیه آب چه مارکی خوبه؟ و چه دستگاه تصفیه آبی بخریم تا جزو برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران محسوب شود .

در این مطلب قصد داریم تا انواع روش های تصفیه آب آشامیدنی را بررسی نموده و به این بپردازیم که چگونه آب آشامیدنی را تصفیه کنیم تا هم از بهترین روش استفاده کرده باشیم و هم کیفیت آب آشامیدنی تصفیه شده به میزان استاندارد سلامت بدن انسان باشد .

بهترین روش تصفیه آب خانگی

انواع روش های تصفیه آب آشامیدنی

آب آشامیدنی لوله کشی شهری در مدل های بسیاری در بازار ایران و دنیا عرضه و به فروش میرسند . در این مطلب سعی داریم تا انواع روش تصفیه ی آب شهری خانگی را بررسی نموده و بهترین روش را برگزینیم که امکانات بیشتر در کنار کیفیت بالاتر آب آشامیدنی در اختیار ما قرار خواهد داد . از انواع روشهای تصفیه ی آب خانگی و مدل های دستگاه تصفیه آب میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

  • تصفیه ی آب به روش ورودی ساختمان جامبو
  • تصفیه ی آب به روش نیمه صنعتی اسمز معکوس اسلیم
  • تصفیه ی آب به روش بدون پمپ و مخزن الترافیلتراسیون
  • تصفیه ی آب به روش رومیزی کلمنی
  • پارچ تصفیه آب
  • فیلتر تصفیه آب پشت یخچال ساید بای ساید
  • روش تصفیه ی آب خانگی اسمز معکوس زیر سینکی پمپ و مخزن دار

عملکرد تصفیه آب ورودی ساختمان

دستگاه های ورودی ساختمان عمدتا از مدل های تک مرحله ای ، دو مرحله ای و سه مرحله ای تشکیل میشوند . این دستگاه ها دارای فیلترهای پیش تصفیه ورودی ساختمان هستند که در سایز 20 اینچ جامبو یا اسلیم عرضه میگردند .

البته فیلترهای 10 اینچ جامبو هم در بازار تصفیه آب یافت میشوند که در واقع جزو دستگاه تضفیه آب کم جا محسوب شده و جای کمی در موتورخانه اشغال میکنند . این دستگاه ها شامل فیلتر پلی پروپیلن پنبه ای ، کربن اکتیو گرانول و کربن بلاک میباشند .

وظیفه کلی این دستگاه آب تصفیه کن حذف املاح درشت موجود در آب آشامیدنی است و بیشتر برای ساختمان های تک واحدی یا ویلاها مورد استفاده قرار میگیرد که آب کل ساختمان را تمیز میکند .

توانایی این دستگاه ها در حد کاهش سختی آب آشامیدنی نیست و تنها میتوانند املاح درشت و زنگ لوله و رنگ بد و کدر آب را از بین برده و کمی به شفاف شدن مولکول های آب کمک نمایند که البته برای ساختمان های تک واحدی که از آب چاه یا مخازن بزرگ ذخیره آب استفاده میکنند ضرورت دارند .

توجه نمایید که این دستگاه ها املاح بسیار ریز و مضر موجود در آب آشامیدنی همچون نیترات و نیتریت و آرسنیک و آهک را حذف نمیکنند . حدود قیمت تصفیه آب ورودی ساختمان بین 400 هزار تومان الی 1 میلیون تومان بوده و از بهترین مدل های آن میتوان به مدل های تایوانی وارداتی اشاره نمود . البته مدل های ایرانی و چینی با کیفیت درجه یک هم در بین این دستگاه ها با قیمت ارزان تر یافت میشود .

دستگاه ورودی ساختمان برای آپارتمان ها مورد استفاده قرار نمیگیرد زیرا نیاز به تغییر در لوله کشی ساختمان میباشد و تنها در جایی که لوله کشی اصلی آب برای واحد به کار رفته باشد و یا آپارتمان دارای موتورخانه بزرگ و جا دار باشد میتوان از این مدل ها بهره گرفت .

عملکرد تصفیه آب نیمه صنعتی اسمز معکوس اسلیم

این دستگاه ها در حجم 400 گالن یعنی 1600 لیتر آب لوله کشی شهری را تصفیه مینمایند . همانند آب شیرین کن ورودی ساختمان این دستگاه ها نیز برای استفاده در موتورخانه میباشند اما عملکردی قوی تر نسبت به تصفیه 3 مرحله ای دارند .

این دستگاه ها شامل دو پمپ تایوانی قوی و 4 ممبران 100 گالن هستند و میتوان روی آنها فیلتر پست کربن آب شیرین کن خانگی و فیلتر مینرال معدنی ساز نیز اضافه نمود .

دستگاه نیمه صنعتی 400 گالن هم برای تک واحدی ها یا ساختمان هایی که موتورخانه دارند مورد استفاده است با این حال کل آب ورودی ساختمان از این دستگاه عبور میکند و سختی آب را نیز کاهش میدهد .

چون کل آب ورودی ساختمان اعم از شست و شو ، پخت و پز ، استحمام و… از این آب عبور میکنند ، هزینه تعویض فیلتر تصفیه آب برای این دستگاه ها کمی بیشتر از دستگاه خانگی یا فیلتر جامبو است به خصوص که از چهار عدد ممبران 100 گالن استفاده میکند که در حدود یک میلیون تومان هزینه تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب این دستگاه هاست .

این دستگاه ها همچنین برای تصفیه ی آب استخر هم مورد استفاده قرار میگیرد و میتوان برای ویلاهای استخر دار از آنها استفاده نمود تا آب استخر تمیز باشد . فیلتر مرحله اول دوم سوم این دستگاه ها همانند دستگاه ورودی ساختمان املاح درشت آب را حذف کرده و کلر و مواد جانبی آن را تصفیه مینماید .

عملکرد تصفیه آب بدون پمپ و مخزن الترافیلتراسیون UF

الترافیلتراسیون یا فراپالایش عمدتا در مراکز فروش تصفیه آب تهران دستگاه هایی با برند تصفیه آب آکوا هستند که بیشتر طبق تجربه با برند آکوا گلد عرضه و به فروش میرسند .

این دستگاه ها که به تازگی هم در فروشگاه های اینترنتی زیادی با آنها برخورد میکنیم ارزان قیمت هستند ولی توانایی تصفیه ی آب آشامیدنی به میزان استاندارد را نداشته و متاسفانه برخی همکاران این مسئله را به مشتری نمیگویند .

تصفیه آب بدون پمپ و مخزن الترافیلتراسیون در مدل های 5 مرحله ای ، 6 مرحله ای ، 7 مرحله ای و 8 مرحله ای عرضه میگردند که تنها میتوانند املاح درشت همچون شن و ماسه و زنگ لوله و مواد جانبی کلر همچون کلرامین را از آب آشامیدنی حذف نمایند .

به دلیل نداشتن فیلتر ممبران اسمز معکوس عملکرد این دستگاه ها بسیار ضعیف بوده و از کیفیت درجه یک برخوردار نیستند . به خصوص که آب آشامیدنی خروجی این دستگاه ها در کتری همچنان رسوب میزند و رسوبات خیلی ریز آن را نیز تصفیه نمیکنند .

سه فیلتر بالایی دستگاه الترافیلتراسیون بدون پمپ و مخزن اکثرا از دو عدد فیلتر پست کربن خطی و یک عدد فیلتر مینرال معدنی ساز استفاده شده که اصول خاصی برای این منظور وجود ندارد و این عمل استاندارد نیست . پک کامل فیلتر تصفیه آب الترافیلتراسیون بین 200 الی 300 هزار تومان در هر بار تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی هزینه دارد .

مقایسه روش های تصفیه آب خانگی

عملکرد تصفیه آب رومیزی کلمنی

دستگاه آب تصفیه کن کلمنی از دسته دستگاه هایی محسوب میشود که خروجی بسیار کمی برای تمیز کردن آب آشامیدنی دارند . البته این دستگاه ها جزو دستگاه تصفیه آب ارزان قیمت بازار محسوب میشوند و یک فیلتر شش تکه دارند که شامل صافی هایی برای حذف رسوبات هستند و در مدل های 12 لیتری و 18 لیتری در بازار تصفیه آب عرضه و به فروش اینترنتی میرسند .

عملکرد کلی این دستگاه ها به این صورت است که در مخزن بالایی آن ها به اندازه مخزن 12 لیتری آب ریخته و منتظر میمانیم تا آب از صافی ها عبور کرده و به مخزن پایینی برسد که میتوان به صورت فلاسک از آن آب برداشت کرد . تقریبا آب آشامیدنی در حدود 4 الی 5 ساعت طول میکشد تا از مخزن بالایی به مخزن پایینی برسد .

هزینه عوض کردن فیلتر تصفیه اب کلمنی بسیار مقرون به صرفه و ارزان قیمت بوده و مبلغی در حدود 50 الی 150 هزار تومان میباشد .

بررسی روش پارچ تصفیه ی آب

پارچ تصفیه ی آب دستگاهی کوچک تر از تصفیه کلمنی رومیزی است که همان فیلترهای تصفیه آب را داشته و به میزان کمتری آب آشامیدنی داخل آن جا میگیرد . این پارچ ها نیز هزینه تعویض فیلتر بسیار پایینی دارند و میتوانند رسوبات بزرگتر از 5 میکرون آب آشامیدنی را کاهش دهند .

بررسی عملکرد فیلتر ساید بای ساید یخچال

فیلترهای ساید بای ساید در مدل های یک مرحله ای ، دو مرحله ای ، سه مرحله ای در بازار عرضه میگردند . توجه کنید که فیلتر داخلی یخچال ساید بای ساید برای آبسرد کن و تولید یخ استفاده میشود و این فیلترهای تصفیه آب یخچال ، فیلترهای بیرونی پشت یخچال هستند . مرحله اول این فیلترها املاح درشت آب آشامیدنی را حذف میکنند که رسوبات آب را گرفته باشند و اکثر یخچال ها به این صورت وصل میگردند که تک مرحله ای باشند . مرحله دوم و سوم با آزاد سازی یون های مثبت و منفی به جذب کلر از آب آشامیدنی میپردازند .

عمر مفید فیلتر ساید تقریبا یکسال است و پس از یکسال نیاز به تعویض پیدا میکند که از عوارض دیر عوض کردن فیلتر ساید بای ساید میتوان به صدمه دیدن قطعات آبسرد کن اشاره نمود . فیلترهای ساید بای ساید با این که آب آشامیدنی را تمیز میکنند نمیتوانند املاح درشت را حذف کرده و از بروز سنگ کلیه در بدن انسان جلوگیری نمایند .

انواع بهترین روش های تصفیه آب خانگی

بررسی عملکرد سیستم اسمز معکوس خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس زیر سینکی در واقع از بهترین روش های تصفیه ی آب خانگی آشامیدنی در دنیا محسوب میشود که در ایران هم طرفداران بسیار زیادی دارد و عرف فروش اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی روی این دستگاه ها میباشد .

از پرفروش ترین مدلهای تصفیه آب میتوان به دستگاه اسمز معکوس 6 مرحله ای ، دستگاه اسمز معکوس 7 مرحله ای ، دستگاه اسمز معکوس 8 مرحله ای و دستگاه اسمز معکوس 8 مرحله ای یو وی دار اشاره نمود که برای آب چاه خانگی مورد استفاده قرار میگیرد .

یکی از بهترین برندهای آب تصفیه کن خانگی در ایران ، تصفیه آب مینروا Minerva تایوانی است که یک دستگاه وارداتی با خدمات پس از فروش بسیار قوی و کیفیت بالا میباشد که از سیستم اسمز معکوس Reverse Osmosis System بهره میگیرد و برای تصفیه ی آب آشامیدنی خانگی در مقایسه با دیگر روش ها کامل تر آب را عاری از هر گونه املاح مضر مینماید ، به خصوص که امکان ایجاد فرآیندهای قلیایی کننده و اکسیژن ساز و لامپ یو وی انگل زدایی آب نیز در دستگاه های مینروا امکان پذیر است . برای مشاهده مشخصات و اطلاعات این دستگاه ها به صفحه محصولات تصفیه آب سایت تصفیه آب مراجعه نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *